Бреговата охрана на Филипините призова рибарите в страната да продължат да работят в оспорваната плитчина Скарбъроу и други места в Южнокитайско море, съобщава "Ройтерс". От органа обещават да засилят патрулите там въпреки внушителното китайско присъствие.
Оттам не са в състояние да поддържат постоянно присъствие, но са се ангажирали да защитават правата на рибарите в изключителната икономическа зона на страната, каза говорителят на бреговата охрана Джей Тариела. "Ще увеличим патрулите в Бахо де Масинлок и други райони, където има филипински рибари", каза той пред радио DZRH, като назова оспорваната плитчината с нейното филипинско име.
В понеделник бреговата охрана сряза 300-метрова плаваща бариера, инсталирана от Китай, която блокира достъпа до плитчината Скарбъроу. Пекин контролира района повече от десетилетие с плавателни съдове на бреговата охрана и флот от големи риболовни кораби.
Отговорът на Китай беше премерен, като външното му министерство посъветва Манила да избягва провокациите и да не създава проблеми.
Министърът на отбраната Гилбърт Теодоро каза, че прерязването на кордона от страна на Филипините не е провокация. "Ние реагираме на техните действия", каза той по време на изслушване в Сената в сряда. "Те започнаха първи, блокираха нашите рибари."
Въпросният регион е мястото на множество дипломатически спорове. И двете страни претендират за суверенитет над плитчината, която е първокласно място за риболов на около 200 км от Филипините и на 850 км от континентален Китай и неговия южен остров Хайнан.
Контролът върху плитчината е стратегически за Пекин, който претендира за суверенитет над по-голямата част от Южнокитайско море. През района минават морски пътища, по които се движи около 3,4 трилиона долара годишна търговия.
Амбициите на китай в района обаче усложняват риболова и офшорните петролни и газови дейности на нейните съседи от Югоизточна Азия.
Тариела обяви, че филипинското рибарско бюро успешно е закотвило кораб само на 300 м от лагуната на плитчината Скарбъроу, най-близката точка до атола, откакто Китай го завзе през 2012 г.
Не е ясно дали използването на бариера от Китай представлява промяна на статуквото, което съществува от 2017 г., при което бреговата охрана на Пекин позволи на филипинците да работят там, макар и в много по-малък мащаб от Китай.
"Пличината Скарбъроу е по-близо до Филипините", коментира местният рибар Пепито Фаброс.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Българин
12:11 27.09.2023
2 Местят
12:26 27.09.2023
3 Що за извратена логика е
Върховно безумие!
12:40 27.09.2023