Новият президент! Управляващите в Грузия избраха крайнодесен, антизападен хардлайнер

15 Декември, 2024 17:30 2 640 73

  • грузия-
  • михаил кавелашвили-
  • саломе зурабишвили-
  • грузинска мечта-
  • бидзина иванишвили

Досегашният прозападен президент на Грузия Саломе Зурабишвили определи избора на Кавелашвили като пародия и заяви, че тя представлява единствената останала легитимна институция в страната

Новият президент! Управляващите в Грузия избраха крайнодесен, антизападен хардлайнер - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Бивш футболист на „Манчестър Сити“ беше назначен в събота за президент на Грузия от новоизбрания, но непризнаван от опозицията парламент в Тбилиси след 17 дни на проевропейски протести, обхванали малки и големи градове в кавказката страна. 53-годишният Михаил Кавелашвили е бивш депутат от все по-авторитарната управляваща партия „Грузинска мечта“ и беше единственият кандидат за поста, обобщава събитията в бившата съветска република Би Би Си.

Вчера 224 от присъствалите 225 (от общо 300) членове на избирателната колегия на Грузия гласуваха за него. Четирите основни опозиционни групи не участваха в гласуването, отхвърлиха Кавелашвили и бойкотираха парламента, настоявайки, че изборите, произведени през октомври, са били фалшифицирани. Въпреки минусовите температури, големи групи протестиращи се събраха пред парламента от рано сутринта в деня на вота.

Досегашният прозападен президент на Грузия Саломе Зурабишвили определи избора на Кавелашвили като пародия и заяви, че тя представлява единствената останала легитимна институция в Грузия. Премиерът Иракли Кобахидзе обвини Зурабишвили, че се опитва да навреди на интересите на Грузия, като подчерта, че когато мандатът ѝ изтече на 29 декември, тя ще трябва да се пенсионира.

„Имаме много силни държавни институции, така че със сигурност нямаме затруднения да поставим ситуацията под пълен контрол“, каза министър-председателят, цитиран в петък. Съпартийката му Нино Цилосани каза пред журналисти, че Зурабишвили вече не е президент в очите на обществеността.

Протестите срещу „Грузинската мечта“ започнаха веднага след изборите през октомври, но ескалираха на 28 ноември, когато правителството обяви, че спира преговорите за присъединяване към ЕС до 2028 г.

Преобладаващото мнозинство от грузинците подкрепят пътя на страната към Европейския съюз и членството в общността е записано в конституцията.

В нощта преди гласуването столицата Тбилиси беше разтърсена от спонтанни протести с участието на айти специалисти, служители в публичния сектор, хора на изкуството, актьори и адвокати. „Стоим тук, за да създадем правова държава веднъж завинаги, за да спазваме разпоредбите на конституцията и човешките права“, каза 47-годишният адвокат Давид Кикалейшвили за Би Би Си.

През 2022 г. избраният за държавен глава Кавелашвили създава фракция, пропагандираща антизападни теми, която официално се отделя от „Грузинска мечта“, въпреки че все още се смята, че е под неин контрол. Политическото движение "Народна сила" е известно с това, че е основният глас на антизападната пропаганда в Грузия. Кавелашвили обвинява опозиционните партии, че действат като "пета колона", насочвана от чужбина, и описва президента Зурабишвили като "главен (чуждестранен) агент". Бившият футболен нападател премина в политиката, след като беше дисквалифициран и не можа да се кандидатира за ръководител на грузинската футболна федерация, тъй като не отговаряше на условията.

Въпреки че неговото движение участва заедно с „Грузинска мечта“ на изборите през октомври, сега то реши да действа в парламента като „здравословна опозиция“, за да заеме мястото на „така наречената радикална опозиция, финансирана от чужди сили“.

Депутатът от партията "Народна сила" Гурам Мачарашвили, който обяви на 13 декември, че неговата фракция ще напусне управляващото парламентарно мнозинство, каза пред Би Би Си, че случващото се в страната е "изкуствено създадена криза, характеризираща се с влиянието на чужди сили". Мачарашвили и Кавелашвили са архитектите на спорния грузински закон за „чуждестранните агенти“, окачествяван от опозицията в страната като закон в руски стил.

На въпроса какво означава „здравословна опозиция“, Мачарашвили каза: „Опозиция не означава непременно опозиция по всички въпроси, не означава само сътрудничество с чужденци. Това означава конкуренция с управляващата партия за правене на по-добри предложения за най-доброто за бъдещето на Грузия."

„Грузинска мечта“, основана от бизнесмена милиардер и бивш грузински премиер Бидзина Иванишвили, е обвинявана, че връща страната обратно в сферата на влияние на Русия, отбелязва Би Би Си.

„Има системни изтезания, нечовешко и унизително отношение към гражданите“ (по време на протестите), каза бившата правозащитничка Нино Ломжария. Театралите, които се присъединиха към протестите в петък, скандираха: „Полицията е навсякъде, правосъдието го няма никъде!“.

Междувременно кметът на Тбилиси отложи запалването на коледната елха в столицата на фона на опасенията, че протестиращите, събрали се в града, ще прибегнат до насилие, след като избирателна колегия назначи Кавелашвили за президент. Кметът Каха Каладзе обяви отлагането на брифинг в сградата на правителствената администрация няколко минути преди началото на събитието, съобщи грузинската служба на Радио „Свободна Европа“.

Около час преди това стотици полицаи бяха разположени в района и бяха включени празничните светлини на фасадата на сградата на парламента, но те угаснаха, след като Каладзе обяви вчера отлагането на запалването на коледните светлини на елхата.

Това стана, когато демонстранти се събраха в Тбилиси за 17-и пореден ден, за да протестират срещу парламентарните избори, проведени на 26 октомври, които настоящият президент на страната и опозицията отказаха да приемат за свободни и честни и заявиха, че са манипулирани.

На 13 декември Зурабишвили каза на пресконференция, че изборът на нов президент „ще бъде противоконституционно събитие, напълно лишено от легитимност. 72-годишната Зурабишвили по-рано изтъкна, че изборите през октомври са били манипулирани с помощта на Русия.

Политическата криза избухна, след като „Грузинска мечта“ обяви победа на изборите, и се засили след решението на управляващите за отлагане на преговорите за присъединяване на Грузия към Европейския съюз.

Властите реагираха с насилие на големите демонстрации, като арестуваха стотици хора през последните две седмици и наблюдаваха отблизо участниците в протестите с произведени в Китай камери за наблюдение с възможности за лицево разпознаване, посочва РСЕ.

Протестиращите се събраха вчера рано сутринта близо до концертната зала на грузинската филхармония и тръгнаха на шествие към сградата на парламента. Зурабишвили се появи за кратко на булевард „Руставели“, но каза на събралите се журналисти само: "Вече казах всичко, сега се залавям за работа". Протестиращите скандираха „Саломе! Саломе!“ и показваха университетските си дипломи по призива „Покажете дипломата си на Кавелашвили!“, за когото се твърди, че няма висше образование.

Демонстрантите подигравателно вдигнаха и "червени картони" на бившият футболист Кавелашвили.

Михаел Рот, председател на комисията по външни работи на германския Бундестаг, написа в „Екс“, че „избирането“ на Кавелишвили „е още една стъпка към Gleichschaltung („привеждане в съответствие“) на всички конституционни институции в Грузия“. „Глайхшалтунг“ е дума, използвана от нацистите, за да опишат консолидация на властта им в Германия, посочва РСЕ.

Рот добавя, че изборът на Кавелишвили "задълбочава разделението на Грузия", а Зурабишвили остава легитимният президент на страната.

След обявяването, че Кавелашвили е избран грузинският премиер Кобахидзе го поздрави и каза, че избирането му ще ознаменува повратна точка за страната.

„Повече от 20 години Грузия не е имала патриотичен, морално и психологически балансиран човек за президент“, подчерта Кобахидзе в изявление.

Победата на Кавелашвили "ще допринесе значително за укрепването на държавността на Грузия и нашия суверенитет, както и за намаляване на радикализма и така наречената поляризация“, прогнозира премиерът.

Кобахидзе нарече опозицията "радикална" и заяви, че протестите по време на изборния процес са били рехави.

Той също така спомена за драматичните проевропейски протести в Украйна през 2014 г. на Майдана в Киев, които успяха да свалят проруския президент на страната. „В Грузия „Майданът“ се провали и никога няма да успее“, зарече се Кобахидзе.

Инсталирането на Кавелашвили – който няма висше образование и е антизападно настроен въпреки футболната си кариера на Запад – на президентския пост „беше фарс“, написа литовската евродепутатка Раса Юкневичене в „Екс“. В четвъртък тя посети Грузия с делегация от Европейския парламент. „Точно както в Русия, Беларус и други автокрации“, описа ситуацията Юкневичене, цитирана от изданието „Политико“.

Британският в. „Гардиън“ обръща внимание на написаното от Зурабишвили в социалните мрежи сред вота на избирателната колегия: „Грузия никога не губи чувството си за хумор, ознаменувайки избирането на футболист за президент“. Тя сподели видеозапис на протестиращи, които играят футбол в снега – очевидно осмиване на Кавелашвили.

Като се има предвид това, че Зурабишвили отказва да напусне поста, опозиционните депутати бойкотират парламента, а протестите не показват признаци на отслабване, президентският мандат на Кавелашвили вероятно ще бъде подкопан от самото начало, прогнозира „Гардиън“.

Вахтанг Хмаладзе един от авторите на конституцията на Грузия, твърди, че всички решения на новия парламент са невалидни. Това е така, защото законодателният орган утвърди мандатите на новоизбраните депутати преди произнасянето по съдебно дело, заведено от действащия президент Зурабишвили за оспорване на изборите, обясни конституционалистът. „Грузия е изправена пред безпрецедентна конституционна криза“, каза Кхмаладзе. Остава неясно как правителството ще реагира на отказа на Зурабишвили да се оттегли след встъпването в длъжност на нейния наследник на 29 декември.

Иначе, международното осъждане на полицейските репресии нараства, а френският президент каза на грузинците, че тяхната „европейска мечта не трябва да бъде угасена“. „Ние сме до вас в подкрепа на вашите европейски и демократични стремежи“, увери Еманюел Макрон във видеообръщение. По-рано тази седмица Макрон се обади на основателя на „Грузинската мечта“ Бидзина Иванишвили – магнатът, смятан за истински силния човек в Грузия. Решението му да се обади на Иванишвили, вместо на премиера Кобахидзе, е показателно за това, че Западът не признава легитимността на новото правителство на „Грузинска мечта“, коментира „Гардиън“.

В същото време, на 13 декември ТАСС цитира Гулбаат Рцхиладзе – доктор на политическите науки от университета в Тбилиси, който на международна конференция „Възходът на неофашизма и бъдещето на Европа“ в Атина, заявява, че в Грузия фашизмът приема формата на политическа русофобия, която се подкрепя и финансира от Евросъюза и САЩ. Според учения, „в Грузия има и любопитен ЛГБТ фашизъм“, цитира го ТАСС.

Още на 9 декември руският зам.-външен министър Михаил Галузин, каза, цитиран от ТАСС, че прагматичната политика на грузинското ръководство, насочена към защита на националните интереси, „буквално докарва стомашни киселини“ на управляващите във Вашингтон и Брюксел и в преобладаващото мнозинство западни държави и че нападките на Запада срещу Тбилиси вероятно ще продължат.

На 6 декември сп. „Форин полиси“ публикува анализа а Люк Кофи „Четири сценария за бъдещето на протестите в Грузия“. В него аналитикът от вашингтонския мозъчен тръст Институт „Хъдзън“ най-напред подчертава, че в условията на засилващите се сблъсъци Грузия изглежда е в предреволюционна ситуация.

Кофи пише, че докато тази вълна от демонстрации навлиза едва във втората си седмица, недоволството, което е в основата им, тлее от години. Ситуацията се развива бързо, което затруднява прогнозирането на следващите стъпки. Западните политици трябва да са наясно, че има четири потенциални сценария, докато вземат предвид обстоятелствата, за да формулират своя отговор, обръща внимание авторът.

Компромисен сценарий: При достатъчно вътрешен и външен натиск правителството на „Грузинската мечта“ може да реши да се откаже от някои от своите особено спорни решения. Олигархът Иванишвили, който е смятан за де факто лидер на „Грузинска мечта“, може да реши, че той и неговите съюзници са стигнали твърде бързо твърде далеч и да предприеме стъпки за деескалация. Това може да включва малки отстъпки, като отмяна на решението за спиране на присъединяването към ЕС или отмяна на закона за чуждестранните агенти. По-значителен компромис би било споразумение за нови парламентарни избори.

Но с всеки изминал ден възможността за компромис, който да удовлетвори исканията на хората, става все по-далечна, смята авторът на Форин полиси“. Споровете с протестиращите вече надхвърлят конкретно недоволство, като руския закон или изборните измами. Много грузинци сега виждат противопоставянето между демонстрантите и правителството като отражение на цивилизационен избор между връщане към „руския свят“ или задълбочаване на интеграцията с Европа и Запада. Фактът, че споровете стигнаха дотук, предполага, че дори компромис по конкретни въпроси няма да спре борбата за бъдещата идентичност на Грузия.

Беларуски сценарий: Грузия също може да преживее вариант на това, което се случи в Беларус след фалшифицираните президентски избори през август 2020 г., когато продължилите седмици протести бяха последвани от брутална разправа, извършена от полицейската държава с руска помощ. В този случай Иванишвили и неговите сътрудници от „Грузинската мечта“ може да откажат всякакъв компромис, разчитайки на Москва да приложи авторитарни репресии, за да укрепят властта си. Това ще включва използването на всички държавни ресурси за бързо потъпкване на гражданското общество, политическата опозиция и независимите медии. Подкрепата на Москва може да приеме формата на помощ от руските служби за сигурност, подобно на начина, по който Кремъл помогна на беларуския режим.

Ако по грузинските улици е налице увеличено присъствие на служители от силите за сигурност с необозначени униформи, те вероятно ще са руснаци. Кремъл може да предостави на „Грузинска мечта“ техническа подкрепа и съвети как да засили репресиите.

Полски сценарий от периода на Студената война: Когато през 1981 г. полското комунистическо правителство обявява военно положение, за да е разправи с националния бунт, то изтъква, че мерките са превантивни, за да се предотврати съветско нахлуване за възстановяване на реда. Аналогично, „Грузинска мечта“ може да насажда страх у грузинците, за да ги „дисциплинира“, изтъквайки риска от руска военна интервенция.

Москва може да засили страховете от нейна интервенция с военни провокации в окупираните от Русия грузински региони Абхазия и Южна Осетия. Междувременно „Грузинска мечта“ ще продължи да отстранява инструментите за взаимен контрол между трите власти (изпълнителна, законодателна и съдебна) докато затяга хватката си върху цялата власт.

Революция на фойерверките: Четвъртият и най-драматичен сценарий е революция, която може да бъде наречена на фойерверките, станали емблематични по време на антиправителствените демонстрации. Ако общественият натиск продължава да се нагнетява, международният продължи да расте, а правителствените репресии станат все по-брутални, грузинското общество може да достигне повратна точка, смята Люк Кофи. Според него ключов повратен момент може да бъде преминаването на представители на полицията и силите за сигурност на страната на протестиращите и изместване на баланса на властта. Ако това се случи, може да се наложи на Иванишвили и вътрешния му кръг да избягат от страната.

Самата революция може да поеме по два пътя. Единият би бил назначаване на временно правителство, потенциално начело със Зурабишвили, докато Грузия се готви за нови избори напролет, подобно на ситуацията в Украйна през 2014 г. след революцията на Майдана.

Другият възможен път може да е избухване на хаотична борба за власт, нещо като повторение на бурния период в Грузия след обявяването на независимостта през 90-е години на миналия век, обяснява в анализа си „Форин полиси“. Този вариант може да направи страната уязвима за продължителна нестабилност и насилие. По който и път да се поеме при този сценарий, възможността от руска военна интервенция нараства. Президентът на Русия Владимир Путин може да реши да задържи със сила Грузия в „руския вят“, както го е правил и преди, прогнозира Люк Кофи. Така беше през 2020 г. в Беларус и през 2022 г. в Казахстан.

Като се има предвид този модел, е все по-вероятно това Москва да се намеси по подобен начин в Грузия.

Случващото се днес в Грузия е част от по-широката геополитическа борба между Европа и Русия, смята анализаторът на „Форин полиси“. Колкото по-бързо водещите политици на Запад осъзнаят това, толкова по-бързо ще могат да изработят ефективна политика за противопоставяне на Русия.

Още след октомврийските парламентарни избори в кавказката държава в. „Гардиън“ изведе в заглавие: "В Грузия Русия постигна още една победа срещу либералната демокрация". Тогава журналистката Наталия Антелава разказа в материала си в британското издание: "След като управляващата партия "Грузинска мечта"… си осигури парламентарно мнозинство на изборите, Москва ликуваше. "Грузинците спечелиха. Браво!", написа в социалната мрежа "Екс" главната редакторка на руската държавна телевизия Ар Ти Маргарита Симонян. Междувременно съкрушен мой приятел… ми писа, че хората се чувстват, сякаш са "се събудили в Русия".

"В случая с Грузия най-големият победител е Кремъл, който току-що спечели битка в глобалната си война срещу либералната демокрация. Опозицията в Грузия едва ли ще постигне успех, освен ако не получи фокусирано внимание от страна на Европа и САЩ. Но на фона на трагедията, която обхвана Близкия изток, драмата на изборите в САЩ и неотложността на все по-неустойчивата война в Украйна, събитията в Грузия трудно ще се справят с конкуренцията за внимание", заключава "Гардиън".


Поставете оценка:
Оценка 1.8 от 39 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Поп Одисей!

    101 17 Отговор
    Бог да ги богослови!Те са против сатаническият свят!
  • 2 гост

    22 97 Отговор
    Антизападния футболист , играл в омразната Великобритания !! Що така бе , нане . що не отиде в Чечня или даже в Масква ?? И най-лошото , ако сега можеше , пак във Великобританията щеше да идеш , ама вече не ставаш , затова !!

    Коментиран от #9, #10, #14, #36, #40, #42

  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Ши&ба&швили

    107 7 Отговор
    На първо място грузинският президент трябва да е прогрузински , а всичко друго е хайли лайкли ,тинтири минтири и шменти капели
  • 5 Отец Дионисий

    84 10 Отговор
    Господ здраве да му дава и да го пази от душманите !
  • 6 стоян георгиев

    108 9 Отговор
    Браво! Така и трябва, политиците с народа! А не като тука, народа антизападен, а политиците евроатлантически подлоги!

    Коментиран от #70

  • 7 хахаха

    10 49 Отговор
    33 години чакат за европа.....

    Коментиран от #44

  • 8 Гунчо

    76 8 Отговор
    Що реват за Грузия? Да ги оставят да правят каквото си искат и да се оправят сами. При всички случаи никой от ЕС няма да воюва за грузинска демокрация. Както не воюват за Украйна или за беларуска демокрация. Циркаджии и плямпала.

    Коментиран от #18, #69

  • 9 Клати Курти

    85 7 Отговор

    До коментар #2 от "гост":

    Па като е играл и кво ,да не са му подарявали парите ?Сам си ги е зараподвал,а пък е и видял какви двулични лицемери са западняците-жени с леко поведение .
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 ПраДедо

    3 11 Отговор
    Акъл мой - враг мой.
  • 12 Макрон съм

    48 3 Отговор
    Абе тая Саломе, май има още хлеб в нея, а!

    Коментиран от #23, #59

  • 13 Браво

    29 4 Отговор
    Правилно
  • 14 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 15 Иван

    41 3 Отговор
    Опасност за Коледната елха??? Значи Израел организирва безредиците.
  • 16 Иван

    14 3 Отговор
    Давид Пашаизцвили.
  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Що реват ли?

    69 3 Отговор

    До коментар #8 от "Гунчо":

    Щото искат пак да използват Грузия срещу Русия, както при Връзкоядошвили.

    Коментиран от #29

  • 19 Уса

    63 3 Отговор
    Правилно е противниците на запада да бъдат наричани антисатанисти,но чак антизападни е прекалено медиино облъчване.Западните народи в голямата си част не споделят политиката на своите управляващи.Хората работят,за да изхранват семейства и грижат за деца и никой не иска война още по-малко прокси война
  • 20 Българин

    61 7 Отговор
    Глас народен, глас божий. В Румъния скоро президент ще е Калин. Само в България и Украйна народният глас е глас в пустиня. Вече тикой не иска зеленият папагал .

    Коментиран от #65

  • 21 ДЖЕДАИ

    32 3 Отговор
    браво
  • 22 Култура Миянко

    40 3 Отговор
    Ако някой е прочел манифеста до край,да си даде адрес и име да му изпратя бутилка евтино уиски до 20 -22 лв бутилката , за усилието и волята на духа.Аз изобщо не се пробвах .

    Коментиран от #51

  • 23 Олаф Шолц

    30 3 Отговор

    До коментар #12 от "Макрон съм":

    Па хвани и удари един шпатул на тази Саломе .

    Коментиран от #38

  • 24 Софиянец

    48 4 Отговор
    След 404 единствените, които се вързаха на западните сатанисти са армения и молдова! Едните вече са с липсваща тер̀итория, а другите ще спят на студено без руска газ, щото бандерите я отрязаха! 😅😅😅
  • 25 м,але мале

    5 21 Отговор
    Къде го тоя "крайно десен" в комунистическа Грузия?

    Коментиран от #39

  • 26 Уса

    40 2 Отговор
    Може ли да използвате български думи,защото е смешно и трагично да ви чета чуждиците оттатък окена.Ако думата е име на автомобил,институция или човек е приемливо,но не пасват нещата и изглежда много гнило това вмъкване на чужди думи в българския език.Какво е хардлайнер?Дали не е свързано с мястото за седене и изхвърляне на едни телесни отпадъци
  • 27 Свободен

    3 41 Отговор
    Русия винаги е използвала житейските неудачници!
    Събира всички провалени в живота и им посочва "враг"!

    Коментиран от #41

  • 28 "на бившияТ футболист"

    35 2 Отговор
    А аФторката дали има висше образование?
  • 29 Гунчо

    39 3 Отговор

    До коментар #18 от "Що реват ли?":

    Не могат да ги използват срещу Русия, защото там живеят около милион грузинци и целият грузински бизнес е в Русия и е свързан с нея. Там се правят пари. Най- богатите и заможни грузинци са в Москва - не са в Тбилиси.
  • 30 Ксаниба

    50 3 Отговор
    превеждам. Грузинците избраха патриот на Грузия за президент, а не западен лакей и марионетка!! До вчера всичките нпо платени хвалиха демократична Джорджия, вчера чакаха методичките, от утре ще ругаят кремльовската Грузия!!! Това им е работата
  • 31 нннн

    48 3 Отговор
    Накратко. Премиерът Кобахидзе заяви: Майданът се провали. Цветна на революция няма да има.
    Авторът на статията напразно си е хабил мастилото. Френската гражданка ЗурЛабишвили с мир или насила ще напусне президентството. Грузия остава за грузинците.
  • 32 Историк

    6 28 Отговор
    "Въпреки че неговото движение участва заедно с „Грузинска мечта“ на изборите през октомври, сега то реши да действа в парламента като „здравословна опозиция“, за да заеме мястото на „така наречената радикална опозиция, финансирана от чужди сили“."

    Проруски назначени управляващи си имат за "здравословна опозиция" още по-големи слуги на Кремъл.

    Ако това ви звучи познато, то е защото руските окупатори играят тази игра в България от 35 години, като половината руски партии се представят за "европейски" с цел да подменят истинските алтернативи на руския контрол.

    Коментиран от #37, #43, #45

  • 33 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 34 Митре

    23 3 Отговор
    Колко жално...геювитИ в Грузия остават без права!
  • 35 БАНко

    35 5 Отговор
    НА ИЗБОРИТЕ НАРОДА ОПРЕДЕЛЯ С ГЛАСА СИ ЗА КОГО Е !!! НАТОВСКАТА ПРОПАГАНДА НИ НАБУТВА , ЧЕ ГРУЗИНЦИТЕ СА ЗА СКАПАНАТА ЕВРОПА НА УРСЪСЕЛА ФОРДОЛНОЛАЙНО !!! ВИЖТЕ РЕЗУЛТАТИТЕ , ВИЖТЕ РЕЗУЛТАТИТЕ И В РУМЪНИЯ !!! ВСИЧКИ МРАЗИМ НАТООООООВЦИТЕ !!!
  • 36 ежко

    28 1 Отговор

    До коментар #2 от "гост":

    Вероятно там се е отвратил от западняците!
  • 37 Хахаха

    13 9 Отговор

    До коментар #32 от "Историк":

    А бе историчар я тогава ни обяясни защо управляващите ,които са на власт от2012 година не са въстановили дипломатические отношения с Русия. Даже Иракли Кобахидзе след изборите обяви че нямат намерение да въстановяват тия отношения.
  • 38 Макрон съм

    9 1 Отговор

    До коментар #23 от "Олаф Шолц":

    Еми то кво друго?
  • 39 Па виж

    4 1 Отговор

    До коментар #25 от "м,але мале":

    Да не е в килера ти .
  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Свободен

    12 2 Отговор

    До коментар #27 от "Свободен":

    Си само в сънищата си .
  • 42 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 43 Фанатик

    18 2 Отговор

    До коментар #32 от "Историк":

    Ходи си вземи шекелите хвърлени от господарите .
    Лесни пари , бързо си отиват .

    Коментиран от #46

  • 44 И по добре

    18 3 Отговор

    До коментар #7 от "хахаха":

    Че не дочакаха .
    Да ядът скакалци и да ,,фотосинтезират,, с панели за ток
    по скъп от златото .
  • 45 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 46 Уайномет

    16 1 Отговор

    До коментар #43 от "Фанатик":

    То там пари няма ,по 20ст на пост за козяшкия зюмбюл,та засега поне да не обикаля кофите .
  • 47 АААААА РАЗБРАХ

    21 2 Отговор
    ПРОТЕСТИРАЛИ АДВОКАТИ АРТИСТИ
    ДИЗАЙНЕРИ И ОБИКНОВЕННИ ПЕ......РАСИ
    АМИ НЯМА ЛОШО
    ЛОШОТО ЩЕ Е КОГАТО ПРОТЕСТИРАТ МИНЬОРИ ЗИДАРИ ХАМАЛИ .
    А САЛОМЕТО КАТО МУ СВЪРШИ МАНДАТА И ИМУНИТЕТЕ ЩЕ ГО СЪДЯТ ЗА ДЪРЖАВНА ИЗМЯНА
    ЩЕ СА В ЕДНА КИЛИЯ СЪС СААКАШВИЛИ
    ДРУГАТА ГРУЗИНСКА НАТО ПОД.....ОГА
  • 48 ОСВЕН ИСТОРИК Е И ГЕОГРАФ

    16 2 Отговор

    До коментар #45 от "Хасан Хаспела":

    ЗНАЕ МЕСТАТА НА ВСИЧКИ КОФИ В ТРИ КВАРТАЛА
    И ПИШЕ КНИГА
    ИСТОРИЯ НА СОФИИСКОТО КЛОШАРСТВО И УМЕНИЕТО ДА ПРОСИШ

    Коментиран от #54

  • 49 Смърт

    15 3 Отговор
    На западгнусяците, свобода за народите !
  • 50 ЛИЛИ

    19 4 Отговор
    НЕ ВСЯКА ДЪРЖАВА ОБИЧА СОРОСИ КОЗЯЦИ И КРАВАРИ, ЖАЛКО ЗА БЪЛГАРИЯ ОКУПИРАНА СТРАНА ,ЕВРОПЕИСКИ РОБИ

    Коментиран от #68

  • 51 Троянкс

    4 2 Отговор

    До коментар #22 от "Култура Миянко":

    Никой :)
  • 52 Браво!

    19 2 Отговор
    Браво на Грузия, поздравления!
  • 53 Руди

    17 1 Отговор
    Горките евроатлантици, надеждите им не се сбъднаха. Оперативното им прокси Саломе е спешно за психиатрично лечение. Нормален човек не може да има такова кретенско поведение. Избора на новия президент, дали изнася или не на Запада е изцяло в рамките на Закона.
  • 54 Хасан Хаспела

    4 1 Отговор

    До коментар #48 от "ОСВЕН ИСТОРИК Е И ГЕОГРАФ":

    Приятел ,забрави обществените тоалетни в които Историка си предлага услугите .Грях имам на душата ,един път бях прекалил с алкохола и ползвах услугите на Историка срещу 10лв,но ако трябва да съм откровен,почувствах се доста облекчен .

    Коментиран от #63

  • 55 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 56 Атмаджа

    10 2 Отговор
    Действайте безпощадно!Ако някой иска "грузинска мечта","американска мечта" или "европейска мечта" - да ходи на запад,а не да прави метежи.Време е американските бастиони да бъдат премахнати.
  • 57 Японеца

    10 1 Отговор
    Грузинците знаят!
  • 58 Тома

    18 3 Отговор
    Грузинците не са будали като нас.А баба саломе ще я изпроводят до самолета за Франция с тояги
  • 59 ххх

    7 2 Отговор

    До коментар #12 от "Макрон съм":

    от "макронска" гледна точка, да, има хляб, а от гледна точка на нормален човек е, не, за нищо не става.
  • 60 Хмм

    17 2 Отговор
    от 300 души гласували 225 души, от опозицията не гласували, излиза че са 75 души, а искат да изкарват децата на улицата, искат "сакрална жертва" за да стане по тяхному, Грузия преживя война и загуби територии, така че майданът трудно ще успее
  • 61 Доцент Баце ЕООД

    9 1 Отговор
    Нивото на зачитане на мнение на даден народ от страна на Брюксел е просто... Трябва да напуснем тези фалирали, манипулативни, нищо не правещи боклуци
  • 62 Факт

    10 1 Отговор
    Грузинците не са глупави като Ганя,да си затрият държавата.
  • 63 АБЕ И АЗ ГО

    1 1 Отговор

    До коментар #54 от "Хасан Хаспела":

    ЕБ...АХ АМА САМО ВЕДНЪЖ
    ДОБРЕ ЧЕ БЕШЕ С ГУМА
    МНООО КВИЧЕШЕ
  • 64 Новият президент е ходещ некролог

    1 1 Отговор
    Грузинците не търпят ислями. Затова не кльопат Гундяев и корана му.
  • 65 Напиши още 20!коментара, пак с различни

    2 0 Отговор

    До коментар #20 от "Българин":

    никове, белким си повярваш.
  • 66 Още един футболист,

    1 5 Отговор
    дето няма да го бъде дълго. Жена му гимнастичка като Кабаева ли е?
  • 67 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 68 Ми съжалявай, реви, тръшкай се

    1 6 Отговор

    До коментар #50 от "ЛИЛИ":

    Жалко за мизерния ти копейски живот. В която и държава да те пратят, ще си в дъното. Просто си копейка. От акъла ти е.
  • 69 В превод коментарът ти се чете така:

    1 6 Отговор

    До коментар #8 от "Гунчо":

    Да оставят Русия да прави каквото си иска с Грузия и да избива протестиращи. Мноо си умен, бравос! Вероятно си копейка. 🤣🤣🤣
  • 70 Да да, без малко да е тъй

    0 7 Отговор

    До коментар #6 от "стоян георгиев":

    Българският народ е антизападен ама друг път. Ако беше антизападен щеше да емигрира и работи в Русия и Северна Корея, а не в Европа и САЩ.
  • 71 Жалко

    3 1 Отговор
    Голям инат ги гони тези от САЩ и ЕС Хората си избраха парламентът и президентът с гласуване
    Но не е от тяхната групичка И сега пак ли ще правят преврат Да окрадат и оберат суверенна държава
  • 72 Горкият балък

    1 3 Отговор
    КГБ го пожертва за няма нищо. Светла му памет!
  • 73 Този коментар е премахнат от модератор.