Русия възобнови участието си в сделката за износ на зърно от Украйна, тъй като осъзна, че инициативата ще сработи и без участието на Кремъл. Това заяви Михайло Подоляк, съветник на украинския президент, съобщава "Ройтерс".
По негови думи решението на Москва показва, че руският "шантаж" и "ескалация и заплахи" се провалят, когато срещнат решителен отговор.
По един или друг начин Русия, смутена, се върна към зърнената инициатива, защото изведнъж се оказа, че зърненият коридор ще работи и без участието на Кремъл, отбеляза Подоляк.
"Това говори само едно: Русия винаги стои по-ниско от тези, които са по-силни, тези, които знаят как да поемат удар, тези, които силно аргументират позицията си", категоричен бе той.
По-рано днес руското министерство на отбраната обяви, че страната се връща към участие в зърнената сделка, след като е получила писмени гаранции от Украйна, че Киев няма да използва зърнения коридор за бойни действия срещу Москва.
Това се случи, след като в събота Русия заяви, че преустановява действието на споразумението за доставка на зърно, сключено между Москва, Турция, Украйна и ООН. Мотивът, зитъкнат от Кремъл, бе, че вече не може да гарантира безопасното преминаване на кораби от Украйна през Черно море, като обясни това с нападението срещу кораби на Черноморския флот в Севастопол.
Въпреки решението на Русия обаче Украйна, Турция и ООН договориха план за движение на 14 кораба в Черно море за понеделник. Беше съобщено, че 12 от тях ще отпътуват от Украйна, а други два ще пристигнат в страната.
Вчера президентите на Русия Владимир Путин и на Турция Реджеп Тайип Ердоган са обсъдили подробно решението на Кремъл да спре участието си в зърнената сделка. Според пресслужбата на Кремъл това е бил "подробен разговор".
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 БОЛШЕВИК
15:47 02.11.2022
2 на тъмно или на светло
15:49 02.11.2022
3 Амии
Коментиран от #11
15:49 02.11.2022
4 Теле
15:49 02.11.2022
5 Да, да, да
15:50 02.11.2022
6 Стратегията на континенталната Анаконда
Просто руснаците видяха възможност да извлечат някакви дивиденти и го направиха...
15:50 02.11.2022
7 Последния Софиянец
Коментиран от #13
15:51 02.11.2022
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 Псевдоним
15:52 02.11.2022
10 Делю Хайдутин
15:52 02.11.2022
11 Събуди се
До коментар #3 от "Амии":
Тук подробностите се пропускат, въпреки, че са съществени, защото са в полза на Русия.Шефа не дава ...
15:53 02.11.2022
12 Гост
15:54 02.11.2022
13 Браво
До коментар #7 от "Последния Софиянец":
От ден на ден ставаш по "умен . Толкова си умен,че вече критикуваш решенията на Путин.15:54 02.11.2022
14 Окрайна
Коментиран от #18, #28
15:59 02.11.2022
15 Пешо от блока
Коментиран от #16
15:59 02.11.2022
16 Делю Хайдутин
До коментар #15 от "Пешо от блока":
Като ги изкомандва запада укрите подписаха мирен договор с Путин.Можело значи.16:02 02.11.2022
17 Всичко върви по план
Както обича да повтаря Владимир Валдимирович - всичко върви строго по план и съобразно графика на слециалната военна операция.
Коментиран от #20, #22
16:05 02.11.2022
18 Покрайна
До коментар #14 от "Окрайна":
Догодина ще искат да им внасят като " гладуваща държава" от третия свят, щото нямали есенна сеитба.16:12 02.11.2022
19 Кочо
16:13 02.11.2022
20 Абе,
До коментар #17 от "Всичко върви по план":
нас какво ни грее,плува,или го теглят ?! Събираме капачки за ковьози и се молим за топла зима ... Пък ти си заработвай центовете...16:14 02.11.2022
21 Кръпката
.
16:17 02.11.2022
22 Коко
До коментар #17 от "Всичко върви по план":
Не зная защо наивно вярваш на тези снимки.Мога да сложа и потъналия "Москва до него как плава заедно с останалите.
Със сегашните софтуери и видео мога да направя и ти ще повярваш отново.
Стига с детските мечти!
16:18 02.11.2022
23 Матей преображенски
16:20 02.11.2022
24 стоян
16:26 02.11.2022
25 Левски
16:29 02.11.2022
26 Селянин
16:39 02.11.2022
27 Макс
16:54 02.11.2022
28 Майна
До коментар #14 от "Окрайна":
Мумифицирани рашисти .Ще се продават като топъл хляб .16:58 02.11.2022
29 БеГемот
17:04 02.11.2022
30 Урюрвкос
17:25 02.11.2022
31 Този коментар е премахнат от модератор.
32 !!!
Тя провеждаше по това время военни учения.
До днешен ден няма наказание за тези терористи.Терористи!
Коментиран от #33, #35
17:32 02.11.2022
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 ДВ Германия
Ердоган днес е провел двучасов разговор с Путин, в който се е усъмнил в целесъобразността на провеждането на т.нар. "специална военна операция" в Украйна. Турският президент смята, че Русия ще претърпи неизбежно поражение и само чрез преки преговори Путин има шанс да излезе някакси от ситуацията.
17:53 02.11.2022
35 Иванушка 🇷🇺
До коментар #32 от "!!!":
Кажи нещо за милошевич и либия, копейко!20:07 02.11.2022