7 Януари, 2022 20:23 2 341 18

Как се познават фалшиви профили, ботове и тролове в мрежите

  • тролове-
  • дезинформация-
  • интернет-
  • социални мрежи-
  • ботове-
  • трол-
  • фейсбук-
  • фалшиви профили-
  • последователи

Ето няколко начина, които помагат да се разпознае дали си имаме работа с фалшиви профили

Как се познават фалшиви профили, ботове и тролове в мрежите - 1
Снимка: Shutterstock

През 2014 година "Вашингтон Поуст" публикува текст със заглавие "Тревога? Първият туит на Путин е бил поздравление към Обама?". Четири години по-късно "Бизнес Инсайдър" също писа за профила на руския президент в Туитър, твърдейки, че той следва едва 19 души, сред които и един човек, починал преди години. Оказва се, че и двете издания са били подведени от фалшив англоезичен профил на Владимир Путин, който е бил създаден през 2012 година. До 2018-та, когато Туитър го изтри, той е събрал повече от милион последователи.

Точният брой на фалшиви профили в Туитър не е ясен, но според служител на компанията, всяка седмица се проверяват между 8,5 и 10 милиона бота, а 3/4 от тях автоматично се премахват. Според Фейсбук, 5% от месечно регистрираните в мрежата потребители са фалшиви. Само през второто тримесечие на 2021 г. социалната мрежа е изтрила около 1,7 милиарда профили.

Как се разпознава фалшив профил?

Профилите на компании или публични личности обичайно са маркирани със син белег, удостоверяващ автентичността им. Ако този символ липсва, можете да разпознаете лъжливите профили и по други белези.

Името на профила и URL-линка

Честа практика на онлайн измамниците е да се регистрират с едно име, което след това да променят. В Туитър потребителското име (онова, което следва @ символа) си остава същото и може да се провери. Във Фейсбук същата проверка може да се направи с линка на профила в браузъра ви. Например, ако профилът на Илон Мъск, който ви изглежда достоверен, е с адрес “facebook.com/elonreeve.musk.338", вероятно това не е истинският Мъск.

Ако искате да проверите автентичността на профил, който не е на публична личност, опитайте да потърсите други негови профили в различни социални мрежи. Съвпадат ли си профилните снимки, описанията, данните за контакт? Споделят ли профилите в различните мрежи едно и също или подобно съдържание? Ако отговорите на тези въпроси са положителни, почти със сигурност си имате работа с истински човек. Разбира се, трябва да се има предвид и това, че споменатите белези все пак не са абсолютно доказателство за достоверността на някой профил.

Профилните снимки

Ако се съмнявате в нечий профил, можете да използвате обратното търсене по снимка, което се предлага от търсачки като Гугъл, Бинг и Яндекс. То ще покаже дали същата снимка не е използвана за профил, регистриран с друго име. Ниската резолюция на профилните снимки също може да е предупредителен сигнал - не е много вероятно публична личност да използва снимка с ниско качество за официалния си профил в социалните мрежи.

Последователите

Какъв е шансът Ангела Меркел да има по-малко от 4000 последователи в Туитър? А Кейт Мидълтън да има само 52 приятели във Фейсбук? Това е лесен начин да проверите дали някой публичен профил е реален или не. Понякога обаче не е толкова лесно. Един от фалшивите профили на Илон Мъск, например, има цели 60 000 последователи, което на пръв поглед изглежда достоверно. Ако обаче проверите истинския му профил, ще установите, че там последователите са над 61 милиона.

Съдържание и поведение

Проверете кога е създаден профилът. Ако съществува съвсем отскоро, това също е повод за съмнение. Разгледайте публикациите и се запитайте отговарят ли те на личността, чийто профил разглеждате. Подозрително би било, ако германски студент постоянно споделя видеа от Афганистан или пък ако възрастен руснак споделя информации за протести срещу Ковид мерките в Париж. И в двата случая профилът може да не е истински. Ако пък е, възможно е информацията, която се споделя там, да е подвеждаща. Подобно онлайн поведение е характерно и за така наречените ботове.

Какво са ботове?

Терминът бот е съкращение от „робот“ и се използва за профили в социалните мрежи, които коментират, споделят и публикуват неестествено много съдържание, а поведението им, както подсказва името, наподобява това на автоматизирани роботи. Те са създадени, за да имитират човешко поведение в социалните мрежи, докато всъщност са направлявани от компютър. Много често целта на такива ботове е да популяризират определена политическа позиция в социалните мрежи.

Как да разпознаете ботовете?

Съдържа ли потребителското име нелогична поредност от букви или нещо, което изглежда като грешка? Липсва ли профилна снимка и информация за профила? Ако отговорът е да, възможно е да става дума за бот. Можете да разпознаете някой бот най-вече по поведението му онлайн - ако публикува идентично съдържание във всички социални мрежи, прави го в няколко различни групи по едно и също време, отнема му много кратко време да отговори в дискусия или пък споделя непрестанно, много е вероятно да става дума именно за бот. Повечето ботове могат да бъдат разпознати и по това, че следват много хора, а техният профил не е следван от никого.

Как се разпознават тролове?

Троловете са реални хора, които имат свръхактивно поведение онлайн, сходно с това на ботовете. Често на тях им се заплаща, за да публикуват определено съдържание. Те обикновено са част от големи компании, познати като фабрики за тролове, които са спонсорирани с определена политическа цел. За да разпознаете трол, трябва да обърнете повече внимание на съдържанието, което споделя. Разпознавате ли уебсайтове, за които е установено, че разпространяват дезинформация? Има ли лична информация на профила? Забелязвате ли да коментира идентични неща под различни публикации? Това са все знаци, че може да си имате работа с трол. Проверете дали нямате общ познат с този профил в някоя социална мрежа и се обърнете към него за повече информация за човека от въпросния профил. Ако сте установили, че профилът е съмнителен, докладвайте го на социалната мрежа за проверка.

Автор: Тетяна Клуг


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 по Заглавието си личи

    13 2 Отговор
    Кой е авторът!
  • 2 DW-пропаганден машинен

    20 3 Отговор
    А къде да докладваме фалшивите медии, като DW ???
  • 3 Гост от Силистра

    12 2 Отговор
    Фатки, плащат ми да троля, защото не харесвам нагли, крадливи, мутри, мафиоти, мазни и лъжливи политици!... Забравих, има и едни политици който незнаят за каво са там, сега ги има много... При мутрите беше страх и мълчание,.... сега е хаос и неизвестност, няма предвидими политици и министри... Хаос!
  • 4 Ал Бунди

    9 1 Отговор
    ...айнцу,цвайцу- дрън...както е казал поета по един повод, когато господ бе българин.Преди много години
  • 5 Последния Софиянец

    10 4 Отговор
    Троляк съм и не ме е срам. хахахаха
  • 6 да питам

    0 0 Отговор
    Абе , кво стана с ОЛЬГИНО ...🤭😁
  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Хихихихии.. хихихихии

    4 6 Отговор
    РУШЛЯМСКИ ТРОЛОВЕ, ФАТМАШКИ БОТОВЕ, МУРЗИЛКИ, СОРОС ПИНДОСИ И ХОМОСБЪРКАНЯЦИ.....
    ООООТТТВВРААААААААТ....

    Коментиран от #9

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Що бе миче

    2 0 Отговор
    Да те обичам, в добрия смисъл. На дрънкала не вярвам. Предпочитам да общувам с живи хора. ЪНДРАСТУД.

    Коментиран от #17

  • 17 Пет 5 коментара

    5 0 Отговор

    До коментар #16 от "Що бе миче":

    Изтрити и нито една нецензурна дума. 211 място за свобода на словото!? Политкоректност или просто пеедерастия в лошия смисъл.
  • 18 Последния Софиянец

    3 3 Отговор
    Мен често ме имитират