Last news in Fakti

21 Юни, 2022 20:52 10 783 21

Позицията на Германия за руската енергетика може да повлияе на бъдещето на еврото

  • германия-
  • русия-
  • евро-
  • еврозона-
  • газ-
  • газпром

През миналата седмица Русия все още печелеше почти 500 милиона долара всеки ден от енергия, като Берлин бе сред водещите купувачи

Позицията на Германия за руската енергетика може да повлияе на бъдещето на еврото - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

След изпълнението на Договора от Маастрихт през 1992 г., който доведе до създаването на единната валута евро, различни страни от Европейския съюз се сблъскват с проблеми да отговарят на изискванията на Договора за поддържане на валутата, особено задължението никоя страна да не може да има бюджетен дефицит, по-голям от 3% от нейния БВП. Пример за това е Гърция, която през 1992 г. използва големи количества финансови трикове, за да покаже спазване, след което често изпада в явно нарушение, пише Forbes.

През 2012 г. Гърция се надяваше, че ЕС ще ѝ даде пространство за дишане, за да разреши финансовите си затруднения, включително потенциално неизпълнение на задълженията към Международния валутен фонд. Германия, като най-силният член на Европейската централна банка, зае много твърда позиция към всяко спасяване на Гърция. Тя настоя Гърция да намали федералния си бюджет, независимо от икономическата болка, която може да причини на гръцките данъкоплатци.

Германия бе загрижена, че ако се осъществи това спасяване, Германия ще плати най-големия дял за гръцката фискална безотговорност, затова поиска отделните гърци да претърпят драматичен спад в стандарта си на живот, за да одобри спасителната програма на МВФ и да продължи гръцкото участие в европейското Централна банка.

Същата гръцка ситуация се повтори и през 2015 г. Позицията на Германия основно бе, че уязвимата страна трябва да стегне колана си и да страда за по-голямото европейско благо.

Бе необходима Украйна, за да се разкрие лицемерието на Германия. Знаейки, че Русия генерира по-голямата част от приходите си чрез енергия, ЕС обмисли налагането на ембарго върху руския нефт и газ. Една страна се противопостави най-дълго и най-силно срещу всяка подобна мярка - Германия.

Разчитайки изключително на руския газ и петрол, в размер на приблизително 50% от потреблението на природен газ, Германия неохотно одобри някои стъпки срещу руските доставки, но продължи да позволява на руската енергия да тече към Германия, докато ситуацията в Украйна се влошава. Всъщност Германия разчита на една руска рафинерия, рафинерията pCK в Швед, която е мажоритарна собственост на руската петролна компания Роснефт, за 90% от горивото за Берлин.

Плащанията за тази енергия и за нейното рафиниране без съмнение помогнаха за поддържане на икономиката на Владимир Путин.

От миналата седмица Русия все още печелеше почти 500 милиона долара всеки ден от енергия, като Германия бе сред водещите купувачи. Тези пари снабдяват руската армия, която все още нахлува в Украйна, убивайки безмилостно украинци, бомбардирайки градовете и инфраструктурата на Украйна, рискувайки потенциална световна война и заплашвайки доставките на храна в света. Накратко, тъй като Германия не би направила това, което изискваше от другите, когато се сблъскаха с потенциални финансови затруднения, украинците умират, страната е в руини, а останалата част от света сега е изправена пред перспективата за масов глад, ако не и по-лошо.

Трудно е да се види как Германия се справя с това в бъдеще. Как изисква други държави да намалят стандарта си на живот, когато са изправени пред бъдеща финансова опасност, когато отказва да намали собствения си стандарт на живот, когато друга европейска страна е изправена пред руска военна опасност - членство в ЕС или не? Как другите страни от ЕС се справят в бъдеще с Германия, която желае да приеме и дори косвено да финансира най-агресивната война в Европа след Втората световна война, вместо да приеме значително, но в крайна сметка управляемо ниво на собствена икономическа болка, за да сведе до минимум опустошение на Украйна и нейния народ? Ако Русия надделее в опита си да завладее украинския изток, включително да завземе контрола над толкова много от плодородните житни ниви, които исторически са хранели голяма част от света, как Германия ще се справи с бъдеща руска държава, която сега също контролира голям процент от световното снабдяване с храна, в допълнение към нейните полумонополни запаси от нефт и газ? Може би по-важното е, как други държави ще се справят с Германия в бъдеще, след като тази страна си позволи да стане толкова зависима от Русия, че тя, неволно, но безспорно, помогна за финансирането на руската инвазия в Украйна?

Прогнозите обикновено са глупава задача, но със сигурност не е нужна кристална топка, за да си представим, че бъдещото влияние на Германия в ЕС намалява значително, както фискално, така и морално, колкото по-дълго тя остава обвързана с руската енергия. Всъщност, когато настъпи следващото потенциално неизпълнение от държава в ЕС, е трудно да си представим, че тази страна ще приеме да бъде поучаване с лекция от Германия относно необходимостта от поддържане на икономическа дисциплина - особено когато много наблюдатели отдавна са критични към германската зависимост от руската енергия, много преди някой да е предвидил настоящата война в Украйна.

Макар че може би тази ситуация ще доведе до по-хуманен подход към бъдещите икономически проблеми на ЕС, тя също така вероятно ще отслаби основите на единната валута. Както при всички пари, еврото се приема, защото хората охотно приемат, че представлява някакъв стандарт за стойност, на който може да се вярва. След като тази основа започне да отслабва, надеждността на самата валута може да се постави под въпрос.

Наблюдавайте внимателно през следващите месеци и години как Европейската централна банка управлява еврото, особено сега, когато навлизаме в световен период на инфлационен натиск. Би било едновременно иронично и тъжно, ако една от жертвите на руската война срещу Украйна се окаже единната европейска валута.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 52 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Осведомител

    71 11 Отговор
    За тъпаците: Китай и Индия изкупуват ресурсите на Русия, а българите се радват на комфашисткия вятър.
  • 2 Матрософ

    19 75 Отговор
    Ще гледаме епизод 2 с газа. Руснаците в епизод 1 врътнаха кранчето,
    но им гръмнаха кладенците и компресорите. В епизод 2 тихичко развъртат
    кранчето да не останат те на студено. Ако сега Европа врътне кранчето
    става страпно за рашките.

    Коментиран от #6, #8

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Да да

    54 13 Отговор
    Пак ще има ГДР, натам вървят нещата!
  • 5 Победа будет за нами

    74 17 Отговор
    Вече Русия диктува правилата в колонията ЕС. Който не може да свикне с мисълта да стяга багажа и да пасе крави в Тексас.

    Коментиран от #15

  • 6 ГруЮ

    69 8 Отговор

    До коментар #2 от "Матрософ":

    Матрософ, Матросооф…има още много хляб да изядеш, докато осъзнаеш какво се случва. “Зависимостта” от руските енергийни ресурси е приказка за малоумни. Европа е това, което е заради евтините руски ресурси. В момента, в който ще трябва да се купуват по пазарни цени, вместо по дългосрочни договори, германската икономика заминава на кино. Просто ще престане да бъде конкурентноспособна. Имай предвид, че газа не е просто енергия, а основен ресурс за една от най-важните германски промишлености- химическата.

    Коментиран от #19

  • 7 БЪДЕЩЕТО НА ЕВРОТО..........

    40 4 Отговор
    .....НЕ ГО ВИЖДАМ ....РОЗОВО !!!
  • 8 Съветник

    46 5 Отговор

    До коментар #2 от "Матрософ":

    Изглежда , че нямаш и грам мозак за да мислиш та не се напъвай да пишеш защото си много зле. Като врътне Европа кранчето и ще скърца с зъби през зимата и заводите спират
  • 9 Баце

    26 3 Отговор
    Ауууу ерес е плъзнала из европата и ко прайм сега? нещата отиват на разпад ли ?
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 сноу

    33 3 Отговор
    От цялото това дрънкане се разбира ,че тубата е празна...еврото щяло да пропадне ,та виновно било германландъту...знаеш ли кое е виновно -виновни са машините дето го печатат ,че бързо загряват..я виж краварските -поизпуши някоя ама веднага има нова да я замести, а зелената боя няма свършване
  • 13 В.В.П.

    28 5 Отговор
    Русия ,сега печели по 1,5,млд на ден ,заради високата цена на газ и петрол..Азиатците купуват яко.Германия отвори 22 централи на въглища..Които ще купува от Донбас..Отиде в канала ,легендата за зелената енергия.Оък ,Окраина ,е минало свършено.Голобородко ,загуби 35%от територията .
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 тъй

    15 2 Отговор

    До коментар #5 от "Победа будет за нами":

    понеже спомена Тексас, сенатори от републиканците са предприели действия за провеждане през 2023 г. на референдум за обявяване на щата Тексас за независима държава, тъй като се засилва недоволството от действията на федералното правителство.
  • 16 Курт

    6 17 Отговор
    Сумите които русията ви получава дневно за нефт и газ, не са чиста печалба. И не се кефете толкова, на вас нито стотинка ще дадат без значение какво правителство управлява в Бг
    От Урал до Владивосток живуркат 30мил.
    мизерници, то за тях няма газ и денег та камо ли за вас

    Коментиран от #18

  • 17 Фрайнц

    19 2 Отговор
    Пропусна да пишеш, че зад всичко това стоят САЩ! Ако не бяха разбрицали Украйна, сега нещата щяха да са други. Целта е не само РФ, но и една силна Европа. САЩ подскачаха ли при БРЕКЗИТ от радост- да. Сега наред е Германия- чао ЕС.
  • 18 АААА

    7 1 Отговор

    До коментар #16 от "Курт":

    Да прав си. Парите са за олигарсите, които си купуват скъпи, прескъпи яхти и др. п. екстри на Запад и който САЩ ги конфискува. От тази война ( и не само от тази) печелят само САЩ.
  • 19 Кози

    3 5 Отговор

    До коментар #6 от "ГруЮ":

    Какви дългосрочни договори, какви фиксирани цени? Защо Путин намали доставките а получава повече пари отколкото преди? Ами защото цените не са фиксирани а се определят от борсата спрямо търсене-предлагане.
    За пореден път се убеждавам колко тъпи са фенчетата на Путлер.
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 иво

    1 0 Отговор
    "Тези пари снабдяват руската армия, която все още нахлува в Украйна, убивайки безмилостно украинци, бомбардирайки градовете и инфраструктурата на Украйна,"" Къде бяхте вие предатели лицемери ?- нищожни същества когато Американците убиха милиони и разрушиха стотица градове. Подли предатели не проливайте " крокодилски сълзи" на чужд гроб защото кръвта която се пролива между двата братски народа е по-вина на твоите господари изменник.""" Могъществото на Русия може да бъде унищожено, само чрез откъсването на тази част, която ще наречем Украйна, като е необходимо тази част не само да бъде откъсната, а и да бъде противопоставена на Русия, като двете бъдат насъскани една срещу друга , двете части на един и същ народ, и да наблюдаваме как брат убива брата си. За това е нужно само да намерим и отгледаме предатели сред националния елит на Русия и с тяхна помощ, да променим самосъзнанието на едната чаcт от този велик народ, до такава степен, че той да ненавижда всичко руско, да ненавижда своя род, неосъзнавайки това. Всичко останало е въпрос на време." Ото фон Бисмарк / 1862 г./
Новини по държави: