Най-щастливи са във Финландия, Дания и Нидерландия, най-нещастни - в Афганистан, следвани от Ливан и Зимбабве. Това сочат резултатите от тазгодишния Световен доклад за щастието, изготвен от ООН.
В доклада щастието се мери по шест фактора - брутен вътрешен продукт на глава от населението, мерки за социална сигурност, продължителност на живота, свободата да правиш житейски избори, щедростта на населението и усещане за нивата на вътрешната и външната корупция. България се класира на 85-о място, непосредствено след Непал, Таджикистан и Армения. Германия е 14-а.
Какво прави жителите на една държава особено щастливи и какво правят институциите, за да гарантират това? Интересен пример дават Бутан и Нова Зеландия.
Бутан: където щастието е държавен приоритет
Бутан е държава джудже в Хималаите, която е разположена между Китай и Индия. От дълго време жителите на кралството са смятани за най-щастливите в света въпреки сравнително ниския им стандарт на живот. "Нашата страна е като рай", казва фермерът Намгай. "Войната и измамата не съществуват. Всеки подчинен на краля е благословен с щастие", уверен е той.
Правителството е превърнало щастието на жителите си в държавен приоритет. Техническият прогрес късно достигна до кралството. Дълго време хората там нямаха възможност да се сравняват с външния свят. Но това се промени с появата на интернет. Особено младите хора днес все по-често търсят щастие в чужбина.
Нова Зеландия: добър баланс между професионален и личен живот
Нова Зеландия се нарежда в топ 10 в класацията на ООН за щастие. Хората от тази страна са възприемани като особено спокойни. Това е свързано и с отношението им към живота. Новозеландците отдават голямо значение на общностния дух, солидарността, уважението и състраданието. И наблягат по-малко върху символите на социалния статус и състоянието на банковата сметка. "Работиш, за да живееш, а не обратното", обяснява кореспондентката на германската медия ARD в страната Сандра Рацов.
Някои компании вече отговориха на желанието на служителите за повече свободно време, като вече въведоха четиридневна работна седмица. До момента тя показва както висока продуктивност, така и по-голяма удовлетворение от страна на служителите.
Правителството в Окланд също заделя специален бюджет, за да гарантира благоденствието на населението. Удовлетвореността на жителите на Нова Зеландия е по-важна за държавата, отколкото икономически растеж.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хихихи..
Коментиран от #4
06:33 07.01.2023
2 В Холандия
200 000 емигрират всяка година. Мароканците, турците и джипсите на помощи, но не и холандците. Това е политика на корумпираното правителство. САЩ пинчер.
07:01 07.01.2023
3 емм
Тва е лЪжа
Сестра ми имаше гадже от там
Първо,това е кралство и всичко пренадлежи на краля,бракове с чужденец не са разрешени, предполагам,че се досещате кво значи това 😁
Не дават да се кара автомобил,и ако е зима и има сняг,а искаш да отидеш при роднините си в съседното село, трябва да вървиш пеша 😒🤣
Единственото щастливо в тази държава е че малко плащат за сметки и за храна,иначе ако жена реши да сключи брак с бутанец и да живее там,тя няма право да работи.
08:27 07.01.2023
4 Раданч Татлъту
До коментар #1 от "Хихихи..":
Верно е,точно фините са уникални темеруди!🙉🙉🙉🥳🤡👍Коментиран от #6, #8
08:53 07.01.2023
5 димитър
08:57 07.01.2023
6 Колега, фините са на 5-то (пето)
До коментар #4 от "Раданч Татлъту":
място в света по самоубиства на глава от населението.Обаче явно като са равили тая класация за щастието са питали ония които още не са се самоубили 😁😁😁
10:09 07.01.2023
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Гошо
До коментар #4 от "Раданч Татлъту":
А па бутанци са едни щастливци все в нирвана се намират15:37 07.01.2023