Last news in Fakti
  Тема: Украйна

27 Април, 2023 16:16 3 306 45

Войната в Украйна и голямата геополитика: Путин не се е отказал от основната си цел, Западът иска да го спре, Китай е неясен

  • русия-
  • китай-
  • нато-
  • владимир путин-
  • володимир зеленски-
  • крим-
  • бахмут

Залогът на конфликта в Украйна е толкова висок именно защото той има ключово значение за преразпределението на силите на голямата геополитическа шахматна дъска

Войната в Украйна и голямата геополитика: Путин не се е отказал от основната си цел, Западът иска да го спре, Китай е неясен - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Руският президент Владимир Путин не се е отказал от своите стратегически цели в Украйна, смятат редица западни политици и анализатори, въпреки че т. нар. специална военна операция, която Русия започна по негово нареждане в съседната държава преди 14 месеца, засега среща сериозни затруднения на фона на ожесточената съпротива, която оказват украинските въоръжени сили. Западът, воден от Съединените щати, полага огромни усилия да му попречи, налагайки тежки санкции на Русия и доставяйки оръжия на Украйна. Китай от своя страна остава неясна величина, като изпраща противоречиви сигнали, а позицията му до голяма степен е мъглява и обвита в общи фрази. Геополитическата логика обаче сочи, че Китай не би искал Русия да загуби, макар да внимава да не навреди на своя имидж и икономика.

Залогът на конфликта в Украйна е толкова висок именно защото той има ключово значение за преразпределението на силите на голямата геополитическа шахматна дъска. Западът, воден от Съединените щати, спечели Студената война и в началото на 90-те години на миналия век Пакс Американа, с глобализацията, бурното развитие на новите технологии и появата на интернет, бе смятана от мнозина за даденост. Знакова за господстващите възгледи по онова време бе знаменитата фраза на американския политолог Франсис Фукуяма за "края на историята", визираща окончателната победа на демокрацията и либерализма в световен мащаб. Съединените щати проведоха две военни операции срещу Ирак на Саддам Хюсеин, а Русия на практика само наблюдаваше как НАТО бомбардира нейния основен съюзник на Балканите Югославия. Северноатлантическият съюз бързо се разрасна, като прие за свои членове редица източноевропейски държави от някогашната съветска сфера на влияние.

Още новини от Украйна

Сега, 30 години по-късно, светът определено не е либералната демократична утопия, прогнозирана от Франсис Фукуяма. Путинова Русия отправи сериозно предизвикателство към Запада, като на първо време се опита да спре разширяването на НАТО в постсъветското пространство - с войната срещу Грузия през 2008 г., а след това - и с избухването на конфликта в Украйна през 2014 г. След това тя се намеси и в Близкия изток, с военната операция в Сирия през 2015 г., а по-късно - и в Африка, до известна степен подражавайки на съветската кампания за световно влияние, само че преследвайки не идеологически, а най-вече геополитически и икономически цели.

Най-голямото стратегическо предизвикателство пред САЩ обаче е Китай, както казаха в последно време редица американски политици и генерали. Азиатският гигант, който през последните десетилетия претърпява бурно икономическо развитие, предявява все по-открито претенциите си за глобално влияние. Съединените щати от своя страна засилиха опитите си да ограничат неговите стремежи, като приеха миналата година нова стратегия за Индо-тихоокеанския регион, където укрепват старите си съюзи и изграждат нови партньорства.

Високопоставени представители на САЩ и ЕС смятат, че руският президент все така няма да иска да преговаря дори при успешна украинска контраофанзива, написа вчера във всекидневната си сводка за хода на войната Институтът за изследване на войната.

Базираният във Вашингтон мозъчен тръст впрочем неведнъж е прогнозирал, че Владимир Путин няма да се откаже от голямата си стратегическа цел в Украйна, а именно - да отклони съседната страна от геополитическата орбита на Запада.

В. "Ню Йорк таймс" цитира в понеделник високопоставен европейски представител, че шансовете Путин "да отстъпи", в случай че дългоочакваната украинска контраофанзива се увенчае с успех, са "по-малки от нула". При такъв сценарий руският президент вероятно ще мобилизира повече войници, за да се бият в Украйна, прогнозирал той.

Помощник-министърката на отбраната на САЩ по въпросите на международната сигурност Селест Уоландър обобщи, че "много малко факти" навеждат на мисълта, че Путин ще промени стратегическата си цел да подчини Украйна "политически, ако не и напълно във военен план".

Тази констатация не е изненадваща. Руският президент знаково нарече през 2005 г. разпадането на СССР "най-голямата геополитическа катастрофа на 20-и век" и ходовете му оттогава показват, че консолидирането на хватката на Москва върху постсъветското пространство е негов приоритет.

Това мислене до голяма степен отразява старото геополитическо схващане, че светът е арена на борба между източна евразийска сухоземна сила, т. е. Руската империя, и западна морска сила - първо Британската империя, а след това Съединените щати. За високия геополитически заряд на конфликта в Украйна, през която минава една от разломните плочи между Запада и Изтока, определено допринася и друг възглед, утвърдил се както в руската, така и в западните геополитически школи: че Руската империя не би била достатъчно жизнеспособна без Украйна.

Знакови в това отношение са думите, написани през 1994 г. от вече покойния американски държавник и политолог от полски произход Збигнев Бжежински, че "Русия може да бъде или империя, или демокрация, но не и двете едновременно... Без Украйна Русия престава да бъде империя, с Украйна, подкупена, а след това подчинена, Русия автоматично се превръща в империя."

Украйна впрочем е много важна по няколко причини: заради своето географско местоположение (тя отваря или затваря пътя на империята към Европа и топлите морета), природни ресурси и население (40-милионната страна е втората най-многолюдна бивша съветска република след Русия).

Затова и смяната на властта в Киев като че ли бе главната цел на руската пълномащабна инвазия на 24 февруари 2022 г. Ако "освобождаването на Донбас" бе по-важно за Путин, Русия можеше да нанесе главния си удар именно там, още докато Западът не бе започнал своите ключови оръжейни доставки за Украйна.

След първоначалния неуспех на "специалната военна операция" агресивната реторика на Кремъл спрямо "режима в Киев" бе заменена с пропагандното твърдение, че Русия всъщност воюва срещу НАТО. И ако на терен руската армия е изправена срещу украинските въоръжени сили, то в геополитически план Западът, на първо място САЩ, наистина оказва решаваща военна помощ на Киев, като вече му достави оръжия за десетки милиарди долари. Особено важни например се оказаха американските реактивни системи за залпов огън "Хаймарс" (HIMARS), които според мнозина военни експерти са изиграли решаваща роля за спиране на руското настъпление миналата година.

Съединените щати увеличават помощта си Украйна в областта на сигурността, тъй като очакват, че Русия ще се опита да премине в офанзива, когато времето се подобри, каза във вторник за радио "Гласът на Америка" говорителят на Съвета за национална сигурност към Белия дом Джон Кърби.

Вчера главнокомандващият обединените сили на НАТО в Европа генерал Кристофър Каволи заяви на изслушване в Конгреса, че украинските въоръжени сили ще получат навреме оръжията, от които се нуждаят, за предстоящото си контранастъпление, предаде Ройтерс.

Думите на висшия американски военен са поредното потвърждение за решимостта на Запада да подкрепя Украйна срещу Русия.

Голямата неизвестна на този фон остава позицията на Китай. Той призовава за мир и дипломатическо решение на конфликта. Какво обаче се крие зад тези общи пожелателни фрази?

Китайският президент Си Цзинпин е най-влиятелният световен лидер, който не осъди руската инвазия, отбелязва Ройтерс.

Путин посети Пекин в началото на февруари миналата година - броени дни преди да нареди на руската армия да нахлуе в Украйна. Тогава руският и китайският президент демонстрираха близост и обявиха, че страните им са свързани от "безгранична дружба".

Какво се крие зад тази гръмка формулировка обаче не е ясно, а в понеделник постоянният представител на Китай при Европейския съюз като че омаловажи нейното значение.

Освен това Вашингтон нееднократно предупреди Пекин да не оказва военна помощ на Москва, но в същото време призна, че няма доказателства за такава подкрепа. Според редица анализатори Китай е твърде обвързан икономически със Запада, за да рискува да си навлече санкции от негова страна.

И все пак каква е реалната позиция на Китай? Геополитическите интереси може би загатват до известна степен каква наистина е тя. А те съвпадат много повече с руските, отколкото с тези на Запада.

Първо, надали е случайно, че Путин отиде при Си в навечерието на инвазията. Някои коментатори впоследствие изтълкуваха това посещение като получаване на зелена светлина за започване на войната. Дори се появиха спекулации, че двамата президенти може да са договорили координирани действия за Украйна и Тайван - демократичният самоуправляващ се остров, за който комунистически Китай претендира, че е негова територия.

Това, което несъмнено обединява Путин и Си, обвинявани от Запада в авторитаризъм, е желанието да оспорят доминирания от Съединените щати световен ред.

Показателно е, че китайският президент направи своето посещение в чужбина, след като бе преизбран миналия месец за безпрецедентен, трети мандат на поста, именно в Русия. За разлика от турския си колега Реджеп Тайип Ердоган, който също претендира за посредническа роля и се опитва да балансира между Владимир Путин и Володимир Зеленски, Си Цзинпин обаче не се срещна и с украинския държавен глава.

Да, Си най-накрая разговаря вчера по телефона със Зеленски - за първи път след началото на войната преди 14 месеца.

Така Киев изпълни една цел, към която публично се стремеше от месеци, отбелязва Ройтерс. Зеленски каза, че едночасовият разговор е бил "дълъг и съдържателен".

Пекин обаче изрично посочи, че двамата президенти са разговаряли по инициатива на украинската страна.

Китайски държавни медии цитираха Си Цзинпин, че страната ще изпрати в Украйна свои специални представители и ще разговаря с всички страни, стремящи се към мир. Не е ясно обаче какво се крие зад тази обща формулировка.

Показателно е, че Съединените щати реагираха предпазливо на новината за телефонния разговор.

Впрочем Западът посрещна със скептицизъм китайския мирен план от 12 точки, лансиран през февруари. Освен благопожелания за мир и "уважаване на суверенитета на всички страни", инициативата призовава за прекратяване на едностранните санкции - нещо, за което Русия отдавна настоява. Освен това, според западни държави китайският план може да послужи на Путин да си осигури примирие, при което руската армия да запази контрола си върху окупирани украински територии и едновременно с това да спечели време да се прегрупира, посочва Ройтерс.

И докато всяка от страните в конфликта продължава да отхвърля условията на другата, по всичко изглежда, че изходът от войната ще бъде решен на бойното поле, а не на масата за преговори. Това, което е сигурно, е, че руската инвазия в Украйна е вододел и ще доведе до разместване на геополитическите пластове.

Николай Станоев, БТА


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 21 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Българин

    14 60 Отговор
    Русия приключи

    Коментиран от #19

  • 2 Българин

    15 55 Отговор
    Матушка пред фалит и разпад

    Коментиран от #25

  • 3 Българин

    18 52 Отговор
    Русия ще загуби и тази война
  • 4 Стига локуми

    14 47 Отговор
    Руските съюзници горят и са в развалини, студената война не е спирала въобще, от Ирак Либия БИВША Югославия Сирия всичко що е рускопоклонник яде шамарите.
  • 5 Страх тресе кочината

    56 7 Отговор
    "Предстои промяна, която не се е случвала от 100 години", заяви китайския президент на своя руски колега, добавяйки, че "ние заедно ще направим тази промяна".

    Коментиран от #12, #33

  • 6 Сибирски крепостен

    11 38 Отговор
    Путин не се отказал от основната си цел да разтури руската кочината. Справя се гениално за сега. На лято вероятно ще получи и най големият тиквен медал зальохман на планетата.
  • 7 Бта не трябва да я има!

    18 4 Отговор
    Още в началото на демокрацията трябваше да бъде разформирована!
  • 8 БОЗА

    24 4 Отговор
    "... Китай е неясен"

    След като на тия пак не им е ясно,очевидно ги пере съчмата мноо сериозно...па не разбрали завалиите...ни моа... ;-)))


    Този коментар изразява личното мнение на автора.То може да не съвпада с позициите на "Факти",като цяло,и на отделни коментиращи в частност,за което БХ(Баклава и Халва)
  • 9 Мишел

    32 9 Отговор
    Китай е напълно ясен: Си каза, че Китай ще даде на Русия всичко, което тя поиска.

    Коментиран от #11, #15, #29, #34

  • 10 Слава на Русия !

    30 11 Отговор
    Източна Европа без нато и ес!За един по сигурен свят!Скоро!

    Коментиран от #14, #16, #45

  • 11 *Епицентър*

    29 10 Отговор

    До коментар #9 от "Мишел":

    Многополюсният свят напредва. Китай и Русия разкъсват задушаващата американска хватка върху света
  • 12 Сибирски крепостен

    8 23 Отговор

    До коментар #5 от "Страх тресе кочината":

    Тази промяна върви вече в пълна сила, Кремля ни подари на другата страна и вече Сибир става китайски. Вече учим с децата китайски и ще ставаме будистикомунисти или нещо такова, каквото каже пардийният секретар на пещерата.
  • 13 Механик

    10 30 Отговор
    Войната между Русия и Украйна отдавна не е война за съдбата на Украйна, украинската демокрация или границите на Източна Европа. Нормалните държави не искат да живеят в свят, в който страни анексират със сила чужди територии и след това ги принуждават да се подчинят под заплахата от ядрено унищожение. Днес нормалният свят трябва да избира между два варианта: или да направи всичко възможно да осигури триумфа на Украйна, или да приеме последствията от поражението, при което Русия ще налага със сила своите разбирания за морал и човешки ценности. Нормалният свят избира да помага на Украйна!

    Коментиран от #27, #28

  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 16 Тодор Живков

    7 17 Отговор

    До коментар #10 от "Слава на Русия !":

    Източна Европа без пета колона на Москва ! Съвсем скоро!
  • 17 Гост

    27 3 Отговор
    Който знае китайски знае истината колко е "неясен" Китай, а руската телевизия я забраниха. Едно време се криехме да слушаме Свободна Европа, а сега кво стана....

    Коментиран от #22, #23

  • 18 Мишел

    8 29 Отговор
    Русия е грешка на историята, която скоро ще бъде поправена!

    Коментиран от #24

  • 19 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 20 Мим

    25 7 Отговор
    Мир ще ина само тигава,когато Русия си постигне целта Запомнете това.Укрите колкото и да ги въоръжават,нямат шанс.
  • 21 Това пък що за израз е...?!

    11 1 Отговор
    ,,Пакс Американа, с глобализацията, бурното развитие на новите технологии и появата на интернет, бе смятана от мнозина за даденост."
    ...🥺🙄🤔😔😪😖🤐!
  • 22 Сократ

    15 1 Отговор

    До коментар #17 от "Гост":

    Навремето изобщо не ми пукаше за западните радиа, които и тогава лъжеха като дърти ромки. А сега и със спряна телевизия, пак я гледам. Има начин.
  • 23 С една дума...!

    20 6 Отговор

    До коментар #17 от "Гост":

    Информационното ни затъмнение като член на ЕС е бетер от това ,когато бяхме 16-та република на СССР...!
  • 24 Мафани Загура

    12 2 Отговор

    До коментар #18 от "Мишел":

    Много преди теб мислиха същото.Знаеш как завършиха.

    Коментиран от #32

  • 25 Сократ

    20 8 Отговор

    До коментар #2 от "Българин":

    Ти определено не си българин. А това, че Русия е фалирала и е пред разпад са твои мечти.

    Коментиран от #30

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Оня с магарето

    20 2 Отговор

    До коментар #13 от "Механик":

    Я пак обясни кой налага със сила нещо си, че не разбрах. Преди това погледни Виетнам, бивша Югославия, Ирак, Либия, Сирия ... половината Африка имаше същата съдба - "помощ" от НАТО-САЩ. А между другото и не забравяй да си пиеш хапчетата.

    Коментиран от #31

  • 28 Ветеран от Протеста

    10 0 Отговор

    До коментар #13 от "Механик":

    Къв нормален свят,кви пет лева ,реалностите в момента са съвсем други.
  • 29 Драйфус

    5 0 Отговор

    До коментар #9 от "Мишел":

    Тати каза ще ми купи колело,ама друг път.Китай е като тати!!
  • 30 Незнаещ

    7 3 Отговор

    До коментар #25 от "Сократ":

    Защо мислиш,че българина трябва да обича Русия??
  • 31 Все съюзниците на русия опердашени

    1 9 Отговор

    До коментар #27 от "Оня с магарето":

    Виетнамците си научиха урока по трудния начин
  • 32 Киркор

    1 8 Отговор

    До коментар #24 от "Мафани Загура":

    Всички са много по добре от Русия във всяко отношение..
  • 33 Ми Сибир ще е китайски

    1 12 Отговор

    До коментар #5 от "Страх тресе кочината":

    Това ще е промяната, от векове я планират

    Коментиран от #36, #40

  • 34 Срещу сибирия

    0 1 Отговор

    До коментар #9 от "Мишел":

    Кон за кокошка
  • 35 Китаеца

    1 8 Отговор
    2 милярда китайци не могат да бъдат хранени от 140 милиона руснаци, иначе на Китай му трябва Сибир но без западните фабрики кво ще работят 2 милярда другаря, ще произвеждат москвичи ли, или запорожци? Майтапа на страна Китай ще в лидер я електрическите коли дори и русия няма да му трябва като суровинен придатък

    Коментиран от #37

  • 36 новите ловни полета

    7 0 Отговор

    До коментар #33 от "Ми Сибир ще е китайски":

    Да не се наложи краварите да ходят в Сибир , а територията да я връщат на индианците .
  • 37 тука има тука няма

    9 0 Отговор

    До коментар #35 от "Китаеца":

    По вероятно руснаците да си вземат Аляска . После можи и на Ккитайците да я подарят .

    Коментиран от #39

  • 38 Къде сте бе копейки

    1 8 Отговор
    Никви ви няма неска
  • 39 Ха-ха-ха

    0 4 Отговор

    До коментар #37 от "тука има тука няма":

    Те твойте рушнаци един бехмут пред носа им една година не могат да вземат бре, втората армия в света а хахахаха ще падна от стола от смях
  • 40 Още ли не си разбрал пък ти

    4 1 Отговор

    До коментар #33 от "Ми Сибир ще е китайски":

    Китай точи зъби на Калифорния, не на Сибир.

    Коментиран от #42

  • 41 Соломон

    12 0 Отговор
    ОСНОВНАТА цел на Путин е да ПРОГОНИ американските НАЕМНИЦИ от РУСКАТА ГРАНИЦА !

    САЩ да си гледат държавата,и да престанат да ОГРАБВАТ и ИЗБИВАТ НАРОДИТЕ по СВЕТА !

    "САЩ е най-големият военен агресор в света!" - публикация в Искра бг
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 От чужбина

    3 0 Отговор
    Силно, много силно манипулативна статия! НЕ отразява правилно събитията. Американските войни са просто някакви операции. НАТО просто се е разширило, а се забравят ОБЕЩАНИЯТА за НЕразширение на НАТО. Айде стига, не си заслужава повече да си губя времето!
  • 44 Вирус

    0 0 Отговор
    Голям чаршаф кой ли ще го чете
  • 45 Дедо Пене

    0 0 Отговор

    До коментар #10 от "Слава на Русия !":

    ОТ ТАКИВА ПОДРЪЖНИЦИ НА КОПЕЙКИН КАТО ТЕБ, КОИТО ВЕЧЕ НАСТАВЛЯВАТ НЕ САМО БЪЛГАРИЯ НО И ИЗТОЧНИТЕ ЕВРОСТРАНИ БАЙГЪН!!! МАРШ В СИБИР
    РУБЛОЯДИ!!!