8 Септември, 2024 16:34 2 956 13

В Солун България и Германия подписаха декларация за сътрудничество в енергетиката

  • българия-
  • германия-
  • солун-
  • декларация-
  • сътрудничество-
  • енергетика

Министър Малинов: Планираме по-широко партньорство във водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийната сигурност и диверсификацията на доставките

В Солун България и Германия подписаха декларация за сътрудничество в енергетиката - 1
Снимка: Министерство на енергетиката

„Очертахме нови перспективи пред традиционно добрите отношения между България и Германия в енергетиката. Ще разширим партньорството си в сферите на водородните технологии, възобновяемата енергия, зеления преход, енергийните коридори, диверсификацията на доставките и други“. Това каза в Солун министърът на енергетиката Владимир Малинов при подписването на Съвместна декларация за сътрудничество в областта на енергетиката и климатичните действия между Министерството на енергетиката на Република България и Федералното министерство на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия. Подписите си под документа поставиха министър Малинов и д-р Роберт Хабек, вицеканцлер и федерален министър на икономиката и климатичните действия на Федерална република Германия, информират от пресцентъра на енергийното министерство.

Документът се подписа в рамките на второто издание на енергийния форум „Диалог за енергийното бъдеще в Европа, Близкия изток и Северна Африка (MEFED) – фокус върху енергийната инфраструктура“, който се проведе днес в Солун. Декларацията е стъпка напред в развитието на взаимоизгодните контакти между България и Германия в областта на енергетиката, подчертаха по време на двустранната среща преди подписването двамата министри. Владимир Малинов подчерта активната роля на страната ни в Югоизточна Европа за постигане на диверсификация на енергийните доставки в условията на променената геополитическа ситуация, както и за формирането на нови енергийни коридори, гарантиращи сигурност на системите и ресурсна независимост.

По време на международния форум в Солун министър Малинов проведе двустранна среща и с министъра на околната среда и енергетиката на Република Гърция Теодорос Скилакакис. Двамата обсъдиха стратегическото значение на българо-гръцкото сътрудничество за енергийната сигурност на европейския континент. Ключова роля заема вече изграденият терминал за втечнен природен газ до Александруполис. След предстоящото му въвеждане в търговска експлоатация от 1-ви октомври, съоръжението ще осигури на европейските потребители допълнителни количества природен газ от сигурни източници на конкурентни цени. „Допълнителен принос за гарантиране на енергийните доставки за Европа, включително и за Молдова и Украйна, ще даде реализацията на инициативата за Вертикален газов коридор – инфраструктура за допълнителни газови потоци от юг на север“, припомни министър Малинов. Сред темите на разговора бе ръстът на цените на електроенергията в региона на Югоизточна Европа. Министрите Малинов и Скилакакис се обединиха около това България, Гърция и Румъния да предприемат общи мерки с цел защита на потребителите и бизнеса в региона. Двамата дискутираха и нарастващата необходимост от подпомагане на Украйна в процеса по възстановяване на енергийната ѝ инфраструктура с оглед на предстоящия зимен сезон.

В Солун министър Малинов разговаря и с Абдула Ахмед Балалаа, помощник-министър по въпроси на енергетиката и устойчивостта в Министерството на външните работи на ОАЕ. Като важен транзитен център на енергийните потоци от Централна Азия и Близкия Изток към Европа, България е за засилване на диалога между страните производители, транзитните страни и страните потребители на енергийни ресурси, изтъкна министър Малинов пред колегата си. Той подчерта, че в енергетиката между двете държави съществуват редица теми, по които да се задълбочи сътрудничеството – в използването и преноса на втечнен природен газ, развитието на ядрената енергетика, на производството на енергия от възобновяеми източници, в енергийната сигурност и ефективност, нисковъглеродната икономика.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 8 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Зеленд джуджак

    7 1 Отговор
    Ще я вапцате.
  • 2 Ама стига...

    17 0 Отговор
    Сте подписвали договори,че от вашите договори треска ме тресе.Другите държави ни хванаха за кокичета.
  • 3 продажното куче малинов

    12 1 Отговор
    е подписал висенето си на лампа
  • 4 Хи хи хи

    6 5 Отговор
    Киро беше ли там?

    Да продаде излишния ток, купен от усръйнъ на джерманците
  • 5 ха ха

    7 1 Отговор
    пак плячка от населението
  • 6 Хаха

    9 1 Отговор
    Имаше една мисъл, че двама бизнесмени в енергетиката, ако няма за какво да се споразумеят, си говорят за водородна енергия. Така и тук някакъв лист хартия са подписали, за развитие на водородна енергия.
  • 7 Р. Овч

    6 1 Отговор
    От немците водата от нас технологията.
  • 8 Факт

    5 1 Отговор
    С полуграмотните германци какво се очаква да се постигне?
  • 9 ние помним

    1 6 Отговор
    Няма граница руската злоба и завист. Стана ясно че без Русия сега нямаме режим на тока както беше в навечерието на 1989 г

    Коментиран от #13

  • 10 Сандо

    7 0 Отговор
    Та кои от перспективите на германската енергетика ще следваме?Че нали заради тъпите решения в енергетиката швабите се намират в икономическа криза?!
  • 11 Кожухчета

    6 0 Отговор
    За Хитлер!
    В енергетиката Германия е бита карта от 2 години.
    Зелените ги опропастиха.
  • 12 МДА

    2 0 Отговор
    Защо в Солун, а не в България този измислен герой, наречен министър подписва.
    А някой знае ли какво подписва, че Боташ ще ни държи влага 13 години.
  • 13 хаха

    1 0 Отговор

    До коментар #9 от "ние помним":

    Чакай иде зима и ако е люта ще видим, то и режим на водата уж няма , ама половин България е без вода,
    ЗАЩО ЛИ
Новини по държави: