28 Август, 2022 11:08 7 362 11

Нови повишения на лихвите

  • инфлация-
  • лихва-
  • сащ-
  • пари-
  • икономика-
  • ецб-
  • федерален резерв

Федералният резерв на САЩ е решен да се бори с инфлацията

Нови повишения на лихвите - 1
Снимка: Shutterstock

Решителното преминаване към рестриктивна парична политика изглежда се разглежда като еднопосочна улица от най-големите централни банки в света - Федералния резерв на САЩ и ЕЦБ , които въпреки надвисналия риск от рецесия се стремят към нови и вероятно по-агресивни повишения на лихвените проценти, пише "Ню Йорк Таймс", предаде БГНЕС.

Федералният резерв на САЩ е решен да се бори с инфлацията и няма да се отклони от курса си, а ще продължи да повишава лихвените проценти, за да предотврати консолидирането на инфлационния натиск. Той обаче знае, че битката с инфлацията, най-високата, която суперсилата е виждала от десетилетия насам, ще има тежки последици за американската икономика и работниците и няма да се отплати веднага.

Това предаде от трибуната на годишната среща на Федералния резерв в Джаксън Хоул, Канзас Сити, президентът на банката Джером Пауъл , който подчерта, че "връщането към състояние на стабилни цени ще отнеме време и ще изисква решително използване на нашите инструменти, за да постигнем по-добър баланс между търсенето и предлагането". Той също така подчерта, че "по-високите лихвени проценти, по-ниските темпове на растеж и ограничените възможности на пазара на труда ще ограничат инфлацията, но ще донесат и болка за домакинствата и бизнеса".

Той обаче се въздържа да каже какъв може да бъде темпът на повишаване на лихвените проценти в близко бъдеще. Фед започна да повишава лихвените проценти през март и многократно повиши цената на заемите от почти нулеви нива до 2,25%-2,5%. Неговите ходове са в центъра на интереса на инвеститорите, които се опитват да преценят колко агресивно ще бъде повишаването на лихвените проценти през следващите месеци.

Същевременно източници от ЕЦБ, които са разговаряли с Ройтерс при условие за анонимност, подчертаха, че някои от ръководителите на банката искат да разгледат възможността за повишаване на лихвените проценти със 75 базисни точки на заседанието през септември. Те се позовават на обезпокоителното ускоряване на инфлацията и твърдят, че е необходимо агресивно повишаване на лихвите въпреки риска от рецесия. Както посочва Ройтерс, досега никой от ръководителите на ЕЦБ не се е застъпвал открито за толкова голямо увеличение на лихвените проценти. Решителните стъпки на Фед обаче, който вече пристъпи към повишаване на лихвения процент в долари със 75 б.т., както и тревожното развитие на инфлационния фронт в еврозоната, по-скоро налагат обсъждането на възможността за такъв агресивен ход.

"Не подкрепям непременно увеличението със 75 б.т., но не виждам причина да не го обсъдим", заяви един от източниците, който помоли да не бъде назоваван. И уточни, че "след като Фед го направи, не виждам причина да не го поставим поне на масата за обсъждане". Увеличението на лихвените проценти със 75 б.т. все още се смята за малко вероятно предвид съпротивата, която оказват държавите от европейския Юг. Изявленията на тези анонимни източници обаче показват, че увеличението на лихвените проценти с 50 базисни точки е почти сигурно и освен това, тенденцията, която ще преобладава в ЕЦБ, ще бъде към рестриктивна политика.


Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Стига

    20 8 Отговор
    Стига сте вдигали лихвите че Китай и Турция хептян ще фалират.

    Коментиран от #3

  • 2 За БГ

    18 1 Отговор
    "агресивни" 0% ! На инат.

    Коментиран от #8

  • 3 Рошко

    10 2 Отговор

    До коментар #1 от "Стига":

    Турция забрави, то обора какво да се притеснява. Ротшилд ще им напечата
  • 4 Име

    13 0 Отговор
    Пропуснали сте кавичките на думата "бори".

    Коментиран от #5

  • 5 Караманска

    5 3 Отговор

    До коментар #4 от "Име":

    Името ти А. Е.във фамилия ли е ? Инфлация не се "бори" с вдигане на лихви, цени и пр. Доказано е !

    Коментиран от #9

  • 6 Броколи

    9 1 Отговор
    Ама какви санкции наложихме на Русия, а ?
  • 7 Първата Инфлация е когато Чингис Хан

    2 1 Отговор
    Завладява Азия и войниците имат пари и стоки храна и никой нито дава нито вземе Ни предава ни приема
  • 8 ЕС-бензиностанция без бензин

    2 0 Отговор

    До коментар #2 от "За БГ":

    Доларът поскъпва рязко спрямо основните световни валути, като се насочва към най-силния си ръст през календарната година от почти 40 години и третият най-силен, откакто президентът Ричард Никсън го извади от златния стандарт преди повече от половин век. Дали това тревожи ФЕД? Не! При други равни условия силата на долара ще помогне за охлаждане на ценовия натиск чрез намаляване на разходите за внос и затягане на финансовите условия. И двете са желани цели за управителя на ФЕД, които се опитват да върнат инфлацията, достигнала 40-годишен връх, по-близо до целта им от 2%.
  • 9 Майстор на спорта

    6 0 Отговор

    До коментар #5 от "Караманска":

    Имаш някакво предложение ли? Реално ще има стагфлация - ще продължи да има много висока инфлация и рецесия едновременно, което е най-лошия възможен вариант.
  • 10 Темида

    5 0 Отговор
    Сега болката дълго ще съпътства "суперсилата"
  • 11 Запознат

    3 0 Отговор
    Давам пример с най бедната държава в Европа ......изводите си ги правете Вие. Брутния Вътрешен продукт на България....примерно 100милиарда лева , влогове на населението 60милиарда . Понеже няма как държавата да иземе тези влогове ...а се нуждае от парична маса в бюджета .....се предизвиква инфлация чрез която ....просто казано хората теглят от влоговете си за да покрият нуждите си и така паричния поток под формата на по голямо данъци и ДДС постъпва в Бюджета.Така паричния поток сменя притежателя си. Народа обеднява по схема и схемата Ви става ясна след това. Бедния е готов на всичко за да оцелее. Деноминацията / сваляне на нули / отдавна не е модерна, ще ни вземат всичко по различни схеми. Европа ще фалира и идващата рецесия ще ни върне във времето след Втората Световна Война. България до 10години няма да я има на картата териториално,а населението ще се пръсне . Водата става новия нефт......помнете го.......жалко и тъжно , но това е новия ред.