Last news in Fakti

1 Юли, 2022 09:17 5 344 14

Надзирателките от концлагера Равенсбрюк: какво се знае за тях

  • холокост-
  • концлагер-
  • равенсбрюк-
  • германия-
  • евреи-
  • надзиратели-
  • втора световна война-
  • жени

Над три хиляди надзирателки са преминали през "школата" на женския концентрационен лагер

Надзирателките от концлагера Равенсбрюк: какво се знае за тях - 1
Снимка: Shutterstock

Равенсбрюк е малко село в северен Бранденбург, на около 80 километра от Берлин. През 1939 година нацистите създават там концентрационен лагер за жени, деца и младежи. Около една трета от лагеристите са били поляци, останалите - от 40 други националности.

Преди Червената армия да освободи лагера през април 1945 година, в него е имало над 130 000 затворнички. 28 000 са починали от издевателства, глад, болести, тежък труд, садистични медицински експерименти, били са разстреляни или изгорени в газовите камери. Лагеристките са работили по нивите на Бранденбург, във военни предприятия, по пътищата.

Млади, без особено образование

Нацистите създават на територията на Третия райх около 30 различни по големина концентрационни лагери за жени. Равенсбрюк се е ползвал със славата на образцова школа за жени-надзирателки – над 3000 минават през тренировъчната му база.

Някои от тях са оставали на работа в лагера, други са служили по други места. Повечето са били съвсем млади и с лошо образование - избирали са тази работа, съблазнени от нейната лекота (в сравнение например с работата на конвейер в завода) и от добрите условия.

СС е набирал доброволците с обяви във вестниците. В тях думата „концлагер“ не се е споменавала. В обявата на вестник „Хановерски Куриер“, отпечатана през 1944 година, се казвало, например, следното: „За работа във военно учреждение се търсят жени с добро здраве на възраст между 20 и 40 години. Заплащането е по тарифите за държавни служители. Предоставят се жилище, дрехи и безплатна храна“.

Съдебни процеси след войната

След войната в Западна Германия се водят седем съдебни процеса срещу охранителите, надзирателите и лекарите, работили в концлагера Равенсбрюк, един процес се води и в ГДР. Десетки нацисти са осъдени. В рамките още на първия процес, гледан през 1946/47 година, на смърт са осъдени 11 души, останалите подсъдими получават между 10 и 15 години затвор.

По време на следващите процеси още осем нацисти са осъдени на смърт. Комендантът на лагера Фриц Зурен е изправен пред френски военен трибунал през 1950 година, по-късно той бива обесен.

В суматохата на следвоенните години на някои им се удава да се укрият. Австрийката Хермине Браунщайнер, например, която е завършила само начално училище, била първо надзирателка в Равенсбрюк, след което – началник на тамошния склад за материали. Тя се издигнала в йерархията благодарение на своята изпълнителност и жестокост спрямо концлагеристите.

Върнати в Германия

След повишението я изпращат в концлагера Майданек, където се издига до заместник-главен надзирател. Получава и нацистки орден. През 1945 година успява да избяга във Виена, а по-късно заминава за САЩ, като през цялото време крие истинското си минало. Намират я чак четвърт век по-късно, когато е арестувана и върната във ФРГ, където я осъждат на доживотен затвор.

През 2004 година връщат в Германия и друга надзирателка от Равенсбрюк – водачката на служебно куче Елфриде Ринкел. Тя била открита в Калифорния, където живеела под фамилното име на съпруга си. Но тя така и не стига до подсъдимата скамейка – умира на 96 години в дом за възрастни хора.

Автор: Ефим Шуман


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 17 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 За тях се знае

    30 4 Отговор
    че внуците и внучките им отново изпълзяха,затова Вовата влезе в задния си двор с автомобил Т-72..
  • 2 Как го публикувате?

    22 2 Отговор
    "Преди Червената армия да освободи лагера през април 1945 година, в него е имало над 130 000 затворнички."

    Коментиран от #7

  • 3 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    22 3 Отговор
    Кой е освободил концлагеристите❓❓❓❓
  • 4 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️

    31 4 Отговор
    Абе наскоро съдеха някакъв си старец Шолц май беше ‼️
    Що ли ми е познато това име ‼️
  • 5 Ксаниба

    31 4 Отговор
    за Освенцима се знае, че охраната и палачите са били окраинските бандеровци и прибалтийскиье нацисти!!!
  • 6 Някой

    15 1 Отговор
    Тази статия във връзка с какво е сега?

    Коментиран от #8

  • 7 Зззз

    30 3 Отговор

    До коментар #2 от "Как го публикувате?":

    Точно и аз това щях да питам ,как им се откъсна Червената армия да освободи ,не е ли ФАЩ ? Явно сега подготвят новите лагери и търсят наследниците да ги заместят,че кръвта вода нестава.
  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Иван

    36 2 Отговор
    Много от германските нацисти са се преселили в САЩ.
  • 10 Иван

    33 2 Отговор
    След 1945-та година германските нацисти стават съюзници на САЩ.

    Коментиран от #11

  • 11 Интересно

    28 0 Отговор

    До коментар #10 от "Иван":

    И тия същите, сега ни учат на демокрация...
  • 12 дебела кратуна

    4 9 Отговор
    Блажени са верующите! Вземете прочете малко епископ Ричард Уилиамсон. Като чуя "изгорени в газовите камери" и ме напушва на смях. Най-готиното е, че явлението, което създава ефрейтор Ади, заляло в последствие цяла Европа, е толкова силно и невлияещо се от пари, че 80 години по-късно ционистите още се тресат в агонични конвулсии и плюят ли плюят.
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Мили

    1 1 Отговор
    Лекички...
Новини по държави: