3 Октомври, 2024 18:06 897 17

МАЕ предупреждава: Европа може да се нуждае от повече доставки на втечнен газ тази зима заради украинската блокада

  • газ-
  • втечнен газ-
  • северен поток-
  • газпром

Северна Америка ще представлява по-голямата част от новия капацитет за производство на ВПГ, докато се очакват и нови обеми на пазара от Африка и Азия

МАЕ предупреждава: Европа може да се нуждае от повече доставки на втечнен газ тази зима заради украинската блокада - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Ключов фактор за евентуална несигурност преди идването на зимния период в Северното полукълбо се явява транзитът на руски газ през Украйна, за който договорите изтичат в края на годината. Това може да означава спиране на доставките по газопроводи от Русия до Европа, които минават транзитно през Украйна, което би изисквало увеличаване на вноса на втечнен газ в Европа през 2025 г. и може да доведе до по-стегнат световен газов баланс. Това пише Международната агенция по енергията (МАЕ) в заключенията от своя най-нов доклад за състоянието на газовите пазари през последното, четвърто тримесечие на годината.

За да се отговори на някои от тези предизвикателства, МАЕ препоръчва механизмите за гъвкавост по веригите за стойност на газ и втечнен газ да бъдат подобрени чрез по-висока ликвидност на световния пазар на ВПГ, интегриране на украинската система за съхранение на газ в световния пазар на газ, както и разглеждане на потенциални рамки за доброволно газови резервни механизми.

Руският газ, транзитиран през Украйна, е представлявал по-малко от 4 процента от общото търсене на газ в Европейския съюз през 2023 г., но е задоволил около 65 процента от общото търсене на газ в Австрия, Унгария и Словакия, констатира още докладът.

Глобалното търсене на природен газ се увеличава с по-висок темп през 2024 г., отколкото през предходните две години, когато бе силно засегнато от световната енергийна криза. Новите доставки на газ, които излизат на пазара тази година, остават ограничени поради сравнително бавния растеж на производството на втечнен природен газ (ВПГ), докато геополитическото напрежение продължава да подхранва нестабилността на цените, посочват още от МАЕ.

Според оценките на организацията глобалното търсене на газ се очаква да нарасне с повече от 2,5 процента през 2024 г., като подобен растеж се очаква и през 2025 г.

Бързоразвиващите се пазари в Азия ще отговарят за по-голяма част от увеличението, докато възстановяването на промишленото търсене на газ в Европа също ще допринесе за това, дори оставайки доста под нивата си отпреди енергийната криза.

"Ръстът, който наблюдаваме в световното търсене на газ през тази и идната година, отразява постепенното възстановяване от глобалната енергийна криза, която засегна силно пазарите", посочи директорът на МАЕ за енергийните пазари и сигурността Кейсуке Садамори. "Балансът между тенденциите в търсенето и предлагането обаче е крехък, с ясни рискове от бъдеща нестабилност", добавя той.

Според него "производителите и потребителите трябва да работят в тясно сътрудничество, за да се справят с тези несигурни времена, като същевременно вземат предвид необходимостта от напредване по пътя към преход към чиста енергия, за да осигурят сигурно и устойчиво бъдеще."

Докладът констатира, че пазарите остават чувствителни към неочаквани шокове, свързани с търсенето и предлагането.

Ролята на ВПГ на световните газови пазари нарасна от началото на глобалната енергийна криза. Той вероятно ще играе решаваща роля за поддържане на баланса между предлагането и търсенето в световен мащаб, смятат още експертите на МАЕ.

Ограниченията на корабоплаването през Панамския канал (заради условията на тежка суша - бел. р.) и Червено море (заради атаките на йеменските бунтовници хуси - бел. ред.) продължават да оказват влияние върху корабоплаването, но досега не са довели до спад в доставките на втечнен газ.

Тези ограничения обаче подчертават потенциалните уязвимости на търговията с ВПГ в един все по-взаимосвързан глобален газов пазар, алармира МАЕ.

Ситуацията може да се промени през 2025 г., когато ръстът на доставките на ВПГ се очаква да се ускори до близо 6 процента, тъй като няколко големи проекта стартират производство, предимно през втората половина на годината.

Северна Америка ще представлява по-голямата част от новия капацитет за производство на ВПГ, докато се очакват и нови обеми на пазара от Африка и Азия.


Поставете оценка:
Оценка 3 от 4 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 0000

    3 23 Отговор
    Мае са руска марионетка, новите технологии не се нуждаят от газ

    Коментиран от #13

  • 2 К.О.Т.арАК 🐱

    2 25 Отговор
    ареее ..пак ли ще мрем от студ../ между другото през комунизма нистина замързвахме-с режим на тока и 1 калорифер

    Коментиран от #11, #14

  • 3 Сатана Z

    34 3 Отговор
    Нали квичахте по цял ден :"Сбогом Газпром"?
    Сега ще зеите: Welcome мизерия"
    Крим наш!!!
  • 4 факуса

    22 0 Отговор
    ха ха лицемери,пак руски газ ама демократизиран през сащ,а пуделите мълчат и плащат,а електората кат му се стъжни тотално ще е късно,и тогаз ще се намесят мигрантите щот ще са гладни
  • 5 МирО

    15 1 Отговор
    Нема се притеснявате, тая зима може Велика Русия да има по-голяма граница с ЕС
  • 6 Kaлпазанин

    17 1 Отговор
    Аааааа уточнете се сега ,преди месец писахте че хранилищата са пълни на 150%,що така бе
  • 7 "Сбогом Газпром"

    21 0 Отговор
    Добре дошли рецесия, деиндустриализация , скъпо и недостатъчно осветление и отопление, - и слънчеви панели от Китай.

    Без индустрия и кюмбетата трябва да се внасят от Китай.
  • 8 Рошко

    15 1 Отговор
    Аз си имам 20 куб дръвца .килера и той пълен ,пука ми че ми дреме ,вик там гражданите си хрупайте чипса ако има

    Коментиран от #17

  • 9 Хохо Бохо

    11 1 Отговор
    А бе козяци, ноли можехме без руски газ? Аз предпочитам без вас. Глупави, вресливи майкопродавци служещи на краварите
  • 10 АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРИЯ

    5 0 Отговор
    ЛЕЖАТ ЕДНА РУСКИ ЧУКЧА И ЕДНА ПОЛЯРНА МЕЧКА В ЕДНА ГОЛЯМА САУНА,
    ПОТЯТ СЕ ЯКО ,
    ИГРАЯТ ТАБЛА И ПО ЕДНО ВРЕМЕ ЧУКАТА СЕ ИЗЦЕПИЛ
    " ЕХ МИША , ИЗГУБИХМЕ ГАЗОВАТА ВОЙНА"
  • 11 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 12 Госあ

    6 1 Отговор
    ха зелеко си мисли, че ще пързаля и европейските лисици покрай Русия, заедно с жидовете и кръглите глави. хахаха белото му идва в повече на тоя клоун. Накрая като Христос ще го хвърлят на тълпата (каквото е останало) и ще си измият ръцете - точно западно европейците.
  • 13 Госあ

    8 0 Отговор

    До коментар #1 от "0000":

    кои са тия нови технологии ве бацка ? хахаха Високите технологии са в Китай и Русия относно енергетика. не знам тия новите къде са и кво са хахаха

    Коментиран от #16

  • 14 Ради

    3 0 Отговор

    До коментар #2 от "К.О.Т.арАК 🐱":

    Режим на тока имаше в ранния капитализъм....през комунизма не помня някой да е мръзнал....с тогавашните цени на тока дървата и въглищата.... Ама явно си от поколението дето му е набивано в празната кратуна че комунизма бил лош...🤣🤣🤣
  • 15 Бай той Толстой

    1 0 Отговор
    Очаква ни една хубава зима.
  • 16 Па съм я бе

    1 0 Отговор

    До коментар #13 от "Госあ":

    Ще се греят със шишарки.
  • 17 Бай той Толстой

    2 0 Отговор

    До коментар #8 от "Рошко":

    А пушка да ги пазиш имаш ли?
Новини по държави: