24 Април, 2024 12:36 1 731 10

Евродепутатите приеха закон, който трябва да прекъсне трафика на хора

  • трафик на хора-
  • насилие над жени-
  • страсбург-
  • еп-
  • ес-
  • жени-
  • насилие-
  • пленарна сесия

Законът предоставя подкрепа на жертвите - със специален акцент върху най-уязвимите групи

Евродепутатите приеха закон, който трябва да прекъсне трафика на хора - 1
Снимка: EP Multimedia Centre

Европейският парламент даде окончателна „зелена светлина“ на преразгледаните правила относно предотвратяването и борбата с трафика на хора и защитата на жертвите от него.

В последната пленарна сесия на настоящия парламент евродепутатите приеха с 563 „за“, 7 „против“ и 17 „въздържал се“ закон, разширяващ обхвата на настоящите мерки за борба и предотвратяване на трафика на хора и по-добра подкрепа за жертвите му. За да се разширят действията на ЕС срещу трафика на хора отвъд трудовата и сексуалната експлоатация, новият закон криминализира и принудителните бракове, незаконното осиновяване и експлоатация на сурогатно майчинство на равнище ЕС.

Законът също:

- подобрява координацията между органите за борба с трафика на хора и органите в областта на убежището, така че жертвите на трафик, които също се нуждаят от международна закрила, да получат подходяща подкрепа и закрила, както и да се зачита правото им на убежище;

— инкриминира използването на услуги, предоставяни от жертва на трафик, когато ползвателят знае, че жертвата е експлоатирана, за да се намали търсенето, което води до експлоатация;

— въвежда санкции за дружества, осъдени за трафик, например чрез изключването им от тръжни процедури и от възстановяване на публични помощи или субсидии;

— гарантира, че прокурорите могат да изберат да не преследват жертвите на трафик за престъпни деяния, които са били принудени да извършат, и че жертвите получават подкрепа, независимо дали сътрудничат на разследванията или не;

— предоставя подкрепа на жертвите, включително достъп до приюти и безопасно настаняване, със специален акцент върху най-уязвимите групи;

— гарантира правата на хората с увреждания и подходяща подкрепа, включително назначаване на настойници или представители на непридружени деца;

— позволява на съдиите да считат разпространение на сексуални образи или видеоклипове без съгласие, като утежняващо обстоятелство при произнасянето на присъди.

Съдокладчикът Еухения Родригес Палоп (The Left, Испания) заяви: „Дванадесет години след приемането на директивата евродепутатите трябваше да преразгледат правилата на ЕС, тъй като трафикът на хора стана по-сложен, а средствата, с които разполагаме, останаха ограничени. Трябва да можем да откриваме жертвите на ранен етап, да ги защитаваме и подкрепяме. Трафикът на хора е изтезание; извършителите трябва да си платят за стореното, а жертвите трябва да получат обезщетение и компенсация за страданията си“.

Съдокладчикът Малин Бьорк (The Left, Швеция) заяви: “По време на тези преговори постигнахме напредък; новите форми на експлоатация ще бъдат криминализирани, а правата на жертвите, включително на мигрантите, ще бъдат укрепени. Освен това намаляваме търсенето с разпоредби относно сексуалната експлоатация. Започнахме промяната и сега държавите членки трябва да се възползват максимално от тази директива и да гарантират, че жените и момичетата не се купуват и продават в Европа”.

Следващи стъпки

Съветът трябва също така официално да одобри споразумението. Директивата ще влезе в сила двадесет дни след публикуването ѝ в Официален вестник на ЕС, а държавите членки разполагат с две години, за да приложат нейните разпоредби.

Като приема закона, Парламентът отговаря на исканията на гражданите, изложени в заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа, по-специално предложение 24(6) относно борбата с трафика на хора в сътрудничество с трети държави; 42(2) относно справянето с предизвикателствата по външните граници; и член 43, параграф 1 относно безопасността на мигрантите.


Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 И законът

    9 0 Отговор
    като ще зафункционира , стой , та гледай !
  • 2 Българин

    8 0 Отговор
    А защо нищо не пише за украинките които са
    "бежанци" а работят като компаньонки.
  • 3 кленя

    7 0 Отговор
    а тоя закон важи ли в украйната,че с там доста хора изчезват под предлог да се обвинят руснаците
  • 4 то ндрагетата , камората , сицилианската

    2 0 Отговор
    мафия , трафиканти на дрога , оръжия как ще се окакат сега . 800 групи имало в амстердам и фрг и ЕС . все ги изкарват против волята им . били карани . това не е вярно . А дават 2 г само . за трафик . свръх малко . не 50г. не и 40г. компанионките от визаж , от други агенции ги съдиха 9 години и накрая сводници и мошеници се отървават . бизнесмените вземат за уикенд млада манекенка имаща нужда от бързи 1000 евро . после нищо . Да .
  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 8 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

Новини по държави: