6 Юли, 2022 10:17 1 094 9

Изследване: фалшивите новини водят до депресия

  • дезинфекция-
  • коронавирус-
  • фалшиви новини-
  • пандемия-
  • интернет-
  • новини-
  • медии-
  • социални медии-
  • депресия

Пандемията влоши психическото здраве

Изследване: фалшивите новини водят до депресия - 1
Снимка: Shutterstock

Изследване установи, че онези хора, които вярват на фалшивите информации за пандемията от COVID-19, са по-склонни да страдат от симптоми на тревожност и депресия. "Проучването ни демонстрира потенциално негативното въздействие на вярата във фалшивите теории за COVID-19 върху психическото здраве", твърди водещият изследовател Павел Дембски.

Същевременно изследването не доказва, че симптомите на депресия и тревожност са пряка причина за уповаването в невярната информация. То също така не предоставя конкретно обяснение как вярата в некоректната информация може да доведе до проблеми с психическото здраве.

Фалшивата информация е депресираща

С помощта на два онлайн въпросника - скалата за конспиративните убеждения за COVID-19 и скалата за тревожност и депресия - учените са търсили корелация между вярата в фалшивите новини и състоянието на психичното здраве. Често срещаните неверни убеждения за COVID-19 включват теориите, че правителствата преувеличават броя на смъртните случаи, причинени от болестта, че 5G разпространява инфекцията, както и че носенето на маска води до недостиг на кислород и отравяне с въглероден диоксид.

Изследователите са установили, че случаите на депресия са силно обвързани с убедеността в невярната информация за COVID-19, а при тревожността връзката с фалшивите новини е по-умерена. Съществува и висока степен на корелация между вярата във фалшивите хипотези за болестта и приемането за чиста монета на конспиративни теории, които имат по-широк обхват.

Пандемията влоши психическото здраве

Експертите смятат, че пандемията е подчертала сериозната криза в сферата на психичното здраве. Световната здравна организация обяви, че заради COVID-19 и въведените ограничения проблемите са се увеличили в целия свят. Депресията и тревожността са се увеличили с 25% през първата година на пандемията, като най-силно са били засегнати младите хора и жените. Социалната изолация, тревогата за собственото здраве и това на близките, се смятат за най-сериозните стресови фактори. Здравните специалисти също посочват, че изтощението се е отразило на собственото им психично здраве.

Отговорността на социалните медии

Доклад на Европейската комисия отчита, че повече от половината европейци вярват, че са били изложени на онлайн дезинформация. Проучване на статистическата служба Statista показва, че по време на пандемията използването на интернет и социалните медии е достигнало до рекордно високи нива. А проучване на списание Science потвърждава отдавна известния факт, че в социалните медии фалшивата информация достига до повече хора, отколкото фактически проверената такава. Психолозите наричат този феномен "негативно предубеждение". Получава се, когато хората се фокусират върху потенциално вредното и опасното, вместо върху онова, което е полезно за тях. Теорията на учените е, че концентрирането върху негативна информация влошава симптомите на депресия. Това, от своя страна, засилва доверието в невярната информация.

Подкрепа за психическото здраве в името на фактите

Проучването демонстрира още, че вярата в конспиративни теории привлича хора, чиито основни психологически потребности не са задоволени. Усещането за контрол върху собствения живот е, например, една от тях. Онези, които се чувстват безсилни, могат да използват фалшива информация, за да контролират собствените си вярвания и убеждения.

"Смятаме, че вярата в некоректната информация допринася за отслабване на чувството на сигурност, което от своя страна води до развиване на тревожност и депресия", посочва Дембски.

От Mind твърдят, че подпомагането на хората чрез достъп до надеждна информация би помогнало за подобряване на психичното им здраве. "Ежедневно се сблъскваме с много погрешни схващания за душевното здраве в медиите и онлайн", казва Стивън Бъкли от организацията. "Борбата с негативните нагласи може да помогне за справяне с проблемите на социалната изолация и потенциалната податливост към фалшиви новини." По този начин подкрепата при проблеми с психичното здраве може да допринесе за изграждане на доверие към фактологично вярната информация.

Автор: Фред Шуалър


Поставете оценка:
Оценка 1 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Зевс

    14 1 Отговор
    Няма по-фалшиви новини за пландемията от официалните!
  • 2 Българин

    4 14 Отговор
    Това е целта на руската пропаганда.Да докара у добитъка в губернията чувство за безпомощност, безизходица и непреодолима тъга по руското робство.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Дойчезеле

    11 1 Отговор
    Че те 95% от новините по "Новините" са лъжливи бе!Особено пък от дойчевото зеле.От 2г и 4 месеца съм спрял новините по тв,радио и т.н.Каквото ви казват,да знаете,че е обратното.Т.нар Пландемия?Ами,убедихте ли се,че такава няма?От там на сетнте всичко е ясно.А сега?След фъксините ше ви убеждават,че трябва да станете пен дехос и да сте част от прай д общността.Айде нема нужда.Само музика и мачове,останалото е бош лаф.
  • 5 Флипп

    10 0 Отговор
    Е това е висша форма на сатира, ДъВъ, развъдника на най-долна и гнусна пропаганда, да пише подобни фермани.
  • 6 Вяра в телевизора

    2 5 Отговор
    За това гледайте телевизия и по този начин винаги ще знаете истината. В България истината е представяна от Бтв, НОВАтв, ТВ Европа.

    Коментиран от #8

  • 7 Копипасте

    1 0 Отговор
    КОВИД новините водят до депресия! Фалшиви ли са КОВИД новините?!
  • 8 Зззз

    1 0 Отговор

    До коментар #6 от "Вяра в телевизора":

    Умееш да се майтапиш.
  • 9 ГУМЕН КРАДЕВ

    2 0 Отговор
    Според фактите съм в депресия !