Европейският съюз засилва военната си подкрепа за Украйна, като се очаква да започне днес мисия за обучение на 15 000 украински войници на територия на ЕС и отпускането на нови 500 милиона евро за доставка на оръжия, съобщи Франс прес, цитирана от БТА.
Това е голяма стъпка и първа подобна за ЕС, отбелязва европейски служител, според когото "Никога не сме изпълнявали мисия от такъв мащаб".
Очаква се външните министри на 27-те страни членки да одобрят тези две решения на среща в Люксембург днес и мисията да започне незабавно да функционира, добавя дипломатически източник, цитиран от АФП.
В момента в различни държави от ЕС, особено Германия и Франция, се провеждат курсове за обучение на украински войници, които се обучават да използват оръжия, ракетни установки и системи за противовъздушна отбрана, доставени от Европа.
Франция съобщи в събота, че ще обучи "до 2000 украински войници" на своя територия.
Общо целта е да се осигури "базово обучение" на 12 000 украински войници и "специализирано обучение" на 2800 други, според европейски източник.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ГОЛЯМ СМЯХ
Коментиран от #34
06:21 17.10.2022
2 Обучител
06:25 17.10.2022
3 да не се извиняват после като за Ирак
06:29 17.10.2022
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 Хахаха
06:35 17.10.2022
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Урюрвкос
06:41 17.10.2022
9 ПУТИН....РУСКИ АГРЕСОР И САТРАП
06:42 17.10.2022
10 Един
06:43 17.10.2022
11 НАТОВСКО ОРЪЖИЕ И УКРАИНСКИ ПАТРИОТИЗЪМ
06:43 17.10.2022
12 Последния Софиянец
06:44 17.10.2022
13 ВОВАТА ШОКИРАН
Коментиран от #15
06:45 17.10.2022
14 Ъхъ
Коментиран от #18
06:47 17.10.2022
15 Ми те
До коментар #13 от "ВОВАТА ШОКИРАН":
толкоз им останаха на укрите... Па и наемниците зеха да намаляват! Ко прайм сега?Коментиран от #20
06:49 17.10.2022
16 на тея
06:52 17.10.2022
17 Добре де
Коментиран от #19
06:56 17.10.2022
18 КВО ТЪРСИ ПУТИН В УКРАЙНА
До коментар #14 от "Ъхъ":
Вероломно нападна независима държава....няма да му цепят басма....06:56 17.10.2022
19 УКРАЙНА, С ТЕБ СМЕ
До коментар #17 от "Добре де":
Всякакви действия за разгрома на руските окупатори са оправдани....Коментиран от #21
06:58 17.10.2022
20 УКРАЙНА
До коментар #15 от "Ми те":
Сега урките громят руските нашественици......Коментиран от #31
07:02 17.10.2022
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 западняците докараха само бедност
Коментиран от #24, #29, #37
07:10 17.10.2022
23 НАТО
До коментар #21 от "разбира се":
Влезе ли в Украйна и аз съм там.....Коментиран от #26
07:16 17.10.2022
24 ПУТИН....РУСКИ АГРЕСОР И САТРАП
До коментар #22 от "западняците докараха само бедност":
Нападна вероломно свободна и независима Украйна....кой ли е виновен за войната....Коментиран от #27, #28, #36
07:17 17.10.2022
25 СЛЕД ИЗЮМ И ЛИМАН
07:18 17.10.2022
26 мешката , мешката....
До коментар #23 от "НАТО":
Морално или духом ? То иначе ти и без нато можеш да иде , кой те спира .Коментиран от #30
07:22 17.10.2022
27 незнайно кога
До коментар #24 от "ПУТИН....РУСКИ АГРЕСОР И САТРАП":
Па кога ли Окрайна е била свободна и независима ?07:23 17.10.2022
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Роко
До коментар #22 от "западняците докараха само бедност":
Приятелю Украйна не е започвала тази война, а едно много умно джудже с бръмбари в главата взело се за Петър I. На 1 януари 2022 година бяха обявени минималните заплати в Русия и Украйна (и в двете държави на минималната живеят 70% от населението) и о изненада украинската беше с 5000 рубли по - висока това вече преля чашата на търпението на Путин и реши че трябва да нападне (не може укропа да получава повече от рассиянина). Така че за тези 71 милиона (всъщност са много повече само в населението на Рассия и Украйна е 190 милиона от които повечето обедняха заради престъпната война на болния Путин) бедни да виновен е Путин.07:42 17.10.2022
30 Роко
До коментар #26 от "мешката , мешката....":
Приятелю по интересния въпрос е защо ти не си там а стоиш в натовска държава където могат да те мобилизират и да те пратят да се биеш срещу така любимите ти рассияни?07:47 17.10.2022
31 БОЗА
До коментар #20 от "УКРАЙНА":
Дори не знаеш,какво е "урка"...а,ако знаеш си го написал съвсем правилно... ;-)))))Този коментар изразява личното мнение на автора.То може да не съвпада с позициите на "Факти",като цяло,и на отделни коментиращи в частност,за което БХ(Баклава и Халва)
08:00 17.10.2022
32 Атанасов
ЕС се засилва по пътя си към гибел
Коментиран от #45
08:15 17.10.2022
33 ЕС е във война
08:51 17.10.2022
34 Този коментар е премахнат от модератор.
35 хубаво е ЕС
08:59 17.10.2022
36 Какви глупости пишеш бе
До коментар #24 от "ПУТИН....РУСКИ АГРЕСОР И САТРАП":
човеко? Каква свободна укрия,каква независима?!Та те са на200% зависими от америте също като България!Коментиран от #42
09:02 17.10.2022
37 Българин
До коментар #22 от "западняците докараха само бедност":
Абре Харалампи ти си мноооого зле.След 2г ковид цените рязко взеха да се покачват.Знаеш ли преди войната миналата зима едно джудже манипулира цената на газа,като не напълни хранилищата и намали доставките.Вдигна цените до небето и започна война с по малко газ повече пари.Ама сега се видя ,че може и без руска газ ,нещата ще се наместят и без Ка. Путин09:04 17.10.2022
38 Стефан
Коментиран от #40
09:04 17.10.2022
39 Има ли още украинци?
09:20 17.10.2022
40 А кой да съди бандеровците,
До коментар #38 от "Стефан":
които избиха 15 хиляди рускоговорящи граждани в Донецк и гориха живи хора? Каквото повикало, това и отвърнало. Украинците сами си предизвикаха съдбата, защото станаха подлоги на САЩ.Коментиран от #41
09:26 17.10.2022
41 Трай бе
До коментар #40 от "А кой да съди бандеровците,":
Какви 15000 ти къде чу това по первий канал ли.Успокой се малко щом толкоз ви е мила россия стягайте куфарите и газ09:38 17.10.2022
42 И какво им
До коментар #36 от "Какви глупости пишеш бе":
Зависи от САщ ,само да те питам.Нефт ли газ ли въглища или желязна руда или Аец овете ,какво.Скрий се мишкар09:41 17.10.2022
43 Болярин
Коментиран от #44
12:47 17.10.2022
44 Може да се противопостави
До коментар #43 от "Болярин":
със задните си части, но и те ще увяхнат тази зима. Само с джавкане не става, трябват и топки!?Коментиран от #46
16:47 17.10.2022
45 Роко
До коментар #32 от "Атанасов":
Приятелю Европа не я мисли тя е съществувала много преди Рассия ще съществува и много след Рассия.20:03 17.10.2022
46 Роко
До коментар #44 от "Може да се противопостави":
Приятелю моли се Европа да не спре само да джавка че тогава лошо й се пише на Рассия. А между другото Европа си осигури газ за зимата само че милиардите евра ги взеха едни други хора.20:08 17.10.2022