Санкциите срещу Русия, компенсирани от неочакваните приходи от износа на енергия на високи цени, досега не са причинили достатъчно икономическа щета, за да навредят на военните усилия на Москва или да накарат президента Владимир Путин да седне на масата за преговори, пише Wall Street Journal, предаде Bloomberg TV Bulgaria.
Тази устойчивост не се очаква да продължи дълго, като много икономисти прогнозират дълбока рецесия по-късно тази година, нарастване на бедността и дългосрочно намаляване на икономическия потенциал на страната. Засега бавният темп на санкциите, успешните усилия на Русия да стабилизира икономиката си и способността ѝ да поддържа притока на петрол и газ в чужбина смекчават удара за Москва.
Това позволява на Русия да продължи военните си усилия в Украйна, казва Янис Клуге, експерт по руската икономика в Германския институт за международни отношения и сигурност. "В момента икономическите санкции не са стимул за Русия да преговаря", каза Клуге. "Кремъл е убеден, че може да издържи няколко години с лоша икономика и да изчака по-добри дни. Русия е окуражена от собствения си успех в отблъскването на санкциите на Запада”. В четвъртък някои от най-висшите икономически служители на Русия говориха на ежегодния Международен икономически форум в Санкт Петербург, на който не присъстваха обичайните световни политически, икономически и бизнес лидери. Макар да останаха позитивни, те признаха дългосрочните проблеми, пред които е изправена икономиката.
"Успяхме да издържим, ние сме силен народ и просто трябва да повярваме в себе си", заяви на форума Максим Орешкин, икономически съветник на Путин. Икономическата устойчивост означава, че Москва е в състояние да оказва натиск върху европейските държави, които зависят от нейните доставки на нефт и газ. Енергийните лостове на Русия се проявиха тази седмица, когато държавната компания "Газпром" ограничи доставките на газ за Германия и Италия, което германският министър на икономиката Роберт Хабек нарече "стратегия за разколебаване и повишаване на цените". Преди това Русия прекрати доставките на газ за Полша, България и Финландия.
Въпреки трескавите усилия на Европа да се откъсне от руската енергия, включително чрез поетапно петролно ембарго до края на тази година, Русия все още печели стотици милиони долари всеки ден от продажбите си на петрол и газ поради повишените световни цени. Дори когато европейците ограничават покупките, Москва успява да пренасочи част от петролните си потоци към Индия и други клиенти в Азия.
По-високи приходи и резерви
Добрите приходи от енергоносители позволиха на Русия да увеличи държавните си разходи и да поддържа фонда си за черни дни. В резултат на това излишъкът по текущата сметка на Русия, който е широк измерител на външната ѝ търговия, се увеличи повече от три пъти през първите пет месеца на годината до 110 млрд. долара и е на път да завърши годината с рекорден резултат, което позволява на Русия да натрупа значителни резерви. "Структурният излишък по текущата сметка на страната неизбежно намалява ефективността на санкциите с течение на времето, тъй като води до бързо възстановяване на буферите", пише в доклад от този месец Институтът за международни финанси, световна асоциация на финансовата индустрия.
Институтът изчислява, че ако цените на суровините останат високи и износът на нефт и газ от Русия се запази, Москва може да получи повече от 300 млрд. долара под формата на плащания за продажбите си на енергия през тази година - приблизително равностойни на размера на замразените от западните санкции валутни резерви на Русия. „Икономическите санкции никога нямаше да спрат действията на Русия за една нощ, но имат за цел да повишат цената на тяхното продължаване", отбелязва Институтът. "В крайна сметка цената може да достигне ниво, при което войната на Русия срещу Украйна ще стане непосилно скъпа." Кога ще бъде достигнато това ниво, не е ясно, макар че контурите на бъдещото икономическо влошаване на ситуацията вече са видими.
"Не сме свидетели на кризата на големия взрив, която много хора очакваха", казва Кристофър Милър, доцент по международна история във Флетчър Скул, който се занимава с руската икономика. "Истинското въздействие ще се усети с течение на времето." Предизвикателството пред западните страни се засилва от факта, че колкото повече затягат гайките на Русия, толкова повече рискуват да нанесат съпътстващи щети на собствените си икономики, които и без това са изправени пред бързо растящи потребителски цени. За да балансират този риск, западните държави не бързат със санкциите, свързани с енергетиката. Една от най-значимите стъпки досега беше споразумението на Европейския съюз за спиране на вноса на петрол. Санкциите обаче няма да влязат в сила до края на тази година.
"В арсенала на Запада не остана нищо друго освен санкции върху износа на енергия от Русия, които са политически неприложими за западните правителства в настоящите условия на висока инфлация и изключително свити енергийни пазари", казва Клуге. "Санкциите са опустошителни за икономическите перспективи на Русия в дългосрочен план, но засега те не подкопават хватката на Путин върху властта”. Путин омаловажи икономическото въздействие на санкциите, като заяви, че икономическият "блицкриг" на Запада се е провалил. Краткосрочната криза беше предотвратена благодарение на бързите действия на руската централна банка, на която Путин отдавна разчита, за да поддържа нормалното функциониране на икономиката.
"Ситуацията е много сложна, тя е много предизвикателна, положението непрекъснато се променя", заяви в четвъртък Елвира Набиулина, управител на руската централна банка. "Външните обстоятелства се променят от много време насам, ако не и завинаги". Междувременно въздействието на западните санкции е неравномерно. Макар че мерките във финансовия сектор - включително изключването на големи руски банки от системата за съобщения Swift и забраната на трансакции с централната банка - имаха незабавен ефект, макроикономическото въздействие ще отнеме време, казват анализатори. Високата инфлация вече подкопава реалните разполагаеми доходи, които през първото тримесечие на годината са намалели с 1,2 % в сравнение с миналата година, а равнището на бедност се е увеличило, според официалната статистика. Недостигът на вносни части доведе до затварянето на цели заводи за производство на автомобили. За да се запази производството, правителството разреши да се продават автомобили без въздушни възглавници.
Руското правителство ускорява политиката си на заместване на вноса, която има за цел да замени чуждестранните стоки с местни, въпреки че през годините не е имало достатъчно доказателства, че тази политика действително работи. Все пак официалните лица признават, че ще е необходимо време, за да се приспособи Русия към загубата на достъп до западен внос и ноу-хау. "Нашата цел е да заменим всичко, но не можем да го направим изведнъж", каза Орешкин, съветник на руския президент. Андрей Макаров, ръководител на бюджетната комисия на руския законодателен орган, призна компромисите. "Дали да провеждаме политика на заместване на вноса с по-ниско качество и повече разходи?", попита той.
Очаква се икономическото въздействие да нарасне през втората половина на годината. Анализаторите прогнозират, че безработицата, която досега оставаше стабилна, тъй като компаниите можеха да пуснат работниците в отпуск или да намалят заплатите, ще се повиши през есента. Голяма част от 1000-та чуждестранни компании, които обещаха да ограничат дейността си в страната, продължиха да плащат на работниците, докато разработваха планове за излизане. Във вторник NLMK Group, един от най-големите производители на стомана в Русия, прогнозира, че производството на стомана в страната ще спадне с 26% през втората половина на годината в сравнение с миналата година.
Като цяло очакванията са руската икономика да се свие с 15% през тази година, последвана от още 3% спад през 2023 г., което ще заличи икономическите ползи на около 15 години. Други анализатори очакват по-малък, но все пак значителен спад на брутния вътрешен продукт от около 10% през тази година. С течение на времето санкциите ще доведат до "намаляване на производителността в различните сектори и до намаляване на качеството на стоките в различните сектори", казва Милер.
Анализаторите на централната банка наричат този предстоящ период обратна индустриализация, което означава икономически растеж, основан на по-малко усъвършенствани технологии. За работниците в завода Avtotor в Калининград това вече е реалност. Миналия месец, поради така наречената "трудна икономическа ситуация", компанията, която някога е сглобявала Шевролети и БМВ, започна да раздава земеделска земя на работниците, които са в отпуск, за да засадят картофи.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 СССР ОТ НЕБИТИЕТО
Коментиран от #8, #24, #63
08:02 20.06.2022
2 🏴☠️🏴☠️🏴☠️Някой си🏴☠️🏴☠️🏴☠️
Това го знаем, нещо ново?
08:03 20.06.2022
3 Демек
08:03 20.06.2022
4 батко мафи
08:04 20.06.2022
5 ТаУмВзе
08:05 20.06.2022
6 Сенклер
Коментиран от #9
08:06 20.06.2022
7 тц тц
08:08 20.06.2022
8 Само напомням
До коментар #1 от "СССР ОТ НЕБИТИЕТО":
"Санкциите срещу Русия, компенсирани от неочакваните приходи от износа на енергия на високи цени, досега не са причинили достатъчно икономическа щета..."
Напротив - причиниха огромна икономическа щета. Но не на Русия, а на ЕвроГЕЙския Съюз!
НУЛИРАТ ни ВЕЛИКО неолиберастите. Но във Франция и Андалусия през уикенда претърпяха поражения на изборите. Западното СТАДО се събужда след почти 3 години успиване. 🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑🐑
😉
Коментиран от #10, #13
08:08 20.06.2022
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 НЕ БЪРЗАЙ КАТО ПЪРЛЕ
До коментар #8 от "Само напомням":
Пред баща си....има време за всичко....08:10 20.06.2022
11 100% ЕФЕКТ
Коментиран от #14
08:11 20.06.2022
12 реру
Казахстан спира да пропуска руски въглища, без да чака началото на европейските санкции, след като Кремъл е блокирал /ограничил/ износа на нефт от Казахстан. Това става след изказването на казахстанският президент в Санкт Петербург ...
08:11 20.06.2022
13 БСП...ЗЛО КОМУНДЕ
До коментар #8 от "Само напомням":
Не мисли за Запада...мисли че соца изчезна и СССР също08:12 20.06.2022
14 ЕВРОПА
До коментар #11 от "100% ЕФЕКТ":
И САЩ не ги мисли...затова другарските синчета все натам гледат08:14 20.06.2022
15 На дълго
08:15 20.06.2022
16 Комон Сенс
А потърпевшия ги е очаквал и добре се е подготивл за тях.
От 2 месеца ви казвам ,че резултатът ще е такъв какъвто е.
Не се поучихте, но за мсетка на това ми лепнахте 100 етикета...
08:16 20.06.2022
17 Рошко
08:16 20.06.2022
18 Бгг
08:18 20.06.2022
19 оня с коня
Коментиран от #47, #61
08:21 20.06.2022
20 Милен
08:21 20.06.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 Този коментар е премахнат от модератор.
24 Някой
До коментар #1 от "СССР ОТ НЕБИТИЕТО":
Е, има голяма разлика от тогава и сега.САЩ успяха да понижат много цените на нефта през 80-те години. Сега не успяват. Даже обратно.
Тогава САЩ не бяха пред фалит, както сега са...
Има още доста разлики, но надали ще схванеш...
Коментиран от #31
08:24 20.06.2022
25 Мишел
Инфлацията в САЩ бележи 40 г. връх до юни, а до края на годината върхът на инфлацията ще е до 1929г. Така е и за ЕС.
Байдън казва "Путин е виновен!", но казва и "БВП на Русия е само 3% от световния и тя е малка, незначителна икономика!". Така опитва да скрие ролята на неговите санкции върху световната икономика.
Изолирането на държава която е една шеста от сушата и много повече от световните ресурси ще се отрази зле на всички икономики и катастрофално на развитите икономики на държавите, които подкрепят санкциите.
08:31 20.06.2022
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 ТО-220
08:38 20.06.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Ицо
Коментиран от #32
08:41 20.06.2022
30 Хе,хе...!
08:48 20.06.2022
31 СССР ОТ НЕБИТИЕТО
До коментар #24 от "Някой":
Остави риториката. Гледай фактите. СССР изчезнаха като държава...що така????Коментиран от #50, #55
08:48 20.06.2022
32 СССР
До коментар #29 от "Ицо":
И ние бяхме богата държава....Коментиран от #41
08:49 20.06.2022
33 132
Коментиран от #58
08:50 20.06.2022
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 Този коментар е премахнат от модератор.
36 Луд
09:04 20.06.2022
37 Биби войвода
09:06 20.06.2022
38 Реалист
"Газпром" е "принуден да намали доставките на газ през "Северен поток-1" в сравнение с плана поради ненавременното връщане на газови компресорни блокове от ремонт от "Сименс" и открити технически неизправности на двигателя," съобщи холдингът.
"Най-толямото газово находище на Газпром Добив в Уренгой е в пламъци.; Това обяснява спирането на природния газ за Германия и Италия. "
Коментиран от #54, #65
09:11 20.06.2022
39 Този коментар е премахнат от модератор.
40 Митьо
09:17 20.06.2022
41 Ицо
До коментар #32 от "СССР":
Тогава и България беше богата държаваКоментиран от #49
09:19 20.06.2022
42 мммда
Определено има ефект.
09:22 20.06.2022
43 БРАВО РУСИЯ!
Коментиран от #48
09:22 20.06.2022
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Сократ
09:46 20.06.2022
46 Този коментар е премахнат от модератор.
47 Иван
До коментар #19 от "оня с коня":
Есента ще видиш кон боб яде ли! Ти руснаците не ги мисли, помисли за собствения си изпортен живот!!!09:52 20.06.2022
48 ЕВРОПА
До коментар #43 от "БРАВО РУСИЯ!":
Дреме ни кво е казал Путин.....09:54 20.06.2022
49 АЙДЕ ДЕ
До коментар #41 от "Ицо":
Като отвориха границата 1.5 милиона българи от богата България, избягаха при загниващият капитализъм...09:56 20.06.2022
50 мммда
До коментар #31 от "СССР ОТ НЕБИТИЕТО":
До някъде заради конструкцията на икономиката, до някъде заради заради презадоволеносста от към храна и алкохол хората не са обръщали внимание каква деградация е настъпила при политиците им, нещо като при сегашните уж големи демокрации.Друг неуспорим факт е, че няма просъществувала дълго огромна инперия, събрала под крилото си различни етноси и религии(в момента това са щатите и западните големи Г-я, Ф-я,А-я).
С глупавата си политика, уж демократичния запад(вижда се колко е демократична цензурата на печата) предстои подобен финал под друг модел диктатура, Дано не е по-лоша от комунизма на времето, който Бг никога не е виждал.
Коментиран от #52
10:02 20.06.2022
51 Истината
10:08 20.06.2022
52 Възрожденец
До коментар #50 от "мммда":
На територията на РФ съществуват над 100 народа, стер които са и 2 Българии. Всички те са под колониално робство, ежедневно ограбвани и облъчване с кремълска пропаганда с цел обезличаване на род и народност.10:20 20.06.2022
53 Луд
Европа е бита карта...няма нищо от изброеното по горе.
10:22 20.06.2022
54 Лили
До коментар #38 от "Реалист":
ФАНТАЗЬОРЕ, ВСИЧКО СЕ Е СЧУПИЛО ИЗВЕДНЪЖ И ПРОДЪЛЖАВА ДА СЕ РАЗВАЛЯ. ТА НАЛИ СЛЕД ЛЯТОТО ИДВА ЕСЕНТА😀10:28 20.06.2022
55 Поне между ушите
До коментар #31 от "СССР ОТ НЕБИТИЕТО":
нямаш много материя ще ти обясня:Щото СССР нямаше икономическа база. Нямаше пазарна икономика.
Сега Русия има пазарна икономика и интересът клати ушанката.
От гладуващи станаха износители на храна.
И на други неща.
Ще имат сътресения но имат суровини, материали и потенциал и всичко ще се научат да си правят.
Ама то човек като не може да мисли само пише разни неумности.
Ако пак не си разбрал намери някой да ти нарисува.
10:34 20.06.2022
56 Коко
11:16 20.06.2022
57 Браво
11:53 20.06.2022
58 Един
До коментар #33 от "132":
За сега вреди най-много на себе си.12:42 20.06.2022
59 Ами
13:43 20.06.2022
60 Напротив!
И да не рИвете! Да бяхте мислили!
14:29 20.06.2022
61 Този коментар е премахнат от модератор.
62 Този коментар е премахнат от модератор.
63 сороснерес
До коментар #1 от "СССР ОТ НЕБИТИЕТО":
малко е различно...защото ссср се разпадна..а тук виждаме разширяването на Русия...и вече няма комунизм...има Китай, Индия..и трудно ще е на сащ и запада да поставят на колени Русия..по-скоро те ще клекнат и ще целуват ръката на Путин..повервайти ми..всичко говори за това..19:58 20.06.2022
64 ТОЧКАТА
21:44 20.06.2022
65 Архитектор
До коментар #38 от "Реалист":
Тези мечти ги имаха и феновете на "германската мощ" и "техническия гений" на германците за бързата победа над " руския колос на глинени крака"И така си умряха, в безсилна злоба, че това не се случи.
Сега, техните наследници отново мечтаят и резултатът ще бъде същия, защото никога няма да признаят потенциалните възможности на Русия във всички сфери.
За много русофоби грешката на Русия, да не развива някои производства, когато може да ги закупят с печалбите от горивата, се превърна в убеждение, че Русия няма ресурс за това и като единствено достъпни за тях сравнения се превърнаха автомобилите, телевизорите, компютрите, пералните и т.н. и т.н.
Тепърва съвременните русофоби, както и предците им ще се срещнат с възможностите на този народ и неговите качества и воля.
10:24 23.06.2022
66 ист справка
14:46 23.06.2022
67 мишо
16:07 23.06.2022