"Ожесточени боеве" в Азовстал
Кметът на разрушения украински град Мариупол по-рано в сряда съобщи, че е загубил контакт с украинските сили, отбраняващи стоманодобивния завод Азовстал на фона на "тежки боеве" с руските войски. По-късно Вадим Бойченко обяви, че контактът с украинската армия в завода е възстановен, предава БГНЕС.
Кремъл отрече Русия да щурмува завода, след като Украйна обвини Москва, че е предприела "мощна" атака срещу индустриалната зона, последният редут на украинските сили. Командирът на Полк "Азов" съобщи, че вече втори ден има руски войски на територията на завода.
Русия обяви спиране на огъня и оттегляне на своите сили, за да бъдат евакуирани цивилните граждани. Хуманитарни коридори ще има на 5,6, и 7 май.
20 тела на цивилни открити в Киевска област
Телата на още 20 цивилни са били открити през изминалото денонощие в Киевска област, съобщи полицията. Това увеличава общия брой на откритите загинали цивилни до 1235. Шефът на регионалната полиция в Киев Андрий Небитов казва, че последните открития са в Бородянка и околните села, на около 25 километра от Буча.
Байдън е "отворен" за повече санкции
Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че е "отворен" за налагане на още санкции на Русия и ще обсъди мерките със съюзниците от Г-7 през следващите няколко дни. „Винаги сме отворени за допълнителни санкции“, каза Байдън малко след като Европейският съюз обяви планове за забрана на вноса на руски петрол и други нови мерки, наказващи Москва за инвазията в Украйна.
Държави от ЕС, които се противопоставят на ембаргото, са "съучастници": Киев
Украйна твърди, че страните от ЕС, които блокират ембаргото върху вноса на руски петрол, биха били съучастници в престъпленията, извършени от руски войски на украинска територия, като финансират московските военни. „Ако има държава в Европа, която ще продължи да се противопоставя на ембаргото върху руския петрол, ще има основателна причина да се каже, че тази страна е съучастник в престъпленията, извършени от Русия на територията на Украйна“, каза украинският външен министър Дмитро Кулеба. в брифинг в социалните мрежи.
Планиран военен парад в Мариупол: Киев
Украйна обвинява Русия, че планира да проведе военен парад в разрушения град Мариупол на 9 май, за да отпразнува победата над нацистите във Втората световна война. Киев съобщи, че служител от президентската администрация на Русия е пристигнал в стратегическия южен пристанищен град, за да наблюдава плановете за парада на Деня на победата.
ЕС подготвя допълнителни санкции
Ръководителят на ЕС Урсула фон дер Лайен каза, че блокът ще наложи постепенна забрана за руския петрол като част от новите санкции за наказване на Русия за нахлуването в Украйна. „Ще прекратим доставките на суров петрол от Русия в рамките на шест месеца и рафинирани продукти до края на годината“, казва тя пред Европейския парламент.
В Източна Украйна е страшно
Руските сили продължават да атакуват обекти в източната част на страната, съобщи генералният щаб на Украйна. Москва се стреми да установи "пълен контрол" над районите на Луганск и Донецк и да поддържа сухопътен коридор към окупирания Крим.
Губернаторът на Луганск Сергей Гайдай каза, че двама души са загинали през последните 24 часа и „целият регион е напълно обстрелван, няма безопасно място“.
Евакуирани пристигнаха в Запорожие
По-нататъшни евакуации от Мариупол се очакват в сряда, ден след като 156 души пристигнаха в украинския град Запорожие.
Беларус започва маневри
Беларус, съюзник на Москва, който има обща граница с Украйна, предприема "изненадващи" военни маневри, за да тества реактивния капацитет на своята армия, съобщи нейното министерство на отбраната.
Военните части на Беларус тестваха способността си да „влизат в бойна готовност, да се придвижват в предварително определени зони и да провеждат бойна подготовка“, се казва в съобщението на ведомството.
ЕС да подкрепи Молдова
Председателят на Европейския съвет Шарл Мишел обещава да увеличи военната помощ на ЕС за Молдова, съседката на Украйна, която е обект на поредица от атаки в Приднестовието.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хахаха
Коментиран от #23
10:51 05.05.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Тошо
Коментиран от #33
10:53 05.05.2022
5 Да,бе
10:54 05.05.2022
6 Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z
Коментиран от #11, #13
10:54 05.05.2022
7 Surko
Коментиран от #12
10:56 05.05.2022
8 😆😆😆
Да спрем коментарите 🤫
👏👏👏
Коментиран от #25
10:56 05.05.2022
9 Иванушка 🇷🇺
Точно затова е Щ3953урмът на Азовсталь започнат вчера.
10:59 05.05.2022
10 Мисля
10:59 05.05.2022
11 Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z
До коментар #6 от "Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z":
200 цивилни хора днес е на Азовстал. Страхливите нацисти се страхуват от честна битка. Могат да се прикриват само с жени,старци и деца. Страхливци!11:02 05.05.2022
12 Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z
До коментар #7 от "Surko":
Z, скъпи приятели!11:03 05.05.2022
13 SCH JVLIVS II
До коментар #6 от "Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z":
Истина е не пише преди ден или два попитах не ми отговорихте от коментари разбирам че имало и френски наемници там да не са фантоми или холограма ?.Дават само цивилните да излизат снимат и от вътре войници не видях има камери ,хурналисти на кого да ваярвамКоментиран от #19
11:03 05.05.2022
14 Европеец
Коментиран от #38
11:04 05.05.2022
15 Зззз
11:04 05.05.2022
16 Шадола
11:05 05.05.2022
17 @ на ЕС
11:05 05.05.2022
18 Българин🇧🇬
11:06 05.05.2022
19 Русский 🇷🇺 Z
До коментар #13 от "SCH JVLIVS II":
Четох нашите новини и новини от ДНР. Знам, че хванаха двама британски наемници. Англия ги изостави. Не знам за френски наемници нищо.Коментиран от #21
11:06 05.05.2022
20 Демократичен морал
Коментиран от #22
11:11 05.05.2022
21 SCH JVLIVS II
До коментар #19 от "Русский 🇷🇺 Z":
Тук е пълно мълчание ,просто любопитство чета коментари за Макрон че се моли на Путин за френски заложници в завода ако имаше семействата им щяха ореват медията ,социалните мрежи пълно затишие .Сигурно има доста наемници от легиона заминаха само че там са от много държави не само франсета обучени във Франция .Коментиран от #24
11:12 05.05.2022
22 Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z
До коментар #20 от "Демократичен морал":
100% - няма да реагира. Направете изводи какви са "западните ценности".11:13 05.05.2022
23 Кнаус 485
До коментар #1 от "Хахаха":
КАКВО Е ес ЩОМ СЕ РЪКОВОДИ ОТ ГИНЕКОЛОШКА....11:15 05.05.2022
24 Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z
До коментар #21 от "SCH JVLIVS II":
Видях снимка от обществеността на ДНР. Капачката на Чуждестранния легион лежеше наоколо, пусната през 2018 г., съдейки по етикета. Отдавна, преди три седмици.Коментиран от #26
11:16 05.05.2022
25 Дълбоко режещ
До коментар #8 от "😆😆😆":
Приема се. Тъпотиите и явния фейк да не се коментира. Само факти.11:26 05.05.2022
26 SCH JVLIVS II
До коментар #24 от "Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺 Z":
не дават много информация но живея на 5 км от военна база до преди войната беше тихо само лятото за седмица идва един от най добрите пилоти за подготовка на ученици .Сега от Февруари е кошмар ден и нощ терор.Даже са забранили временно парашутите за цивилни ходих често преди11:27 05.05.2022
27 пенсионер
Коментиран от #29
11:27 05.05.2022
28 западняшки буклук
11:35 05.05.2022
29 не е само злоба
До коментар #27 от "пенсионер":
За много пари , власт и контрол става въпрос , а там тия са ненадминати. Сети се какво става с нас хората , ако на тия им се палучи - ваксинации с неизвестни медикаменти , конвенции за неопределени полове , психотропия на разума на хората , просто искат да ни превърнат в прасета , стадо , скотове , с които да се разпореждат както им трекне.11:39 05.05.2022
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 Грульо
Некой да не си помисли, че кмета на Мариупол е в Мариупол, вероятно от Киев води политпропагандата.
Коментиран от #34
12:09 05.05.2022
33 сороснерес
До коментар #4 от "Тошо":
По тв.1 канал...новина...бандеровци искат сделка с руските сили..да освободят 15мирни жители които са в момента при тях на 15 тон храна и лекарства...Сега вече лъсна истината за тези отрепки..държат жени и деца като заложници...12:31 05.05.2022
34 Bellingcat
До коментар #32 от "Грульо":
ха ха ха стария кмета на Мариупол избяга на 26.02 отдавна има нов кмет избран от местите който никога не е подържал връзка с бандерюгитеКоментиран от #36
13:01 05.05.2022
35 Bellingcat
13:05 05.05.2022
36 Грульо
До коментар #34 от "Bellingcat":
Да де, статията е за стария избягал кмет. :D14:16 05.05.2022
37 така ли
20:31 05.05.2022
38 Ники
До коментар #14 от "Европеец":
А когато получаваме милиарди от ЕС, не се оплакваме, а лапаме ли, лапаме. Всичко по-хубаво, като метрото, е построено с помощта на "баламите" от ЕС!21:46 05.05.2022
39 Този коментар е премахнат от модератор.