28 Февруари, 2022 19:24 3 525 19

Гърция беше съсипана от икономии, но тръгва отново нагоре

  • гърция-
  • икономика-
  • световна банка-
  • международен валутен фонд

В същото време южната си съседка си остава най-задлъжнялата страна в ЕС като държавните ѝ задължения възлизат на 200% спрямо годишния БВП

Гърция беше съсипана от икономии, но тръгва отново нагоре - 1
Снимка: shutterstock

Всеки трети в Гърция все още живее на ръба на бедността. Страната беше съсипана от икономии, но днес се радва на нов подем в икономиката. Тя подкрепя предприемачите, дигитализира услугите, ограничава бюрокрацията.

Млади гърци, които изкарват добри пари като банкери по света, сега искат да се върнат в родината. За 100 овакантени от пенсионери позиции в Централната банка кандидатстват 8000 души, част от които печелят добре в различни международни инвестиционни банки. Пред германския вестник „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ (ФАЦ) гуверньорът на банката Янис Стурнарас казва, че това е добра новина.

Във финансово-политическо отношение Гърция на пръв поглед върви доста успешно. Правителството възнамерява още идния месец да изплати последния транш от спасителните кредити, които отпусна МВФ заради дълговата криза на страната през миналото десетилетие.

Атина смята да изплати няколко милиарда и на своите европейски кредитори. Но в същото време Гърция си остава най-задлъжнялата страна в ЕС, като държавните ѝ задължения възлизат на 200% спрямо годишния БВП. А парите, които държавата изхарчи покрай пандемията, се добавят към всичко това.

Добри предпоставки за растеж

Пред ФАЦ Янис Стурнарас обобщава: „Дълги години ние провеждахме много строга политика на икономии, имахме отрицателен икономически ръст, трябваше да намаляваме заплати и пенсии и да вдигаме данъци. Но изплащахме и рефинансирахме дълговете при много изгодни лихвени условия“.

В момента обаче международните експерти бият тревога, защото през тази година Гърция вече трябва да плаща много по-високи лихви за парите, които взима назаем от международните финансови пазари. Защото все повече се налага мнението, че Европейската централна банка ще вдигне водещата лихва, а това ще се усети най-чувствително тъкмо в страните, които имат най-голяма нужда от пари – в Гърция и другaде в Южна Европа.

И все пак, Гърция има благоприятни предпоставки през тази година постепенно да свали част от огромното бреме на дълговете си. В страната се провеждат мащабни реформи, създават се по-благоприятни условия за дребните предприемачи и активно се търсят и по-големи инвеститори. Александър Критикос от авторитетния германски Институт за икономически изследвания дава примери: „Някои от всекидневните процедури като данъчни декларации и издаване на разрешения вече се осъществяват единствено дигитално – така всичко става по-бързо и без директен контакт с бюрокрацията“.

Икономическият ръст през миналата година според гръцки източници достигна 9,5%, туризмът се възроди неочаквано успешно, като през тази година се очаква плътно да се доближи до резултатите от рекордната 2019 година. И преработвателната промишленост в страната отново набира обороти. Гърция изнася горива, защото разшири капацитетите на своите рафинерии, изнася също храни, напитки, текстил, кожени изделия, металургични продукти, химикали, синтетични тъкани и фармацевтика. „Гърция предлага не само слънце, море и планини. Ние разполагаме и с твърде широка индустриална база и с добре квалифицирана работна ръка“, казва пред ФАЦ гуверньорът на Централната банка.

Но голяма част от гръцките предприемачи се натъкват на сериозен проблем. 95% от фирмите в страната имат по-малко от 10 работници и не могат да представят истинска проекто-сметна документация, когато кандидатстват за банкови кредити. В същото време през миналия месец безработицата спадна до най-ниското равнище за последните 11 години – 12,8%.

На ръба на бедността

Но една четвърт от младите хора все още нямат работа. Пътят на Гърция нагоре е трънлив. Според повечето прогнози тази година страната ще постигне 4-5 на сто икономически ръст, но само при условие, че се справи с пандемията, а украинският конфликт не се разпространи като горски пожар. Големи надежди се възлагат на парите от Европейския фонд за възстановяване.

В момента гърците тежко страдат поради високите цени на енергоносителите. Опозицията под ръководството на бившия премиер Алексис Ципрас обвинява консервативното правителство на Кириакос Мицотакис, че не се бори срещу социалното неравенство в обществото. С такива искания партиите с лява политика, ПАСОК и „Сириза“, се надяват на успех на следващите парламентарни избори.

И навярно имат основание за надежди. Пред „Тагесшау“ Мартин Люк от най-голямата в света компания за управление на парични средства „Блек Рок“ казва: „Гърция беше съсипана от икономии. Бръкнаха в джоба тъкмо на хората, които не можеха да избягат, на най-бедните“. Последствията от това се виждат и до днес: всеки трети грък живее на ръба на бедността.


Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 11 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сър Евелин дъо Ротшилд

    18 3 Отговор
    Който контролира дълга, той контролира играта.

    Коментиран от #3

  • 2 123

    24 0 Отговор
    Всичко банкер иска да става.А кой ще копа бе алооо.
  • 3 Чича ти Сам

    12 1 Отговор

    До коментар #1 от "Сър Евелин дъо Ротшилд":

    И предизвиква войната и управлява задкулисно САЩ.
  • 4 Нов

    7 10 Отговор
    Щото има правилните съюзници.Ние сме троянски коне на Кремъл.Пък великия Кремъл излезе от картон.

    Коментиран от #8, #18

  • 5 Тома

    18 0 Отговор
    Много ме беше страх когато боко тиквата ни плашеше че ще станем като в Гърция

    Коментиран от #6

  • 6 Гърция минимланата

    10 7 Отговор

    До коментар #5 от "Тома":

    заплата е 768 евро!!! Какви дългове кви 5 лева ние като не сме задлъжняли това ли пълно хладилника?????? И Белгия, Франция и Испания са с мега дълг ама да видим стандарта!!! Така, че това. с дълга е изтъркана плоча. заврвте си го...

    Коментиран от #10

  • 7 хХх

    15 0 Отговор
    Гърците като длъжници са най-доволни.
    Харчиха скъпо евро, а ще връщат кенефна хартия
  • 8 Хммм

    7 2 Отговор

    До коментар #4 от "Нов":

    И кои са съюзниците на Гърция? Гърция още от Сириза попадна под контрола на Китай!
  • 9 Левски

    8 2 Отговор
    Путин ще ви обърка картите! Хартии много нема стока!
  • 10 Хммм

    5 7 Отговор

    До коментар #6 от "Гърция минимланата":

    Не е така. Минималната отдавна падна под тази сума, която си написал. Това са средните заплати. А в Гърция с 1000 евро... Все едно в Бг с 1000лв. Тока е 35 цента киловата: 0,5кг.хляб е 1 евро. Домати 4,50 евро. Не ми се пише... Кисело мляко... Най евтино то 3,70 евро...
  • 11 Левски

    16 3 Отговор
    Стоката е при Путин а той не иска повече западна тоалетна хартия! Стоката я пази с ядрени ракети! Кукловодите от Г7 с прясно напечатани хартии искат да му вземат стоката! той иска ЗЛАТО а те нямат не им се дава щото за златото трябва да се работи! А на тях не им се работи! Искат да печатат по лесно им е! Търсят друг да им работи! Путин ги надхитри и те са много ядосани!
  • 12 Помнете историята!

    11 4 Отговор
    Тия са по големи лъжци и крадци и от евреите. С грък общо да немаш!!

    Коментиран от #16

  • 13 А България продължава

    2 6 Отговор
    да затъва благодарение на проруските измекяри у нас. Без вас България ще цъфне и завърже !
  • 14 Грульо

    7 2 Отговор
    Тръгва нагоре, ама дълга тръгва нагоре. Тез повишения, дето ги отчитат са заради по-високите цени. Да се готвят за Големото зануляване - нямаш нищо и си щастлив, като в оназ държава от Третия свят, забравих ѝ името.
  • 15 Варна

    6 0 Отговор
    България 32 години в рецесия и още не е тръгнала
  • 16 Учуден

    1 0 Отговор

    До коментар #12 от "Помнете историята!":

    Какво лошо си видял от гърците? Или просто използваш шаблони? Ако разбираш какво те питам...
  • 17 Ам гъл

    0 1 Отговор
    DW Пишете Глупусти. Те имат дълг за 10 поколения напред. Гърците са собственост на Кредитора си. Ако не знаете кой е прочетете достоверна информация. Пропагандата си върви.
  • 18 Ам гъл

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Нов":

    Такива" информирани "като теб ще смятат за съюзник и Турция нали!
  • 19 ДОБРЕ ЧЕ НЕ СМЕ КАТО ГЪРЦИТЕ

    1 0 Отговор
    ДА СЕ ГЪРЧИМ БЕЗ ПАРИ , А СМЕ НАЙ - БОГАТАТА ДЪРЖАВА В СВЕТА !ОТТАМ ИДВА И ИМЕТО ИМ НА ГЪРЦИТЕ ОТ ГЛАГОЛА ГЪРЧА СЕ !
Новини по държави: