4 Август, 2024 20:20 2 023 8

С 50% по-малко! Уловът на риба е спаднал рекордно от началото на века

  • риба-
  • риболов-
  • турция-
  • реджеп ердоган

Рибните популации ще продължат да намаляват и видове, които никога досега не сме яли или харесвали, ще излязат на пазара, ако не направим преход към екосистемно базирано управление на аквакултурите

С 50% по-малко! Уловът на риба е спаднал рекордно от началото на века - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Уловът на риба в Турция извън рибните развъдници е спаднал с 50 процента между 2000 и 2024 г., казва проф. Мустафа Саръ от университета „Бандърма Онйеди Ейлюл“ пред „Хюриет дейли нюз“, пише БТА.

Той съобщи, че в момента общото годишно производство на аквакултурни продукти в страната е 800 хил. тона, от които 300 хил. са див улов, а 500 хил. идват от развъдници.

За сравнение през 2000 г. в развъдници са се произвеждали едва 60 хил. тона риба, но от див улов са били добивани 600 хил. тона, т.е. дивият улов е спаднал двойно.

Експертът обясни, че независимо от това, че Турция в момента има отлично развитие на рибните развъдници, това не е задължително позитивно, защото за отглеждането на 1 кг ципура, лаврак или пъстърва са необходими от 2,5 до 6 кг риба (за храна) и няма да има перспектива за изкуственото развъждане на риба, ако запасите в морето бъдат изчерпани.

„По отношение на аквакултурните ресурси, Турция в момента има водеща роля в Европа. Ако поръчате ципура в Белгия, има вероятност от 80 процента, че тя е дошла от нашия южноегейски регион. Докато (от една страна) това е положително, (от друга) ние трябва да защитим нашите запаси, за да осигурим дългосрочната устойчивост на рибните популации в моретата ни“, казва проф. Саръ.

Той предупреди, че проблем съществува и че дивият улов ще продължи да намалява, а видове като хамсия, сафрид и лефер ще изчезнат, ако не бъдат създадени екосистемно базирани аквакултури.

„Рибните популации ще продължат да намаляват и видове, които никога досега не сме яли или харесвали, ще излязат на пазара, ако не направим преход към екосистемно базирано управление на аквакултурите“, казва експертът.

Той подчерта необходимостта от създаването на план за временно ограничаване на количеството на улова, като същевременно се поддържа определено равнище на подкрепа за аквакултурната индустрия като предпазно средство.


Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Ми като

    5 11 Отговор
    има прасета, за какво ми е риба?

    Коментиран от #4

  • 2 крадци !

    4 0 Отговор
    А в държавата ни вместо риба има само мърмърици , но те са на изчезване , защото такива ни са управниците
  • 3 Иван

    2 1 Отговор
    Лови се постоянно като не видели това да не ти е вода
  • 4 Ela ми изпапкай

    2 0 Отговор

    До коментар #1 от "Ми като":

    Коженото сополиво прасинце.
  • 5 Оня

    6 1 Отговор
    Всеки може да си направи сметката, през 2000 г да уловиш 600 000 тона риба само в Турция. Ами другите държави? И това всяка година, тая популация как да се възстанови, човешката алчност няма граници! Убеден съм че поне една четвърт е била изхвърлена накрая.
  • 6 Дядо Йоцо гледа

    3 4 Отговор
    Рибата се премести на север , гледайте руските кораби риболовни колко нещо вадят от севера , чисто филе най високо качество !
  • 7 Капитана

    7 0 Отговор
    Рибата изчезва заради замърсяването. Влезте в морето до Варна. Няма миди, само голи камъни. Това рибарите ли го направиха?
  • 8 Кланница5

    6 1 Отговор
    Всичко бе изклано, изядено и изсрано!
    Курт Вонегът
Новини по държави: