Руски представител заяви днес, че ускорено разполагане на модернизирани ядрени оръжия B61 в бази на НАТО в Европа би "свалило ядрения праг" и Москва ще вземе това предвид при военното си планиране, предаде Ройтерс.
По-рано през седмицата "Политико" съобщи, че САЩ са ускорили разполагането на модернизирани тактически ядрени оръжия B61-12 в бази на НАТО в Европа и то ще се извърши през декември - няколко месеца преди предвиденото. Медията цитира информация от проведена закрита среща на Алианса.
"Не можем да игнорираме плановете за модернизиране на бомбите със свободно падане, които се намират на територията на Европа", заяви заместник-министърът на външните работи на Русия Александър Грушко пред агенция РИА Новости.
B61-12 представляват бомби със свободно падане, които носят по-малки ядрени глави от предходните модели, но са значително по-точни и могат да проникнат под земята, според изследване на Федерацията на американските учени.
"САЩ ги модернизират, повишават точността им и намаляват ядрения заряд, което ги превръща в "оръжия за бойно поле" и сваля ядрения праг", коментира още Грушко.
Русия разполага с около 2000 тактически ядрени оръжия, докато САЩ имат около 200, половината от които са в бази в Италия, Германия, Турция, Белгия и Нидерландия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ГОЛАТА ИСТИНА
Забравиха много бързо, за бомбардировачите в Куба .
12:33 29.10.2022
2 Щатите не Могат без война
Коментиран от #34
12:34 29.10.2022
3 Шаломов
Коментиран от #4
12:35 29.10.2022
4 Цецо
До коментар #3 от "Шаломов":
Тази война можеше да свърши за 2 седмици, ако не беше Шаломов начело на Русия.Коментиран от #7
12:36 29.10.2022
5 Събуди се
Всяка държава, на чиято територия ще се разполагат ядрените оръжия е мишена, а фащ както винаги искат да вадят кестените с чужди ръце.
12:36 29.10.2022
6 Това е факт
12:37 29.10.2022
7 Госあ
До коментар #4 от "Цецо":
Абсолютно подкрепям мнението ти.12:40 29.10.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Този коментар е премахнат от модератор.
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 Госあ
До коментар #10 от "Анти-маймуна":
Да не говорим, че снабдяват и с газ Украина, освен че не са пипнали транспортната инфраструктура по която вървят доставките на оръжия. Чак сега тръгнаха да пипат леко по енергетиката, а водопреносната мрежа е непокътната също. И вместо освободените територии да ги евакуира и да ги пазят с артилерия и касетъчни бомби, пак хора хвърлят там и държат цивилни.12:59 29.10.2022
12 На руснаците Горбачов
12:59 29.10.2022
13 Веднъж стана, не и втори път
Коментиран от #24
13:00 29.10.2022
14 Мммммм
Коментиран от #42
13:00 29.10.2022
15 Путинче
Коментиран от #16
13:01 29.10.2022
16 Солей
До коментар #15 от "Путинче":
Русия има ядрено оръжие в Калининград, на 750 километра от Берлин но иначе "лошия Запад" плаши с ядрено оръжие.Коментиран от #18
13:03 29.10.2022
17 Събуди се
До коментар #9 от "ТаУмВзе":
По тая логика и на теб вместо заплата трябва да ти дават по една филийка хляб през ден .Основно противопоставянето е фащ-Русия и фащ-Китай, а държавите в НАТО е инструмент, които собственика на инструментите ползва както реши.
Ако не беше фащ нямаше да има никаква заплаха за Европа, а сега са мишена.
Многократно политиците на тази провокаторска държава са казвали, че защитават СВОИТЕ интересни и ценности.
Франция и Германия започват да разбират, когато във фащ приели закон за преференции на чуждестранните фирми. Целта е да привлекат най-добрите фирми . А какво ще стане с
Европа , когато фирмите им изнесат производството във фащ ?
13:09 29.10.2022
18 Събуди се
До коментар #16 от "Солей":
В случая е важното кой ПЪРВИ разположи ядрено оръжие в Европа ?И това НЕ Е РУСИЯ !
Коментиран от #21
13:12 29.10.2022
19 Този коментар е премахнат от модератор.
20 Руски шпионин
13:14 29.10.2022
21 Солей
До коментар #18 от "Събуди се":
Не, важно е В МОМЕНТА кой има ядрено оръжие в Европа и то в непосредствена близост до големите европейски столици, и това е Просия. Цялата реторика на тази "държава" за ядрено оръжие в базирана на абсолютно лицемерие и лъжа за това кой има потенциал да заплашва с такова. Истината е, че Русия е разположила ЯО и заплашва Запада, докато сочи с пръсти за измислени заплахи с такова към нея. Очевидно е.Коментиран от #30, #33
13:17 29.10.2022
22 35698
13:26 29.10.2022
23 Мишел
13:33 29.10.2022
24 Сух
До коментар #13 от "Веднъж стана, не и втори път":
Ами, Украйна беше подготвена за война. Изглежда не си запознат13:39 29.10.2022
25 😆😆😆
13:39 29.10.2022
26 Анализатор
Рашистите да внимават какво ще направят САЩ без нищо да обявяват!
Остана им само тръбата през Турция, като аварира и тя и вече Байдън ще спира и пуска кранчето, а Путин ще сменя памперса, единственото нещо,, което може да прами сам.
Коментиран от #27, #31
13:44 29.10.2022
27 Този коментар е премахнат от модератор.
28 Този коментар е премахнат от модератор.
29 Този коментар е премахнат от модератор.
30 Добре де,
До коментар #21 от "Солей":
а кой затягаше обръча около Русия с нови членки на НАТО? Бяха се договорили Рейгън и Горбачов за неразширяването на НАТОто, оставането му в границите до 1990г. Сащисаните сами, първи излязоха от договора за съкращаване на ядрените оръжия. Всеки политик на мястото на Путин би постъпил като него. А той е изключително уравновесен и търпелив, което някои взеха за слабост. Друг можеше да подпали света на негово място, което американците именно целят.Коментиран от #32
13:51 29.10.2022
31 Дал си
До коментар #26 от "Анализатор":
голяма свобода на фантазиите си. Да не бързаме. Което е започнало ще свърши и накрая ще видим кой е прав.13:55 29.10.2022
32 Този коментар е премахнат от модератор.
33 Ами сега
До коментар #21 от "Солей":
Някой ще заплашва теб и семейството ти с убийство и ти ще кажеш :" заповядай , не ми пука" ? и ще се опиташ да спасиш кожата си ?Ако е така, наистина си голяма работа !
Коментиран от #35
13:58 29.10.2022
34 Запознат
До коментар #2 от "Щатите не Могат без война":
САЩ са нахлули в Украйна, а Пусин е американски агент така ли?!14:28 29.10.2022
35 Солей
До коментар #33 от "Ами сега":
Насочил си пистолет към някой и твърдиш, че някой те заплашва, че ще насочи пистолет към теб и затова стреляш по него "превантивно". Това е "ситуацията", която руските терористи реално създават. Мдаааа.14:33 29.10.2022
36 Мдаа
Коментиран от #37, #40
14:53 29.10.2022
37 Мамул
До коментар #36 от "Мдаа":
Може и глупости да говориш, но хубаво звучи! Пък и мечтите са сила.Коментиран от #38
15:21 29.10.2022
38 Мдаа
До коментар #37 от "Мамул":
Ще ти оговоря със един немски девиз от от времето на Райха-"ВЯРВАМЕ,БОРИМ СЕ,ПОБЕЖДАВАМЕ"! Без вяра и надежда за къде сме в крайна сметка...15:33 29.10.2022
39 Бесен- _Язовец
15:45 29.10.2022
40 Вервай си!
До коментар #36 от "Мдаа":
Това там са бивши нацисти и фашисти изселници на Германия от 1945-а година и техни съюзници, извънземни!Е, какво можеш да очакваш от внуците на Хитлер :)? и съюзниците им?
17:28 29.10.2022
41 Имбецили
05:55 31.10.2022
42 Този коментар е премахнат от модератор.