Last news in Fakti
  Тема: Украйна

6 Февруари, 2024 22:52 2 431 16

Украйна: Започва ли Западът да променя стратегията си

  • украйна-
  • русия-
  • нато-
  • боеприпаси-
  • оръжие-
  • владимир путин

В най-лошия случай НАТО разполага с не повече от 5 години, за да се въоръжи така, че да успее да възпре евентуална атака на Русия срещу територията на Алианса

Украйна: Започва ли Западът да променя стратегията си - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Съотношението в броя на артилерийските снаряди в момента е едно към пет в полза на Русия. Според някои, дори едно към десет. Колебливостта на Запада в доставките изправя Украйна пред трудности. Каква да е стратегията?

През януари няколко високопоставени военни представители на НАТО почти едновременно предупредиха, че Алиансът трябва да се подготви за конфликт с Русия. "Трябва да осъзнаем, че не можем да приемаме като даденост, че живеем в мир", заяви нидерландският адмирал и председател на Военния комитет на НАТО Роб Бауер.

Главнокомандващият норвежките въоръжени сили Ерик Кристоферсен твърди, че сега съществува "прозорец от една, две или три години, през който ще трябва да се инвестира още повече в сигурна отбрана", съобщи всекидневникът от Осло "Дагбладет". В същото време в съседна Швеция главнокомандващият Микаел Биден призова сънародниците си и политиците да "преминат от разбиране към действия".

Призиви на военните към политиците

Експертите интерпретират всичко това като призив на военните към политиците в Европа за промяна на стратегията в конфликта с Русия. „Надеждите за бърз край на войната в Украйна с помощта на западните оръжейни доставки, от една страна, и санкциите срещу руската военна икономика, от друга, не се оправдаха“, отбеляза германският експерт по сигурността Нико Ланге пред ДВ.

Онова, което тревожи и военните, и анализаторите е най-вече липсата на боеприпаси, на ново военно оборудване и състоянието на производствените мощности в Европа. Потенциалът на военното възпиране от страна на НАТО е тясно преплетен с военните доставки за Украйна. Миналата година ЕС обеща да достави на Киев 1 млн. гранати до месец март. Този план се провали.

Според Ланге, експерт по Украйна и Русия, който работи и за Мюнхенската конференция по сигурността, германското правителство например е закъсняло да даде на производителите необходимите гаранции, че ще закупи тяхната продукция. "Това се прави чак сега, след две години", коментира Ланге. При това потребностите от боеприпаси са огромни - не само в Украйна, но и в страните от НАТО.

Инвестиции в дронове, боеприпаси и бойни машини

В най-лошия случай НАТО разполага с не повече от 5 години, за да се въоръжи така, че да успее да възпре евентуална атака на Русия срещу територията на НАТО. Шефът на Центъра за сигурност и отбрана към Германския съвет за външни отношения Кристиан Мьолинг вече очерта това в свой анализ, публикуван в края на 2023 година.

А Густав Гресел от Европейския съвет за външни отношения написа в свой скорошен анализ: "Западът, и по-конкретно европейците, трябва да преразгледат финансовите си регулации и да насърчат радикално производството на дронове, боеприпаси, бронирани бойни машини и много други." Гресел смята, че стратегията за снабдяване на Украйна предимно с оръжия съветско производство от складовете на страните от Източна и Централна Европа е вече изчерпана. По простата причина такива запаси вече няма. Оръжейното производство трябва да бъде силно увеличено - както за Украйна, така и за страните от НАТО в Европа.

Тактическо изтегляне на Украйна от вече освободените територии?

През втората военна зима в Украйна военни и анализатори гледат със загриженост особено на по-слабите позиции на украинската армия в артилерията. Русия очевидно е в състояние да запълни собствените си липси с доставки от Северна Корея, докато армията на Украйна е принудена да въвежда ограничения за ползването на снарядите. Според американския анализатор Майкъл Кофман съотношението при тях в момента е едно към пет в полза на Русия. Според по-песимистичните анализи съотношението е дори едно към десет.

Кофман смята, че е възможно украинците да бъдат принудени да се изтеглят от оспорвания град Авдеевка на източния фронт. Съществува опасност и от мащабна руска атака при град Купянск. „Така става все по-ясно, че колебанията на Запада да достави нужните боеприпаси и военно оборудване през последните две години доведоха до това, че в крайна сметка Украйна може да е принудена да се изтегли дори от територия, която вече е освободила“, заяви анализаторът Кристиан Мьолинг в интервю.

Промяна в стратегията

Нико Ланге пък вижда началото на промяна в стратегията на Запада. Тя е продиктувана от военната ситуация в Украйна и анализите на западни военни експерти, които следят и потребностите от оръжия на собствените им армии. Важно е да се структурира дългосрочната способност на украинските въоръжени сили за водене на бойни действия", заяви германският генерал-майор Кристиан Фройдинг в неотдавнашно интервю.


Поставете оценка:
Оценка 2.4 от 16 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сократ

    41 9 Отговор
    Благодарение на укрия Европа е разорена. Трябва много да са доволни, че изпълниха заръките на американците. Жалко само за избитите хора. Ама киевската хунта никога не е смятала хохлуте за свой народ
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Уса

    26 2 Отговор
    Ако визирате сащ забравете за нас.Ние никога не сме го искали а сега се оправяйте сами...Дони Тръмп
  • 5 нннн

    21 1 Отговор
    Повече ме интересува стратегията на България. Тя каква е?

    Коментиран от #13

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Ток

    19 3 Отговор
    Айде веднъж заговорете за мир , даже и с цената на някаква украинска територия, какво от това?Какво някого го бърка на Запад това?Нима не е по-правилно да има Мир ако ще и сцената на военен неутралитет, та нали запазването на човешкия живот е най-святото нещо, все пак сме 21 век?! Какво означава някаква територия, ако няма хора, които да и се "радват"?Iдиоти
  • 9 Анонимен

    14 2 Отговор
    Последната стратегия е просто паника!
  • 10 Ццц

    9 1 Отговор
    Фокусът погрешно се слага върху запада. Какво бил направил и какво бил пропуснал да направи. По този начин се омаловажава най-главния играч, който предвиди стратегията на запада и за пореден път го изненадва със своята устойчивост. В крайна сметка за сега западът е големият губещ и най-вече ЕС. А това ги вбесява. Но за сега няма какво друго да направят, освен да кажат, че не губят от безсилие, а заради собствените си грешки.
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Дсса

    13 1 Отговор
    "Надеждите за бърз край на войната в Украйна с помощта на западните оръжейни доставки, от една страна, и санкциите срещу руската военна икономика, от друга, не се оправдаха“,

    Кскво означава това? Едно от изброените по-долу или комбинация от няколко от тях:

    1. Некадърно разузнаване. Не са разбрали истинските възможности на Русия.

    2. Нечестни политици и нечестен бизнес. Излъгали са за реалните възможности на европейската икономика.

    3. Лоши характеристики на западното оръжие. Тук също са излъгали и производители и приемащи. Предпоследните са подкупили последните.

    4. Откровени продължителни лъжи на медиите в Европа. Заблуждавсли са ни за всичко ставащо в КНДР. Оказа се, че тази държава (26 милиона население) съществуваща 70 години в условия на жестоки санкции от страна на Запада, може да произведе повече снаряди от 480 милионния ЕС. Освен това произвежда хиперзвукови ракети собствена разработка, каквито нито ЕС нито САЩ могат да произведат. А междуконтиненталната им ракета Хвасон 15 има обсег 16000 километра! Реално западна ракета с такива възможности няма.

    А за да можеш да направиш всичко това, сигурно можеш да направиш и много други неща.
  • 13 Ми тя е

    7 3 Отговор

    До коментар #5 от "нннн":

    Денков не изпрати войски на фронта, не го приеха в Белия дом. Да видим, Габриел ще я приемат ли?
  • 14 Ред Нек

    2 8 Отговор
    Всички трябва да се въоръжават .

    Докато Окупатора Раша съществува и нейния Сатрап

    Путлер , трябва въоръжаването да е приоритет номер 1.
    Нито здравеопазване нито учение.

    Още от 1 клас трябва да има военно дело и обучение за учениците .
    Военните Лагери трябва да бъдат възстановени.
    Европа трябва да се превърне в една много силно милитаризирана зона.
    Това е единственият вариант.
    Десеткире бази на САЩ които бяха затворени в Германия , отново трябва да заработят .
    Лудия Ботокс няма да се спре, ако няма сериозен противник срещу себе си

    Коментиран от #16

  • 15 Бай Лисан

    7 3 Отговор
    Защо трябва да ме интересува какво е казал дойчото Колю Лангата?
  • 16 19 ГОДИШЕН

    7 2 Отговор

    До коментар #14 от "Ред Нек":

    АБЕ ЩО НЕ СИ Е.........Ш МАК.....ТА
    КАТ ИСКАШ ДА СИ ЕРБАП
    АМИ ЧЕМОДАН ВОКЗАЛ АВДЕЕВКА
    АЙДЕ СДУХАНИ ПЪР.....НИЦИ
    ЗНАЧИ НИЕ ША СА ТРЕПЕМ ТИ ЩЕ ВИКАШ НАПРЕЕЕЕД ОТ КАБИНЕТА
    Е ТЕ ТАЯ НЯМА ДА Я БЪДЕ
Новини по държави: