Last news in Fakti

28 Юли, 2022 21:45 2 918 14

Катастрофа в Аржентина: етикетите с цените се подменят всеки ден

  • аржентина-
  • икономика-
  • инфлация-
  • международен валутен фонд

В предградията на столицата Буенос Айрес хората от бедните квартали водят ежедневни битки срещу високите цени на енергията

Катастрофа в Аржентина: етикетите с цените се подменят всеки ден - 1
Снимка: DW

Кризата в Аржентина е драматична. 37% от хората, а това са повече от 17 милиона души, живеят под прага на бедността. За тях галопиращата инфлация е същинска катастрофа.

Студ е сковал "Авенида Хосе Антонио Кабрера" в Буенос Айрес. Особено сутрин и вечер, когато слънчевите лъчи ги няма, термометърът често се колебае около нулата. Въпреки това малките магазинчета за плодове и зеленчуци са отворени дори в тези тъмни часове на деня.

Отопление няма, а входната врата е отворена през цялото време. Собственикът Мартин Гонсалес е навлякъл дебел пуловер, зимно яке и вълнена шапка. "Няма смисъл да отоплявам. Ако затворя вратата, клиентите на улицата не могат да видят стоката ми. А ние живеем включително и от тези случайни клиенти. Да не говорим, че да се топля с газ ще ми излезе прекалено скъпо", обяснява Гонсалес.

Милиони човешки трагедии

В предградията на аржентинската столица хората от бедните квартали водят ежедневни битки срещу високите цени на енергията. Само през последните дни още половин милион души са подали заявления да получават и занапред държавни помощи за електричество и газ. Тези помощи трябва да подпомогнат хората с най-ниски доходи да си плащат сметките, за да не им спрат тока и газта. Досега милион и половина домакинства са се регистрирали за получаване на такива помощи.

Кризата в Аржентина е драматична. Храните, горивата, транспортът - всичко непрекъснато поскъпва. Етикетите с цените се подменят в седмичен ритъм, понякога дори всеки ден. Правителството на президента Алберто Фернандес се опитва да се противопостави на инфлацията. Наскоро беше сменен министърът на икономиката, а новата министърка Силвина Батакис още от първия си ден на поста се захвана да успокоява пазарите.

Всичко се върти около долара - и около опитите да се придобие повече американска валута. Да се пести в аржентински песо практически няма никакъв смисъл, защото инфлацията бързо изяжда спестеното. Затова хората търсят долари. Но преследването на долара води понякога до абсурдни сцени. На едно сметище в Санта Фе например десетки хора ровят из боклуците, защото плъзнал слух, че там е пълно с долари. Служители от сметосъбирането наистина бяха намерили на сметището 50 000 долара в някакво старо канапе, в резултат от което хората от съседните квартали се втурнаха да търсят още. И търсят дори нощем, с фенерчета.

Болна държава

В Аржентина вече отдавна се води дискусия кой е виновен за настъпилата мизерия. "Аржентина беше разграбена", твърди набиращият все по-голяма популярност социален активист Хуан Грабоа. Всичко било заради милиардния кредит от МВФ, взет от предишното правителство, който причинил голямото задлъжняване.

Срещу това обяснение възразява Ребека Флейтас, депутатка с пазарно-либерална ориентация. Тя смята, че причината е назадничавият икономически модел на Аржентина. "Нашата икономика е болна. Частният сектор е прекалено слаб, ние произвеждаме твърде малко. На всичко отгоре имаме прекалено раздут държавен апарат", казва тя в интервю за ДВ.

Но дискусията около причините за икономическата криза не помага особено на хората да скърпят всекидневието си. Според последното проучване над 37% от аржентинците живеят под прага на бедността - а това са повече от 17 милиона души. За тях галопиращата инфлация е същинска катастрофа, защото малкото пари в портмонето им допълнително се топят.

В Аржентина с просто око се вижда какво се случва, когато едно общество се срути икономически. Сред последиците са още растящата престъпност и несигурността по улиците. Битката за оцеляване става все по-тежка, а разломът в обществото - все по-дълбок.


Поставете оценка:
Оценка 3.9 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 бл.134 в Zап. парк

    56 4 Отговор
    Да благодарят на МВФ,Кристалина ,Кристин и на дядото БайДрън -харчете, харчете , харчете ....сега целия свят ще плаща на американците харчовете

    Коментиран от #9, #14

  • 2 Дмитро

    27 4 Отговор
    Спокойно и при Вас ще дойде !
  • 3 Малчо

    42 3 Отговор
    България през месец ноември- това трябва да е заглавието на статията
  • 4 Помагач

    33 3 Отговор
    Изядоха ни тия укри !
  • 5 Онзи

    30 6 Отговор
    Аржентинците имат много земя и много добитък. Гладни няма да останат. Тея които нямат много земя и са наблъскани на малка територия ще страдат най-много. Такива като западна Европа разчитащи на промишленост.
  • 6 нормално

    6 28 Отговор
    където управляват комунисти е така.
  • 7 уайтнoйз

    17 1 Отговор
    МВФ нещо ... нема ли да дава акъл, че скоро не ги посещавал. чуми
  • 8 Мирото

    9 25 Отговор
    И тия нещастници ще влизали в миризливия рушки Брикс?! Таман ще се съберат там с гадните ватенки и изперкалите бразилиероси...
  • 9 £€¥√

    9 0 Отговор

    До коментар #1 от "бл.134 в Zап. парк":

    Да спасим Украйна хаха :D
  • 10 Симо

    19 1 Отговор
    "Нашата икономика е болна. Частният сектор е прекалено слаб, ние произвеждаме твърде малко. На всичко отгоре имаме прекалено раздут държавен апарат" Това сме ние, това е България в мига когато печатниците на ЕЦБ замлъкнат и кохезионните фондове пресъхнат. Още догодина реалността ще е .... потресаваща и непонятна. Ще се питаме: Как стигнахме до тук? И защо сме били такива слепци, нещо което се питат милиони аржентинци сега.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Бай онзи

    3 0 Отговор
    И тия бяха под валутен борд. Дали не ни чака подобен сценарий? Защото ние също нямаме индустрия, икономиката ни е твърде слаба спрямо дори средното ниво за Европа, а разлома в обществото е огромен. Имайки предвид тези неще съмненията за подобен сценарий са основателни. Разбира се това е мое мнение, което може и да не е вярно, но въпреки това има индикации за притеснение.
  • 13 Оги

    2 0 Отговор
    Да викнат Кирчо да им каже да дарят по заплата за Украйна.
  • 14 Ни съ мноо закъсали

    1 1 Отговор

    До коментар #1 от "бл.134 в Zап. парк":

    Половин милион домакинства на помощи при над 45 милионно население.Глей кво казва министърката-слабо производство,раздут държавен апарат и(от мене)-недостатъчно образование,демек пак слабо.
Новини по държави: