25 Октомври, 2024 23:23 2 617 41

Грузия: Една грешка може да излезе на страната твърде скъпо

  • грузия-
  • тбилиси-
  • ес-
  • русия-
  • руски закон-
  • грузинска мечта

Парламентарните избори в Грузия на 26 октомври са съдбоносни. Избирателите ще трябва да определят новия политически курс, а евентуална грешка може да излезе твърде скъпо за бъдещето на страната.

Грузия: Една грешка може да излезе на страната твърде скъпо - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

За управляващата партия "Грузинска мечта" гласуването е избор между мира и войната, в която, както тя твърди, опозицията искала да вкара Грузия. Политическите технолози на управляващата партия не се колебаят в избора си на средства. Месец преди гласуването те пуснаха видеа и банери, които демонстрират какво можело да очаква страната при победа на опозиционните сили. На черно-бели снимки се виждат кадри на разрушени и горящи сгради в пострадалата от руската агресия Украйна. А от другата страна – цветни изображения на новите и ремонтирани здания в Грузия. На черно-белите снимки има надпис „Не на войната!“ и са зачертани номерата, с които четирите основни опозиционни сили участват в изборите, а на цветните пише „Избери мира!“ и там се вижда избирателният номер на управляващата „Грузинска мечта“.

На свой ред опозицията твърди, че грузинците трябва да направят избор между европейското бъдеще и изолацията, от която страната е заплашена, ако руското влияние се увеличи.

Има ли поляризация на обществото в Грузия

Много експерти са на мнение, че Грузия е силно поляризирана преди изборите. По думите на Щефан Малериус от Фондация „Конрад Аденауер“ в Тбилиси, обществото е концентрирано около две основни политически сили: партията на бившия грузински президент Михаил Саакашвили „Единно национално движение“ и партията „Грузинска мечта“, основана от олигарха Бидзина Иванишвили. „През последните 3-4 години тази поляризация се засили до такава степен, че двете страни вече не разговарят помежду си. Те говорят една за друга, но не и помежду си. Това се отнася и за медиите, свързани с тези партии“, отбелязва експертът.

Политологът Ханс Гутброт, преподавател в Държавния университет „Иля Чавчавадзе“ е на друго мнение. Пред ДВ той казва, че терминът „поляризация“ не подхожда за описание на случващото се в Грузия. „Правителството обича да го използва, за да създаде усещане за конфликт между две много големи групи“, пояснява той и добавя, че всъщност има „неголяма клика, която си е присвоила всичко, и народ, останал встрани“.

Според Гутброт е погрешно да се смята, че Грузия е държава, разделена на привърженици на Русия и привърженици на Запада. „Идеята, че страната е разединена, е лъжлива и това е опасен подход“, смята той. Гутброт е сигурен, че „огромното мнозинство иска да стане част от Европа и от Запада“.

Под европейско знаме в посока Русия?

Щефан Малериус също смята, че симпатиите на грузинците към ЕС никога не са отслабвали и че вече почти две десетилетия населението на страната е настроено стабилно проевропейски. „Грузинците искат в Европа, а не към Русия. Тоест, Русия тук е много непопулярна както от геополитическа гледна точка, така и от гледна точка на икономическото развитие на страната“, казва той.

Очевидно е, че управляващата партия усеща тези настроения. В противен случай няма как да се обясни това, че дори „Грузинска мечта“ води кампанията си, използвайки за своите банери символиката на ЕС и слогани като „Ще отведем страната в Европейския съюз“ или „В Европа – с достойнство“.

Както казва обаче Ханс Гутброт пред ДВ – управляващата партия има своя представа за ЕС. „Мисля, че тези, които гледат на Грузия отстрани, трябва да разберат какви са възгледите на това правителство. За ориентир служи Виктор Орбан и всичко, което е свързано с него. А това значи, че става дума за корупция в огромни мащаби, разхищение на държавни средства, ограбване на населението, масова емиграция. В крайна сметка те водят страната точно към това“, отбелязва политологът.

Той изтъква, че тази политика на „Грузинска мечта“ е тясно свързана с личната позиция на нейния създател – най-богатия човек на Грузия Бидзина Иванишвили. Гутброт припомня, че неговите възгледи са се променили рязко през 2021-2022 година, когато е започнал да се отнася изключително негативно към Запада. „Той си имаше лични причини, това е свързано с неговата борба с швейцарската банка Credit Suisse“, казва политологът. Той предполага, че този сблъсък е накарал олигарха да се отвърне от западните институции. „Мисля, че това е погрешно негово убеждение, но той смята, че Западът е лично загрижен да го отстрани от власт.“

Гутброт е убеден, че правителството, създадено от „Грузинска мечта“, е заинтересовано да запази властта си на всяка цена. „А ако сте заинтересовани да запазите властта на всяка цена, то Русия е вашият най-добър съюзник“, подчертава той. Така смята и Щефан Малериус, според когото курсът на „Грузинска мечта“ е курсът на Русия. „Това е политика, насочена към отклоняването на Грузия от европейски път и сближаването ѝ с Русия“, казва експертът.

Грузия – без шансове за евроинтеграция?

В Брюксел вече заявиха, че заради политиката на „Грузинска мечта“ страната ще трябва да забрави европейските си амбиции, припомня Щефан Малериус. А както казва Ханс Гутброт, причината е елементарна: в ЕС взимат решенията за членството не на базата на думите, а на базата на действията на правителството в страната кандидатка. И в Брюксел много добре виждат какво е направила „Грузинска мечта“ до днес – пълно подчинение на съдебния сектор и изтласкване на всички институции, защитаващи гражданските права. Ако в резултат от изборите този курс продължи, за влизане в ЕС няма да може да става и дума. „Както каза един балтийски политик, не можете да вървите към Европа, ако единият ви крак е в Москва“, обобщава Гутброт.

Автор: Мария Катамадзе


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 25 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Русофилчо

    15 53 Отговор
    Грузия приключи с Европата. Отива в кочината

    Коментиран от #4

  • 2 НПО-тата на САЩ

    53 21 Отговор
    не прощават на нито една страна, в която народа е бил достатъчно глупав като нашият и украинският да вярват на лъжи и пропаганда и да си избира на власт национални предатели!
  • 3 Само на НАТО и САЩ не им е ясно

    34 16 Отговор
    Че Грузинска мечта ще спечели отново....

    Коментиран от #31

  • 4 Последният път когато повярва на

    31 15 Отговор

    До коментар #1 от "Русофилчо":

    Запада верно отиде в кочината. Загуби 1/3 от територията си
  • 5 604

    34 7 Отговор
    тия зелета много обичат да си врът нослетата където не им е работа...и тва ако не е индиректна намеса във вътрешните работи на суверенна държава........
  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Хайли лайкли

    36 11 Отговор
    Наскоро грузинците сами признаха вината си за войните в Южна Осетия и Абхазия и поискаха прошка за това от хората там.
    Освен това признаха, че Западът е оказвал неимоверен натиск за отваряне на втори фронт срещу Русия, като идеята им е била да издържат 3-4 дни докато прехвърлят натовски войски срещу руснаците.
    Грузия в крайна сметка избраха разума и благоденствието , за разлика от българските продажни политици и не наложиха санкции и даже засилиха добрите си отношения с Русия , като дори възобновиха полетите между двете страни.
  • 8 Хе хе

    9 24 Отговор
    Грузинците толкова време бяха и още са с Русия, но не виждам да са много прокопсали, та сега ли хе хе хе
  • 9 РЕАЛИСТ

    33 9 Отговор
    Всеки турист от бившия СССР, като дойде в България и си вика" Боже, това ли ни очаква, като влезем в ЕС и НАТО" Пълна разруха и беднотия виждат, която не виждат в собствените си страни.

    Коментиран от #18, #23, #32

  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Мдаа

    8 27 Отговор
    Как само използват страхът на хората, за да ги манипулират, същото прави и Копейкин, от друга страна може да се приеме като заплаха (виждате ли ако не сте послушни роби какво може да стане)

    Коментиран от #12

  • 12 РЕАЛИСТ

    20 7 Отговор

    До коментар #11 от "Мдаа":

    Ами направи си екскурзия до Украйна, щом не ти се вярва. И те мислиха, че Западът ще ги защити. И Грузия мислеше същото, когато нападна Южна Осетия, но като летяха руски самолети над Тбилиси, им дойде акъла. И Унгария очакваше 1956 година Запада да им помогне, щото така се говореше по западните радиостанции, ама кат влязоха руски танкове, разбраха, че са излъгани.

    Коментиран от #13, #35

  • 13 Мдаа

    7 4 Отговор

    До коментар #12 от "РЕАЛИСТ":

    Кой ти говори за помощ, говоря за правото на ИЗБОР. Със заплахи какво право на избор имаш? Демек или си с нас или те нападаме. ГОООЛЯМ ИЗБОР, няма що!

    Коментиран от #16

  • 14 Тоя е прав, но манипулира

    17 2 Отговор
    гадничко, с приомите на DW и другите подобни "сериозни медии":
    " „Идеята, че страната е разединена, е лъжлива и това е опасен подход“, смята той. Гутброт е сигурен, че „огромното мнозинство иска да стане част от Европа и от Запада“.
    Или пък медиите извъртат думите му, професионално?

    Разбира, че дори и "Грузинска мечта" и симпатизантите и искат да са част от Европа. Дори направиха Но не искат това става като им извиват ръцете група неизбирани брюкселски психопати, които искат склонени главици за терор ЕС, а не суверенни държави!
    Проблема бе в закон измислен и приложен първо в САЩ валиден там с пълна сила и сега. Но го нарекоха "руски закон"!(?) И в него не става дума за забрана на медии, а просто тези медии в Грузия, които получават повече от 20% чужестранно финаниране (независимо дали от "Америка за Гузия", Русия, Британия, Китай....) просто да го обявяват.
    Но разбира се, че и те както моите активисти по форумите, не искат такива неща да се знаят от народа.
    Грузинците като цяло не искат да са в сферата на Русия, но и не искат да им се спретва "Украински вариант". Но нямат те думата. Който плаща, той поръчва музиката. За няколко долара повече, наведеняци и продажници се намират навсякъде!


    /Сорос/

    Коментиран от #15, #21, #26

  • 15 В Грузия на всеки 20 човека

    14 5 Отговор

    До коментар #14 от "Тоя е прав, но манипулира":

    в избирателна възтаст, се пада по едно добре финасирано НПО

    ФАКТ

    Коментиран от #27

  • 16 РЕАЛИСТ

    12 5 Отговор

    До коментар #13 от "Мдаа":

    Хайде , бе. Законът за тоягата и моркова не е руски, а на твоите господари. Русия има друг девиз " Като не щеш мира , на ти секира" Ясно и точно.

    Коментиран от #29

  • 17 Тези са по-зли

    5 0 Отговор
    и от гърците. Злобни, отмъстителни и коварни. Там действат кавказките кодекси на честта, което е кавказки вариант на вендетата. Само арнаутите и анадолците са над тях. Русия да се оправя с тях, както са се оправяли досега. Брюкселските розови понита си нямат идея какъв таралеж ще си натикат сами в гащите с тези неандерталци, ако ги пуснат свободно из Европа. Ще берат ядове, но ще е късно.
  • 18 И къде в България си видял беден?

    7 9 Отговор

    До коментар #9 от "РЕАЛИСТ":

    Бабите хвърлят през терасата хилядарки, магазин ресторанти пълни,всяко семейство има по няколко коли,къде ги видя тия бедни ???

    Коментиран от #25

  • 19 Всичко е подготвено отдавна

    13 3 Отговор
    Алън Дълес 1945 г. реч с която очертава стратегията на САЩ за ерозирането на Съветския съюз и соца....

    „ние ще хвърлим всички сили, всичкото си злато, цялата материална сила за измамване и оглупяване на хората! Човешкият мозък, съзнанието са приспособени към промяна. Посявайки в СССР/и соца/ хаос, ние незабелязано ще заменим човешките ценности с фалшиви, в които да вярват. Как? Ние ще намерим наши единомишленици… наши съюзници и помощници в самата Русия/и соца/. Епизод след епизод ще се разиграва грандиозната по своя мащаб трагедия на гибелта на най-непокорния на Земята народ – руския, на окончателното необратимо угасване на неговото самосъзнание.
    Ние ще се залавяме с хората още от детските и юношеските им години. Главният ни залог ще бъде на младежта, ще започнем да я разлагаме, развращаваме, да я лишаваме от чест. От младежите ще направим циници, вулгарни хора, простаци, космополити. Ето така ние ще направим. Всичко това ще извършим под девиза:
    "ЗАЩИТА ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ГРАЖДАНСКИТЕ МУ СВОБОДИ

    Коментиран от #30

  • 20 мдаааа дааа

    16 3 Отговор
    „Украински бежанец в България гледа незасяти ниви и полуразрушени села и пита:
    - Путин и вас ли нападна, негов геноцид ли е това?
    - Неее... ние сме в НАТО и ЕС... и си имаме демокрация, отговаряме ние!!!“

    Коментиран от #33

  • 21 име

    8 2 Отговор

    До коментар #14 от "Тоя е прав, но манипулира":

    Причината е че в грузия все още има много здравомислещи хора, които разбират какво и защо се случи преди 15тина години.
    2008г Грузия се управлява от Саакашвили, който по паричните потоци се ориентира към евроатлантизма. Напъват се за членство в НАТЮ и и натовци обучават една грузинска бригада, която заминава за Ирак да отстоява интересите на дедовия. Същевременно текат преговори с руснаците за връщането на Абхазия и Южна Осетия. Кондолиса райс, тогавашния секретер на говедарника, съветва грузинците че няма какво да преговарят с руснаците, трябва да се направят на мъже и да влезнат в спорните земи. Резултата е че руснаците унищожават грузинците за 5 дни и дори натюфската бригада не смогва да се върне толкова бързо от Ирак. Въпроса за връщането на Абхазия и Южна Осетия е затворен. Сегашните управляващи в Грузия явно са си взели поука от "приятелството" с говедарите и са решени да търсят сметка на виновниците за събитията от 2008г. И с право.
    А целта на законодателството, което прокарват, е да се ограничи възможността на такива като сакаашвили да виреят и набират сила, щото историята ги е научила че са вредни хора.

    Коментиран от #24, #28

  • 22 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 23 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 24 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 25 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 28 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 29 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 30 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Сорос съм

    2 1 Отговор

    До коментар #29 от "Затова копейките":

    Е чак толкова не мога да платя. Пък и откъде толкова продажници?

    " ще напълним площадите и ще ви изхвърлим за ушите."

    Но продължавай да ги наричаш копейки! Все някой ще се върже!

    Коментиран от #37

  • 35 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 36 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 37 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 38 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 39 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Мирослав

    1 1 Отговор
    Нещо познато? Руските партии в страната с лозунг " искаме мир не война" проруски политици обясняват как прозападните партии ще вкарат държавата във войната хаха много се смях,не е същото като в България направо човек ще си помисли че от едно и също място идват опорките.Разчетох се и се оказа,че в Молдова проруските партии говорят същото,явно от Кремъл им правят инструктажа с видеовръзкана всички едновременно в източна Европа хахаха