Тема: Украйна

6 Декември, 2022 13:30 2 509 66

ISW: Украйна демонстрира, че може да удари руски стратегически ВВС бази

  • русия-
  • украйна-
  • ракети-
  • удари-
  • руска агресия

Руските войски продължават да защитават позициите си по линията Сватово-Кремина срещу украински атаки.

ISW: Украйна демонстрира, че може да удари руски стратегически ВВС бази - 1
Снимка: БГНЕС

На 5 декември украинските сили вероятно нанесоха удари по две руски стратегически военновъздушни бази, като нанесоха леки щети и същевременно демонстрираха способността на Украйна да нанася удари по руските тилови зони и вероятно да прекъсне кампанията на Русия за нанасяне на удари по украинската инфраструктура.

Това се посочва в анализ на ситуацията в Украйна от Института за изследване на войната (ISW).

Руското министерство на отбраната и няколко военни блогъри съобщиха, че украинските сили са използвали безпилотни летателни апарати, за да нанесат удари по авиобаза Енгелс-2 в Саратовска област (на около 315 мили от украинска територия) и по авиобаза Дягилево в Рязанска област (на около 285 мили от украинска територия).

И в двете авиобази се намират елементи от руската стратегическа бомбардировъчна ВВС флотилия, която Русия използва за удари по Украйна през цялата война. Съветникът на украинския президент Михаил Подоляк написа в "Туитър", че Кремъл е трябвало да знае, че "ако нещо се изстрелва във въздушното пространство на други държави, рано или късно неизвестните летящи обекти ще се върнат в точката на излитане".

Все пак към момента на публикуване на статията украинските власти не са поели официално отговорност за ударите. Руски източници твърдят, че украински дрон е нанесъл удар по самолети в авиобазата Енгелс-2 в Саратовска област, Русия, като е повредил стратегически бомбардировачи и ракетоносци. Руски източници твърдят също, че украински дрон е унищожил руски камион с гориво в авиобазата Дягилево в Рязанска област, Русия.

Руското министерство на отбраната твърди, че ударът е бил умишлено насочен към руски самолети с далечен обсег на действие. Украинските сили вероятно са се стремили да нарушат руските удари срещу украинската критична инфраструктура и да демонстрират способността на Украйна да насочва удари срещу руски стратегически обекти.

Гневът от неспособността на руските военни да предотвратят украинските удари по руски стратегически военновъздушни бази, разположени на повече от 280 мили от украинските позиции, надделява над похвалите за последния кръг от удари срещу Украйна в руската общност от военните блогъри.

Руските блогъри също така призоваха руските военни власти да разрешат значителни ответни удари срещу Украйна и да засилят мерките за борба с тероризма на руска територия.Общността на блогърите се оплака, че руските военни власти не се съобразяват с техните предложения и пренебрегват разузнавателните данни от открити източници (OSINT) и че ако руските власти бяха взели предвид предупрежденията на блогърите, двата удара по руски военни бази вероятно щяха да бъдат предотвратени.

ISW: Украйна демонстрира, че може да удари руски стратегически ВВС бази
Снимка: Сателит

Ударите по военновъздушните бази Енгелс-2 и Дягилево застрашават легитимността на Русия като ядрена сила, тъй като ударите са повредили самолети, способни да носят множество ядрени оръжия, предупреждават руските военни журналисти.

На 5 декември руските сили нанесоха още една вълна от ракетни удари по енергийната инфраструктура на Украйна. Руски и украински източници съобщиха, че на 5 декември руските сили са нанесли ракетни удари по украинската гражданска и енергийна инфраструктура в Киевска, Одеска, Винетийска и Запорожка област.

Украинският генерален щаб съобщи, че украинската противовъздушна отбрана е свалила 60 от над 70 изстреляни ракети. Заместник-ръководителят на президентската канцелария на Украйна Кирил Тимошенко заяви, че руските удари са повредили електропровод в Сумска област. По-рано, на 2 декември, ISW оцени, че макар украинската и осигурената от Запада противовъздушна отбрана да намалява още повече намаляващия запас от прецизни боеприпаси на Русия, малкият процент руски удари, които преминават през украинската противовъздушна отбрана, все пак оказват значително въздействие върху украинската критична инфраструктура.

Руските войски продължават да защитават позициите си по линията Сватово-Кремина срещу украински атаки.

Руските сили продължиха да постигат постепенни успехи в района на Бахмут, но все още не са обкръжили града, и проведоха настъпателни операции в района на град Авдиевка-Донецк. Украински източници твърдят, че малки руски щурмови групи от 15-20 души се опитват да проникнат през украинските линии.

Руските окупационни власти продължават насилственото прехвърляне на украински деца от окупираните територии в Донецка и Луганска област в Русия под предлог, че децата се нуждаят от специални медицински грижи.

Руските сили обстрелват повече от 20 селища на десния (западен) бряг на река Днепър и продължават да нанасят удари по град Херсон.

Руският сенатор Андрей Клишас от управляващата партия "Единна Русия" предлага на Кремъл да ограничи възможността на руснаците, които са избягали от страната, за да избегнат мобилизация, да си осигурят работа след завръщането си в Русия.

Главното разузнавателно управление на Украйна (ГРУ) съобщи, че руските военни, съгласувано с руското вътрешно министерство, предприемат стъпки за пускане в действие на електронна база данни до февруари 2023 г., която да документира личните данни на всички военнослужещи и да ограничава движението им, дори когато не са мобилизирани.

Източник: News.bg


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 18 гласа.


Подобни новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ще има заря

    34 22 Отговор
    В окрайна и много рев.
  • 2 Затова изгасна лампата в

    43 22 Отговор
    Одеса!! И вода няма! Стъмни им се на укрите,заради зеленското продажниче!
  • 3 Ужасът идва

    39 18 Отговор
    Продължавайте да разпалвате войната а не да търсите мир. Фашизъм. Господарите са доволни. Укрия ще бъде изравнена със земята, но това е целта им. ФАЩ.

    Коментиран от #23

  • 4 Хихихи..

    28 18 Отговор
    Ша удари баба ми с бастуня на пейката..Пишете директно HATO или OTAN,стига с тази продупчена мишена Украина..
  • 5 ПУТ-ИН

    20 22 Отговор
    Няма такива неща. Просто нашите пак са пушили до цистерните.
    вЕрвайта ми.
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 От господарите

    22 8 Отговор
    Ще получат потупване по рамото нищо че хората страдат и мрът всеки ден. Закривай.
  • 8 РУСИЯ ПАК НА КОЛЕНЕ

    14 28 Отговор
    ВОЙНАТА СВЪРШВА. ЕВРЕЯ ШАЛОМОВ СЕ ГОТВИ ЗА СТУДЕНО ТЪМНО МЕСТЕНЦЕ И ТОВА НЯМА ДА Е МАВЗОЛЕЯ. ВСЕ ПОВЕЧЕ БЯГАТ РАШКИТЕ И СЕ ХВАЛЯТ С ГОЛЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕМИ ГРАДОВЕ ОТ 526 ЧОВЕКА.... ПРЕДИ ВОЙНАТА.
  • 9 Емил

    26 7 Отговор
    Първите четири коментара са писани от един човек! Явно лошо плащат, щом се налага троловете да се напъват с по три никнейма!

    Коментиран от #35, #49

  • 10 стоян георгиев

    11 23 Отговор
    Наблюдаваните кво се случва при Кременна и сватово .до дни там ще плачат много руски военни блогъри.
  • 11 РадеВ

    16 23 Отговор
    Браво на Русия. Продължават да напредват към Москва. Голяма сила са. Голем срам.
  • 12 Вовата съм

    23 7 Отговор
    Аха, те и за Крим демонстрираха и сега 50% са на тъмно. След тази демонстрация отиват на 70%
  • 13 СРАМ

    17 20 Отговор
    ОТ 70 ракети да ти свалят 60 си е позор, че и да то ударят 2 летища в същия ден. Чакаме кое сели ще превземат рашките и колко града ще дадат обратно. обикновено са 3 града за едно село, ама тях не ги споменават в ТАСС.

    Коментиран от #36

  • 14 Урюрвкос

    20 5 Отговор
    украинците нямат нищо общо със ударите по Русия но така е по удобно да се скрият истинските задачи в тази война

    Коментиран от #17

  • 15 мдааа

    12 13 Отговор
    докато Зеленски отива на фронта през 5 дена (както и днес), то двойника на Шаломов кара Мерчан 2006та година по моста в Крим. Те там е разликата да имаш и да нямаш топки.

    Коментиран от #19, #21

  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Любопитен

    6 1 Отговор

    До коментар #14 от "Урюрвкос":

    А кой ги е извършил? :))))

    Коментиран от #25, #51

  • 18 Валери Залужни

    9 18 Отговор
    Ще става все по зле за рашистите-фашисти. ВСУ има много карти в ръкава си, докато глупавите орки си изхабиха ракетите по граждански обекти. Ще има тежък бой по Мордор
  • 19 стоян георгиев

    11 12 Отговор

    До коментар #15 от "мдааа":

    По моста не е путлер.тва е двойника му.путлер на подобни места не ходи.

    Коментиран от #29, #41

  • 20 Българин

    7 6 Отговор
    Да не демонстрира ами да ги удря.Колкото повече, толкова по-добре.
  • 21 Ха ха ха ха ха

    14 11 Отговор

    До коментар #15 от "мдааа":

    Зеленски е в бункера у Полша още от месец февруари! Това го признаха и американците.

    Коментиран от #30

  • 22 Мишел

    21 6 Отговор
    Вчера в Бахмут/Артьомовск, имаше опит за масирана украинска контраатака, планирана и командвана от натовски офицери. Атаката беше открита от разузнавателни дронове и парирана от вагнерци, а руската артилерия нанесе големи загуби на атакуващите украински части. При отстъплението си под артилерийски обстрел, украинските военни попаднаха в свои минни полета и в резултат загубите им станаха катастрофални.
    Днес сутринта остатъците от участвалите в атаката украински части отказаха да се бият и фронтът в Артьомовск/ Бахмут се разпадна.

    Коментиран от #28

  • 23 Никой

    8 12 Отговор

    До коментар #3 от "Ужасът идва":

    И нищо не идва единственото нещо което става е че заради ината на Украйна да отказва преговори русийката ще се изтегли стратегически и от Запарожка област пък вие си балнувайте колко е велика матушка

    Коментиран от #27

  • 24 Тук сме Европа

    8 3 Отговор
    и ползваме метричната система. Като превеждате статии от други езици, поне обръщайте мерните единици – мили в километри и т.н.
  • 25 Е как кой

    15 8 Отговор

    До коментар #17 от "Любопитен":

    Онези, които воюват с Русия! И това не е Украйна!
  • 26 Пеци

    7 15 Отговор
    Значи може някой дрон да удари и мавзолея с мумията на Вова Ленин.Трябва да се направи място на адаша Владимир Владимирович.
  • 27 Ха ха ха ха ха

    19 6 Отговор

    До коментар #23 от "Никой":

    Това, дали Русия ще се изтегли от някъде не е сигурно, обаче сигурното е, че от януари месец галопираща та инфлация в Европа ще е нещо невиждано до сега!
  • 28 Българин

    3 12 Отговор

    До коментар #22 от "Мишел":

    Все едно гледам филм за великата красная армия, ама в действителност нещата са много далеч от руските ти измишльотини.

    Коментиран от #34, #40

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 ...

    3 7 Отговор

    До коментар #21 от "Ха ха ха ха ха":

    важното е ти да ви вЕрваш :))) Смешко.. Американци признали? Кой бе? Ония в руското гражданство ли?
  • 31 Нострадамус от Злокучене

    5 13 Отговор
    Дайте на украинците необходимото оръжие и те ще свършат мръсната работа.Ще разковат Фалиралата Сибирско-Азиатска Кочина на съставните и части.Вонящата Руска Септична Яма е въздух под налягане,колос на глинени крака и най-редовна бананова република.

    Коментиран от #38

  • 32 Мишел

    9 3 Отговор
    Ъхъ, от 70 руски ракети украинците казват, че свалят 60.😃😃😃
    Вчера с останалите 10 ракети руснаците се изхитриха да ударят и унищожат 17 седемнадесет! военни, енергийни и инфраструктурни обекти, из цяла Украйна, средно с по 3 три! ракети .

    Вчера украинците със сигурност свалиха 1 една! руска ракета, първата ,свалена от немските Гепард.😄

    Коментиран от #33

  • 33 Наблюдател

    6 10 Отговор

    До коментар #32 от "Мишел":

    Нещо в Просия не се говори за хиперуспешната поредна ракетна терористична операция. Нещо ме съмнява, че целите й не са били много изпълнени. Иначе Симонян и Скабеева отдавна да са се похвалили. :))))
  • 34 Мишел

    11 3 Отговор

    До коментар #28 от "Българин":

    В мрежата има клипчета от оцелели при атаката украинци- седят и пушат унило . Не им се атакува вече.
    Има и клипове за удара на руските ракети върху голям артилерийски и ракетен арсенал в Краматорск. Феерична картина. Осигурява пълен глад за боеприпаси за украинската артилерия на донбаския фронт за седмица.

    Коментиран от #39, #58

  • 35 ЮНГА

    5 1 Отговор

    До коментар #9 от "Емил":

    Ха ха🤣, защото ако плащат добре, ще използват само едно име???? Да ти имам логиката 🧐
  • 36 Моряка,

    11 3 Отговор

    До коментар #13 от "СРАМ":

    Навремето останах само с 3 военни образования и не мога да разбера, как така уж 60 ракети свалени,а Украйна на тъмно че и без вода.Може ли някой по най дето всичко знае,както примерно Стоянчо,да ми обясни?,

    Коментиран от #53

  • 37 стоян георгиев

    6 4 Отговор
    Оркрайна скоро ще демонстрира,че от една голяма и относително развита държава почти нищо не е останало.Волът като риел на гъба му падало.
  • 38 Моряка

    9 3 Отговор

    До коментар #31 от "Нострадамус от Злокучене":

    То и Хитлер така оценяваше Русия,ама после......
  • 39 стоян георгиев

    3 6 Отговор

    До коментар #34 от "Мишел":

    Мишка всеки ден те хващам в лъжа,време една смениш ника.та от вчера има маса клипове на заловени руснаци при бахмут.ядоха и малко бой ама са живи.има клипове на десетки новоизбити руснаци при бахмут има клип на свален руски самолет дажа и шлема с името на пилота го има на клипа има клипове на украински войници правени от тях на различни точки на линията на съприкосновение.ни един не е унил напротив освен че пушеха и активно стреляха.та препоръчвам ти да гледаш и тях.

    Коментиран от #42, #44, #45, #57

  • 40 смотан бандерец..

    5 2 Отговор

    До коментар #28 от "Българин":

    Нещо опинджако те стега..по тихонечку вече 80% от херсонска и запорожка область са на братушките.
  • 41 Моряка

    6 3 Отговор

    До коментар #19 от "стоян георгиев":

    Стоянчо,за разлика от тебе под този мост съм преминавал много десетки пъти,но нещо като двойник на Путин не съм видял.Ти как го видя или сънува?
  • 42 табсо

    6 3 Отговор

    До коментар #39 от "стоян георгиев":

    Чвор,много лъжеш,прочети днешната сводката на урсула-уже 122 000..бандеровци их неть../а бе нема ги бе/
  • 43 Ехх

    8 3 Отговор
    Оркайна изчезва ,ще изчезнат и коментарите от ненормални.
  • 44 Коко

    7 3 Отговор

    До коментар #39 от "стоян георгиев":

    За да бъдеш обективен погледни всички клипове. Да си видял , чул, прочел за война без жертви?
    Идеята е да се спечели войната, а не отделна битка. Има и от двете страни заловени пленници и си ги разменят. Има щети и от двете страни.

    Но нямам идея защо толкова защитаваш и се асоциирани с временен победител в отделна битка или случай.
    Остави на експертите да водят войната, все едни ще успеят да го направят.
    Никой друг освен теб не знае че подкрепяш някого. Дори не знаят, че съществуваш, и ние тук не знаем кой си, пък и те ме интересува..
    Може да си и БОТ.
    Но да се опитваш да убеждаваш колко си велик, не ти се удава.
    Далече си от всичко реално.

    Коментиран от #50

  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 Закономерно

    6 11 Отговор
    Унижението за безаналоговите орките на Путлер няма край. Те в безсилието и неспособността си да спечелят на фронта нанасят ракетни удари по цивилната инфраструктура тероризирайки обикновените украинци надявайки се отчаяно че така ще сломят съпротивата на един истински народ каквото са украинците, но реално единственото кое ще се случи, е че ще се разпадне измислената федерация на злото.Защото тя се крепи единствено и само на терора над поробените народи подчинени със сила и репресии и страх. С отслабването на хватката на безаналоговата армия която бърза изчезва тези народи бъзо ще си поискат независимостта и с федерация се свършва от Пусия ще остане московска област и нищо повече както и трябва да бъде.
  • 47 Украйна

    6 2 Отговор
    няма способности за дълбока атака в руска територия . Нямат опит , персонал , далечни дронове и лойтеринг -пасивни муниции според американски и руски източници . NY Times , Guardian .
    Всички спец операции - морски дронове в Черно море , Сев Поток , Крим мост са
    подготвени и проведени от НАТО .

    Коментиран от #54, #55

  • 48 артишок

    4 2 Отговор
    Вие гледайте Русия да не демонстрира "истински", какво може да и се случи на Осрайна, ако продължава с демонстрациите.
  • 49 Е мил

    0 1 Отговор

    До коментар #9 от "Емил":

    Как си сигурен ако на теб ...не ти плащат ?
  • 50 стоян георгиев

    2 3 Отговор

    До коментар #44 от "Коко":

    Ти като си толкова незаинтересован що написа 100 реда да ме анализираш бе бурят? Бурятите сте нагли циници.пишете расиски лъжливи коментари с единия Ник а с другия морални.ти що пишеш...остави го експертите...направо ще ме разплачеш бурят.та пиша за да ви разобличавам расиските нацистки лъжи в полза на новия хитлер.лъжи дето ни тикат отново към блатото на тиранията затова и няма ни един смислен коментар дето да ми опонира по същество.само мучене и спам.
  • 51 Този

    1 1 Отговор

    До коментар #17 от "Любопитен":

    който има далечни дронове , лойтеринг - пасивни муниции , опит и персонал .
    Сев поток , морски дронове в Черно море , Крим мост - всички спец операции .
  • 52 Малийййй,

    2 2 Отговор
    Бойците от грузинския отряд, убийци на пленени руски войници, са били унищожени в резултат на атака на "Кадировци", съобщават западни медии. Техните имена са: Ауто Руруа, Ромео Пичхая, Ромео Кварацхелия, Бадри Маркелия, Мераб Аладашвили, Джаби Хопериа.
    Получиха това което търсиха!
  • 53 Енергийно-

    3 2 Отговор

    До коментар #36 от "Моряка,":

    преносната мрежа е уязвима и от малки по мощност удари. Преобразувателните подстанции са на гола поляна на няколко декара площ и са лесна мишена. Като удариш 20-30 такива и няколко ТЕЦ-а като нашите "Марица-Изток" и няма да има ток. Да ти имам военните образования, и трите.
  • 54 Путлерофоб

    4 1 Отговор

    До коментар #47 от "Украйна":

    Ако за сегашните унижения на путлеристанската армия вярвате, че е виновно НАТО значи ако НАТО наистина нанесе удар тогава ще обвините извънземни за атаката, защото след удара от така наречената безаналогова армия няма да остане нищо за броени часове, а до дни капитулацията на Путлеристан ще е факт.

    Коментиран от #59

  • 55 Те няма да

    3 2 Отговор

    До коментар #47 от "Украйна":

    навлизат в руска територия, искат да освободят окупираните си земи. До руската граница имат не повече от 100км., за Крим малко повече.

    Коментиран от #61

  • 56 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    3 1 Отговор
    При Сватово руснаците са загубени.засега калта помага да не ги пометат украинците,но Сватово и после лисичанск са обречени.Това е мое виждане.колкото до Изкуственият интелект,той ръководи действията на всу и решенията му са наистина изненадващи за всички,но ......Той преследва една цел.Освобождаване на тириторията ,която му е зададена да освободи!В моента времето и там е много опло.Докато в бг няма и наченки на зима!!!Днес следобяд слънцето така блъскаше,че приличаше на Късна пролет и ранна есен,а не на зимно слънце!На слънце днес бе над 20градуса!
  • 57 Самуел

    2 1 Отговор

    До коментар #39 от "стоян георгиев":

    Имат ли смисъл от цитиране на клипове имот двете страни ? Който има повече пари прави повече .
    Истината е на картата .
  • 58 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ

    3 1 Отговор

    До коментар #34 от "Мишел":

    младеж,още със започване на войната ти казах.Ако руснаците не унищожат Краматорск са ЗАГУБЕНИ!Какво не разбра от това????Те унищожиха мариупол,а краматорск ще ги унищожи тях!Такъв Форт пост не се търпи ,той се разменя или унищожава,но не се търпи!!!Какво не разбра ,НЕМИСЛЕЩИ?????
  • 59 Хипотези

    1 3 Отговор

    До коментар #54 от "Путлерофоб":

    не разискваме . И двете страни имат възможности но се пазят от “ извънземни удари “
    Какво би станало след 2-3 извънземни Посейдона или Сърмата ? Няма логика и смисъл .

    Украйна не е нанесла удари по руските бази . Нямат такива дронове , муниции и опит .
    Всички подобни операции са на НАТО . Някаква логика освен “ извънземни “ ?

    Коментиран от #63

  • 60 Дрън дрън та пляс

    2 1 Отговор
    Нали щели само да се защитават с подарените оръжия а те тръгнали да напад, да не мислите че това ще подобри конфликта?
  • 61 Рязан Саратов

    1 3 Отговор

    До коментар #55 от "Те няма да":

    не са на 100 км а на 300 км от границата . Коя от страните какво казва “че иска “;няма нищо общо с
    далечните удари които Укр не е извършила защото няма такива дронове , муниции и опит .

    Коментиран от #62

  • 62 Погледни картата

    2 2 Отговор

    До коментар #61 от "Рязан Саратов":

    на военните действия. Къде видя 300км. от фронтовата линия до руската граница, само до Крим са повече. Това е украинската победа, а руската не я знаем - до Полша ли, до Германия ли или до Аляска?
  • 63 Путлерофоб

    4 0 Отговор

    До коментар #59 от "Хипотези":

    Разбира се, че ударите са дело на украинската армия.Колкото и унизително да е това за путлеристите това е факт. Колкото до ядрените оръжия на Путлеристан те няма да бъдат използвани никога защото ако дори и някой си позволи да издаде такава заповед преди заповедта да бъде изпълнена тези оръжия ще бъдат унищожени с превантивни не ядрени удари. Самия удар от статията показва колко уязвими и беззащитни са ядрените сили на Путлеристан.Украинците нямат потенциала за масирани и напълно унищожителни удари но НАТО го има. Ако при Украинските удари загубите са главно репутационни няколко повредени самолета и трима загинали войника при истинска мащабна атака която не е с дронове от времето на CCCР загубите ще са съвсем други. Путлеристан му трябва само една масова пълномащабна атака с крилати ракети и от армията му и от военната му инфраструктура няма да остане почети нищо. Това което спасява Путлеристите е само, че Украйна няма тези оръжия и съвсем умишлено не и се предоставят.
  • 64 ТЪПОГЛАВ РОБ НА МОРДОР

    0 0 Отговор
    Нека нека,ся блатниците братушки като извадят по новата сърмата и друг безаналогов рашки тюрлю гювеч и укрите ши клекнат !!!!
  • 65 Баце

    0 1 Отговор
    Крайно време е Русия да демонстрира удар по бункер в Kiiв.
  • 66 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: