В базовата си прогноза Банката на Русия очаква руската икономика да се свие с 8-10% през 2022 г., през 2023 г. - в рамките на 3-0%, а през 2024 г. Централната банка очаква ръст от 2,5-3,5%. Това се казва в прессъобщение на регулатора след заседание на Съвета на директорите му, предава ТАСС. Едновременно с това прогнозата за инфлацията в Русия през настоящата година е 18-23%.
Спадът ще се дължи главно на фактори от сферата на предлагането.
Банката на Русия повиши прогнозата за цената на петрола Urals за 2022 г. до $75 от $70 за барел, а за 2023 г. регулаторът запази прогнозата на $65 за барел. Прогнозата за 2024 г. ще бъде намалена до $55 от $60 за барел, съобщи регулаторът.
Централната банка повиши прогнозата за изтичане на капитали от Русия през 2022 г. на $151 млрд. от $75 млрд., през 2023 г. - на $69 млрд. от $60 млрд. Централната банка понижи и прогнозата за 2024 г. - до $24 млрд. от $55 млрд.

Що се касае до инфлацията, очаква се тя да спадне до 5-7% през 2023 година и да се върне до 4% през 2024 година, показват прогнозите на Централната банка на Русия.
Според оценката на регулатора към 22 април годишната инфлация е 17,6% (след 16,7% през март). В базовия сценарий Банката на Русия очаква годишната инфлация да продължи да нараства през следващите месеци поради базовия ефект.
Значителен фактор, влияещ върху инфлацията и инфлационните очаквания, ще бъде динамиката на обменния курс на рублата, се казва в съобщение на Централната банка. „Динамиката на обменния курс на рублата ще остане важен фактор, влияещ върху динамиката на инфлацията и инфлационните очаквания“, отбелязват от Централната банка.
Регулаторът подчертава, че проинфлационните рискове са намалели до известна степен, но остават значителни, те са свързани с по-нататъшно засилване на ограниченията върху външната търговия и финансите на страната.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Kcaniba
Ей, смешни пропагендисти!!!
Коментиран от #49
17:11 29.04.2022
2 ТаУмВзе
17:12 29.04.2022
3 Гошо
Коментиран от #66
17:13 29.04.2022
4 Гост
17:13 29.04.2022
5 Нещо не се
Коментиран от #29
17:13 29.04.2022
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Сесесере
Коментиран от #42
17:14 29.04.2022
8 Чалманомикс
17:14 29.04.2022
9 Сесесере
Коментиран от #17, #18, #26
17:15 29.04.2022
10 Русофил идиот
17:16 29.04.2022
11 ДО 3 МЕСЕЦА КЕН'ЕФА Е ПРИ'КЛ'ЮЧИЛ
ЗАКРИВАЙ
17:16 29.04.2022
12 Миротворец
17:16 29.04.2022
13 Никой
Коментиран от #32, #39
17:16 29.04.2022
14 Ами
17:17 29.04.2022
15 Този коментар е премахнат от модератор.
16 Еврото в
Коментиран от #30
17:20 29.04.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Този коментар е премахнат от модератор.
19 Какви са тея хвалебствия за рашата😂😂😂
17:21 29.04.2022
20 Даа
17:21 29.04.2022
21 A50
17:21 29.04.2022
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Тексас е мексикански
17:21 29.04.2022
24 Хммм
17:21 29.04.2022
25 Ами
До коментар #15 от "Cтoйко":
Срамота.17:21 29.04.2022
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 Ани Иванова
Коментиран от #48, #65
17:22 29.04.2022
28 Честити ви
17:23 29.04.2022
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Амиии
До коментар #13 от "Никой":
Много правилно. Настъпва глад. Да не искаш да го оставят да го за грабят Западняците и да оставят украинското население гладни. Или мислиш, че на Запада му пука за украинското население.? Украйна ще е с Русия, ще имат хляб... Житниците са при тях... А ние ще ручаме камъни...Коментиран от #36
17:25 29.04.2022
33 Вова гоу хоум!
17:26 29.04.2022
34 УСА боклук
Преди малко си направих шопската и чакам 18ч за "Стани богат"
Наздраве предварително на " ФАКТИ"
17:27 29.04.2022
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Този коментар е премахнат от модератор.
37 Факт
17:29 29.04.2022
38 Този коментар е премахнат от модератор.
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Цитат
Коментиран от #50
17:35 29.04.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.
43 Този коментар е премахнат от модератор.
44 Амиии
До коментар #36 от "Ами":
За България - да! Но бъди сигурен, че каквото произведем западняците ще ни го вземат и то безплатно като наши "партньори" а българите ще ядат трици! Помни ми думата. Защото ЕС внася ше житото от Русия, а сега Русия спря износа. Дори преди дни Борел ревеше за това, че Русия спрели износа на жито и ЕС остава без жито! Само допълнение.Русия, Украйна и Беларус задоволяват 50% от световното потребление на жито! Сага от тях се спира износа. Подскажи ми ЕС от къде ще внесе жито?
Те Германия и Гърция влязоха в конфликт сега за това, коя от тях да внася на България руската газ, че България потребява мижаво количество, и кой знае колко ще спечелят от надценката дето ще ни го продадат, та няма Запада да ни прибере житото.
17:38 29.04.2022
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Хммм
До коментар #40 от "Ам,чи":
Искаш да кажеш, че ти си продаде златото и си купи долари?Браво на теб. Много си умен!
Колкото злато-рубли.... е все едно, тъй като рублата е обезпечена със злато. За разлика от долара, който е въздух! Просто шарена хартиики!
17:42 29.04.2022
48 Факт
До коментар #27 от "Ани Иванова":
Да не ти покажа снимки от някои квартали на София, и да не се объркал, че е Сахалин.17:44 29.04.2022
49 Само коментирам
До коментар #1 от "Kcaniba":
😷"БВП на Русия спада с 10% през 2022 годината, а инфлацията достига 23%"
Значи като при нас. А тези санкции спряха ли войната или само правят обикновените граждани на ЕС и Русия да обедняват? Това ли е целта?
😉
Коментиран от #55, #60
17:48 29.04.2022
50 ЛиндитоСеОкендзиПуткова
До коментар #41 от "Цитат":
Евтините ми торти са по 120 лева на брой за плебеитеКоментиран от #53
17:50 29.04.2022
51 Реалист
За добро ще бъде!
Моля ви !
17:55 29.04.2022
52 лъжа
18:08 29.04.2022
53 Айди бе!
До коментар #50 от "ЛиндитоСеОкендзиПуткова":
Един си беше купил от тези Торти. Каза ми че след това пьрдял като магаре цяла седмица 😄😃😂😂😁18:17 29.04.2022
54 ComfortablyNumb
18:19 29.04.2022
55 ComfortablyNumb
До коментар #49 от "Само коментирам":
Товариш малко си у лево от прогнозата на ЕЦБ . Това казват за българската икономика:-------------------------------------------------------------------------------------------------------
БВП да се увеличи с 3,7% през 2022 г., 2,8% през 2023 г. и 1,6% през 2024 г.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Аз бих разсъждавал така. Ако в България ви изглежда зле представи си какво е в матушката ви ...
18:27 29.04.2022
56 Оля, Фейкове, Фейкове!! Стъкмистика?!!
18:32 29.04.2022
57 АУУУУУ
18:35 29.04.2022
58 Този коментар е премахнат от модератор.
59 Снимка на банда идиоти!!
18:37 29.04.2022
60 Ами ...
До коментар #49 от "Само коментирам":
Именно, при вас, в Русия. 😀18:46 29.04.2022
61 Мразя Русия и Мутрофана безплатно!
19:02 29.04.2022
62 Пешо
19:15 29.04.2022
63 ПЪЛЕН ФЕЙК
19:28 29.04.2022
64 Протестърът.
Коментиран от #67
19:34 29.04.2022
65 Да ти кажа предпочитам
До коментар #27 от "Ани Иванова":
Да живея на Сахалин! Чист въздух! Природа.Чиста земя! Без отровни политици. Без милиони автомобили Да ловя риба по цял ден! 😆19:39 29.04.2022
66 zor
До коментар #3 от "Гошо":
до 3 ком -кого лъжеш бе другарю -в ютуб гледам филмчета и цените са поне с 50% по скъпи на почти всички стоки в русия -а някои вносни с 200% и 300%19:46 29.04.2022
67 Амиии
До коментар #64 от "Протестърът.":
Какви са тия салатки 20 рубли? Една маруля в Гърция преди инфлацията беше 0,50 цента. Сега е 1,50 евро! Тиквички те тук са 4,50 евро. Сините патладжани също са 4,50 евро. Зелените чушки са също към 4,80-5,00 евро. А бяха по 1,50 евро.20:47 29.04.2022