Руският президент Владимир Путин може официално да обяви война на Украйна на 9 май, заяви неколкократно Си Ен Ен през последната седмица, като се позова на свои източници.
Какво означава официалното обявяване на война на практика?
Путин може да използва символичното значение на Деня на победата, за да обяви или постижения на „специалната военна операция“ в Украйна, или ескалация на военните действия, или и двете, казват източници на Cи Ен Ен. Най-вероятен според тях ще бъде сценарият за официално обявяване на война на Украйна.
Руската инвазия в Украйна започна на 24 февруари, но руските власти настояват, че там се провежда "специална военна операция". Думите "война" и "инвазия" във връзка с военни операции в Украйна всъщност са забранени.
Според американската телевизия официалното обявяване на война би могло да засили обществената подкрепа за сраженията в Украйна и също така да позволи на руските власти да обявят обща мобилизация, от която Русия сега силно се нуждае.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков в сряда нарече съобщенията за възможно обявяване на мобилизация в Русия на 9 май "неверни и нелепи".
На 20 февруари, три дни преди началото на т. нар. военна спецоперация, Песков нарече съобщенията за планирано нахлуване на руски войски в Украйна провокации и разпалване на истерия: „Напомняме, че Русия никога не е нападала никого през цялата си история. Русия, която преживя толкова много войни, е последната държава в Европа, която иска изобщо да говори, дори да произнася думата "война", каза говорителят на Путин.
Предположението, че на 9 май Путин може да обяви мобилизация, както и да обяви пълномащабна война "срещу световния нацизъм", беше изразено по-рано и от британския министър на отбраната Бен Уолъс, припомня Би Би Си. Уолъс каза миналата седмица пред радио Ел Би Си, че парадът в Москва - в чест на поражението на нацистите и победата във Втората световна война - може да бъде използван за набиране на подкрепа за масова мобилизация на войски и подновяване на натиска в Украйна.
„Не бих се учудил и нямам никаква информация за това, че той вероятно ще обяви на този ден, че „сега сме във война със световните нацисти и трябва да мобилизираме масово руския народ“, каза министърът.
В същото време според папа Франциск унгарският премиер Виктор Орбан му казал по време на срещата им на 21 април, че руските власти планират да прекратят военните действия на 9 май.
Путин каза в началото на март, че няма предпоставки за въвеждане на военно или друго извънредно положение в Русия, тъй като то се въвежда само в случай на външна агресия.
В коментар в германското списание „Фокус“ също се отправя предупреждение Германия да се подготви за три възможни сценария в зависимост от това какво ще избере да каже Путин на 9 май.
„Изглежда доста правдоподобно на този ден Владимир Путин да обяви не победа във войната срещу Украйна, а мащабна мобилизация.“
Авторът разглежда и възможността – на фона на прегрупирането на руските войски, които бяха изтеглени от около Киев и трябваше да засилят офанзивата в Източна Украйна – Путин да обяви „освобождаването“ на Донецката и Луганската „народни републики“ – като „доказателство“ за успеха на Русия в „специалната военна операция“. „Превземането на Мариупол и Херсон и основаването там на нови псевдодържави също биха били успехи, които биха могли да се празнуват като победи.“
Авторът призовава германското правителство да се подготви и за трите възможни сценария:
Първият, при който на 9 май да не бъдат обявени от Москва повече мащабни решения. Вторият, че в резултат на военната операция ще бъде обявено освобождаването на съществуващите и създаването на нови "народни републики". Третият, че Русия ескалира войната с мобилизация.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 честен ционист
Коментиран от #41
15:04 05.05.2022
3 ГРАД КОЗЛОДУЙ
15:04 05.05.2022
4 Имам известви поздозрения,
Коментиран от #16, #27
15:04 05.05.2022
5 Дядо ви КуРтИ от СеЛо ПипЕрКоВо...
15:04 05.05.2022
6 Doni Brasko
15:05 05.05.2022
7 ТаУмВзе
15:05 05.05.2022
8 пенчо
Коментиран от #82
15:05 05.05.2022
9 Ризата
15:05 05.05.2022
10 ЛИЛИ
Коментиран от #40
15:05 05.05.2022
11 Никой
15:06 05.05.2022
12 бачо
15:07 05.05.2022
13 Ало, ало
15:08 05.05.2022
14 112233
15:08 05.05.2022
15 Мимч
15:08 05.05.2022
16 Прощавайте за правописните
До коментар #4 от "Имам известви поздозрения,":
грешки, на доскоро и аз като вас бях полуграмотен путинист. Откакто бих шута на русофилията бързо се ограмотявам !Коментиран от #105
15:08 05.05.2022
17 Този коментар е премахнат от модератор.
18 Костя кУпейкин
15:09 05.05.2022
19 Бай дън
15:09 05.05.2022
20 дсдс
15:09 05.05.2022
21 От началото на войната
Даже може да са и двама трима повече
Украинските загуби се изчисляват на убити четирима свещеника 17 медицински сестри двама учители и 37 пеленачета
Коментиран от #30
15:09 05.05.2022
22 Теле
15:10 05.05.2022
23 БайПамперсън
15:12 05.05.2022
24 Иванушка 🇷🇺
Какти винаги прототипи на неща далеч от серийно производство, а като знаем как по руски се краде в Русия, няма и да влязат производство. За съжаление на всички Фили Русия вече е БИТА КАРТА, самата Спряла Задъхваща се Операция ясно и категорично го демонстрира.
Коментиран от #32, #79
15:12 05.05.2022
25 Иван
15:12 05.05.2022
26 Komapak
До коментар #1 от "русия е джудже":
Някои ще кажат, на война, като на война.Но нека джуджи да каже, война ли е, спец операция ли е, колко ще продължава и може би най-важното, как ще свърши.
Не мога да правя предположения за териториалнат цялост на Украйна, непосредствено след края на тази война, но в дългосрочен план, някои неща са гарантирани.
1.Военно и политически Русия губи, ама много.
2.Икономически и имиджово, загубите са ако не за винаги, то поне за много дълъг период. Евентуална промяна може да настъпи, само ако те, руснаците съумеят да си изберат относително нормални управници и тези последните успеят да убедят света, че са такива.
Няма да е изненада, ако в комбинираните въздействие на горните две се стигне и до разпад на така мечтаната от Путин нова империя, а лично за него, ако Оня горе, не го пощади и прибере по-навреме, може вместо да царува ( неговото въжделение), да се окаже затворник .
Коментиран от #46
15:13 05.05.2022
27 Мечтай си...!
До коментар #4 от "Имам известви поздозрения,":
Мечтите поне са безплатни...15:13 05.05.2022
28 Българка
Коментиран от #34
15:13 05.05.2022
29 Рашка е в колапс
15:14 05.05.2022
30 user
До коментар #21 от "От началото на войната":
Мдааа и това са данни без ДДС ! Реално украинската армия е на две преки от Москва, но не го казват по нито една медия, че всички са руски медии ха ха Абе това ли е нивото на всички евроатлантици или ти си бил на олимпиада и си ги надскочил останалите ?15:14 05.05.2022
31 Излилни са коментарите
15:15 05.05.2022
32 Теле
До коментар #24 от "Иванушка 🇷🇺":
Браво профессор просветли ниКоментиран от #36, #74
15:16 05.05.2022
33 Най-доброто което може да направи Путин
15:16 05.05.2022
34 АЙДЕ БЕ...?!
До коментар #28 от "Българка":
Сериозно...?!?!?!15:17 05.05.2022
35 Пловдив
Ще има всеобщи тържества в Русия.
15:18 05.05.2022
36 Иванушка 🇷🇺
До коментар #32 от "Теле":
"...Браво профессор просветли ни..." - за нищо и съвсем безплатно. С "победой" и весел 9-ти май 😆😆😆Коментиран от #48
15:18 05.05.2022
37 Най-вероятно
15:19 05.05.2022
38 Костя прос.ти,ту,тк@т@
15:19 05.05.2022
39 Безпартийни
Коментиран от #44, #77
15:20 05.05.2022
40 Лили, лили като ти се изреждат
До коментар #10 от "ЛИЛИ":
руснаците oтзaд 6oли ли?Коментиран от #50
15:21 05.05.2022
41 даааааа
До коментар #2 от "честен ционист":
Русоробите в България вече се страхуват и от австралийски и японски самолети!15:21 05.05.2022
42 Гюро Михайлов
15:22 05.05.2022
43 Адолф Путин
15:23 05.05.2022
44 Мушмул с мушмул, с коя азбука ни е
До коментар #39 от "Безпартийни":
образовала Русия и въобще тя кога се пръкна, че ние им изгубихме края да ги следи коя държава се образува и коя се разпада за нашата 1350 годишна история. Мноо си кyx, честно....Коментиран от #75
15:23 05.05.2022
45 Този коментар е премахнат от модератор.
46 Пловдив
До коментар #26 от "Komapak":
Чул те Господ. Цяла Русия (и половин България,по добрата половина) се молим на това всевишния да прибере това изчадие адово. Изчадие което запали война е Европа след 80 години мир.На прага ни е едно чудовище което трябва да бъде спряно, защото след Украйна ще има и други потърпевши .
Коментиран от #64
15:24 05.05.2022
47 наш
15:25 05.05.2022
48 Теле
До коментар #36 от "Иванушка 🇷🇺":
Мерси15:26 05.05.2022
49 За Какво тръпне Света???
До коментар #1 от "русия е джудже":
Всички видяха и вече не вярват на една дума на Пупин!!15:26 05.05.2022
50 Пловдив
До коментар #40 от "Лили, лили като ти се изреждат":
Едва ли тя Лили,е кат попски ръкав....15:26 05.05.2022
51 Просто човек
15:28 05.05.2022
52 user
Коментиран от #56, #58, #63, #98
15:28 05.05.2022
53 Тиква
15:29 05.05.2022
54 Румен
15:30 05.05.2022
55 Сух
До коментар #1 от "русия е джудже":
Тръпнат ли краварчетата, че тръгне ли руснака ще мирише само на обор.. Страх ги е, щото знаят, че Китай е наясно, ако падне Русия, че следващите са те.. Ще стане мазало.. Лелеее шубето си е голям страх.Коментиран от #80
15:32 05.05.2022
56 Пловдив
До коментар #52 от "user":
Хахаа печели грънци,03.03.1917Русия капитолира пред България-най добрия трети март в историята ни.
Всв ако не бяха американски и английски ввс в Москва щеше да се говори немски език.може би Сащ и Англия трябва да го отчетат като грешка,че спряха Хитлер,ама късно е либе за китка
15:32 05.05.2022
57 Бах ZZZZZZ
Коментиран от #81
15:32 05.05.2022
58 Иванушка 🇷🇺
До коментар #52 от "user":
"...Русия е най-голямата и най-богатата на ресурси държава, която до момента печели две Световни войни и отблъсква двама уж "велики" диктатора наполеон и хитлер !..." - като гледам как и накъде "вървят" нещата написледък почвам да си мисля дали не УКРАЙНА е спечелила всички войни, а Русия просто е намазвала ?15:33 05.05.2022
59 Този коментар е премахнат от модератор.
60 САТАНА Е ЕДИН
15:35 05.05.2022
61 Пацулан
До коментар #1 от "русия е джудже":
Ей Чоки, наясно ли си, че до момента армията на Русия в Украйна е 3 пъти по-малка от украинската. Наясно ли си ако има всеобща мобилизация на руснака, който е закърмен с патриотизъм и мисълта, че войната не е срещи Украйна а срещу враговете им, джендарите са приключели?! Колко матрял може да има в тази лейка-куха-твойта.Коментиран от #66
15:36 05.05.2022
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 Рано
До коментар #52 от "user":
Тва кво значи че трябва да сме в стойка партер пред вас руснаците ли е няма да стане поздрави от Стефан Стамболов15:38 05.05.2022
64 Майнааа,
До коментар #46 от "Пловдив":
Ни мой съ коркай.Бищо няя напеюрай,щот бутоните са два,ама на оня,другия бутон ракетите вляят дълбоко.Руснаците това го знаят.И никога не биха се решили първи да натиснат бутона.Те,руснаците само така си приказват,дано да има кой да им гриСне на постановката.Ама иначе...хммм...знаят си те урока .15:38 05.05.2022
65 Този коментар е премахнат от модератор.
66 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
До коментар #61 от "Пацулан":
Това ли роди-топлийката ти????Не стигна до мисълта,че може би точно това чака -666???Отде сиво вещество в кратунката ти!15:41 05.05.2022
67 Каквото и да направи
15:41 05.05.2022
68 Този коментар е премахнат от модератор.
69 Бум
16:02 05.05.2022
70 МалкоЛогика
16:09 05.05.2022
71 Сталинчо
16:11 05.05.2022
72 От страни
16:12 05.05.2022
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 От страни
До коментар #32 от "Теле":
Тоя е Иванушка-дурачок, а ти "професор"....16:15 05.05.2022
75 aнтифен
До коментар #44 от "Мушмул с мушмул, с коя азбука ни е":
И какво казал шопа...ОТИ ТИ СИ МНОГО ГРАМОТЕН16:20 05.05.2022
76 9 май
16:21 05.05.2022
77 Този коментар е премахнат от модератор.
78 Този коментар е премахнат от модератор.
79 Просто човек
До коментар #24 от "Иванушка 🇷🇺":
Тоя нещо смени плочата... разбра накъде отиват нещата с Пут.кин...Коментиран от #84
16:37 05.05.2022
80 Този коментар е премахнат от модератор.
81 Този коментар е премахнат от модератор.
82 Хахаха
До коментар #8 от "пенчо":
Хахаха Дедко оди коси И не давай акъл хаха16:44 05.05.2022
83 Този коментар е премахнат от модератор.
84 Този коментар е премахнат от модератор.
85 Путин
1. Загряваме на червения площад за парада.
2. Хапваме и пийваме плътно.
3.После отиваме при зеления блогер да го нагостим хубаво като му е реда.
17:11 05.05.2022
86 MGewehr
Коментиран от #88
17:14 05.05.2022
87 Този коментар е премахнат от модератор.
88 Този коментар е премахнат от модератор.
89 Този коментар е премахнат от модератор.
90 Пред ужас безкрай ...
17:24 05.05.2022
91 Този коментар е премахнат от модератор.
92 Нок
Коментиран от #96, #97, #99, #108
17:30 05.05.2022
93 Лавъра
17:31 05.05.2022
94 Този коментар е премахнат от модератор.
95 Гюнтер
17:44 05.05.2022
96 Този коментар е премахнат от модератор.
97 Този коментар е премахнат от модератор.
98 Този коментар е премахнат от модератор.
99 Този коментар е премахнат от модератор.
100 Този коментар е премахнат от модератор.
101 Българин читател
17:58 05.05.2022
102 Този коментар е премахнат от модератор.
103 от щаба
18:00 05.05.2022
104 Този коментар е премахнат от модератор.
105 Този коментар е премахнат от модератор.
106 #91и#102
20:20 05.05.2022
107 пиночет
13:06 06.05.2022
108 Chochakis
До коментар #92 от "Нок":
Абе, приател на Пусинчо, това го слушаме и четем от 24 февруари, айде вземете сменете плочата..., а.....00:02 07.05.2022