Германски анализатори: Да се готвим за бъдеще без НАТО

3 Юни, 2025 22:10 3 438 20

  • русия-
  • нато-
  • доналд тръмп-
  • владимир путин-
  • украйна-
  • израел

Проблемът е следният - в момента нищо не работи без НАТО и затова никой не иска да говори за края на НАТО, въпреки че основните му ценности вече отдавна ги няма

Германски анализатори: Да се готвим за бъдеще без НАТО - 1
Снимка: БГНЕС/ЕРА

Трансатлантическото партньорство със САЩ - във вида, в който го познаваме - е към края си. Същото важи и за военното сътрудничество, предупреждават анализатори в "Доклад за мира 2025". Какво още пише в документа?

Представата им за бъдещето е мрачна. "Кой или какво все още може да спаси мира?" е въпросът, който германски анализатори на мира и конфликтите задават със своя Доклад за мира 2025 г.

Войните в Украйна, ивицата Газа и Судан, над 122 милиона разселени и многобройни въоръжени конфликти по целия свят: от 1987 г. насам водещи експерти от четири изследователски института анализират световните конфликти и дават препоръки на политиците. Тазгодишният доклад е един от най-песимистичните въобще.

"В последните години руското нападение срещу Украйна и умишленото унищожаване на мира и сигурността в Европа бяха във фокуса на анализите ни", казва Кристофер Дазе от Лайбницкия институт за изследване на мира и конфликтите. Оттогава обаче нещата са се влошили. "САЩ добавиха още един фактор на несигурност".

Остри критики към Доналд Тръмп

Основният фокус на тазгодишния доклад са политическите промени в САЩ. "Доналд Тръмп и неговото движение MAGA успяха да превърнат най-старата демокрация в света в авторитарен режим за много кратко време и без особена съпротива", пишат изследователите.

Те ще продължат да преследват и "унищожаването на либералните институции и постижения" на международно ниво. "В либералните демокрации се ухажват авторитарни управници и диктатори и се подкрепят десни популистки движения". Изследователят на конфликтите Дазе вижда опасност от "авторитарна зараза". И в Европа вече се забелязват тревожни тенденции като подкопаване на международната юрисдикция, поставяне под въпрос на академичната свобода и намеса в автономията например на църквите.

Това ли е краят на НАТО?

Трансатлантическото партньорство със САЩ "във вида, в който го познаваме, достига своя край", се казва в заключението на доклада. Според изследователите това се отнася и за военното сътрудничество. "Доверието в обещанието на НАТО за отбрана е разклатено, а сближаването между САЩ и Русия заплашва да бъде за сметка не само на Украйна, но и на европейските интереси.”

Това представлява пряка заплаха за Германия и Европа. "Проблемът е следният - в момента нищо не работи без НАТО и затова никой не иска да говори за края на НАТО, въпреки че основните му ценности вече отдавна ги няма", казва Дазе, който не противоречи на твърдението, че НАТО е мъртъв. "Ние работим в посока преодоляване на НАТО", казва той, което означава да работим с НАТО възможно най-дълго и същевременно да укрепваме европейските способности.

Европейците трябва да се обединят

Докладът препоръчва на германското правителство да следва "прозрачен, поетапен план за разширяване и интегриране на европейските отбранителни структури". Понастоящем обаче ЕС все още е далеч от постигането на тази цел. "Това, което наблюдаваме в момента в ЕС, не е укрепване на европейските отбранителни способности в политическата рамка на Европейския съюз, а по-скоро укрепване на националните отбранителни способности на държавите - членки на ЕС", казва Урсула Шрьодер от Института за изследване на мира и политиката за сигурност към Хамбургския университет.

Сигурността също така не трябва да се разбира единствено във военен смисъл. Архитектурата на сигурността включва и "контрол на въоръженията, мерки за изграждане на доверие и дипломация”, подчертава Конрад Шетер от Международния център за изследване на конфликти в Бон. Важна е и ефективната политика за развитие. Освен това засилването на отбранителната политика и въоръжаването не бива да се превръщат в "безконтролен лиценз за износ на оръжия по целия свят".

Спиране на износа на оръжия за Израел

В доклада си изследователите изразяват особено притеснение за глобалния разпад на международното право. Те отбелязват, че се наблюдава все по-силна "дехуманизация на войните”, при която предпазването на цивилните в голяма степен се неглижира, болници и училища се превръщат в директни военни цели, а хуманитарната помощ е блокирана и използвана за политически цели. Тези процеси са много очевидни в руската агресивна война срещу Украйна и войната между Израел и Хамас.

Изследователите са ужасени от случващото се в Газа, където вече са загинали над 53 000 души, а територията е в огромна степен разрушена. Докладът настоява, че е "по-наложително от всякога” да се спре износа на оръжия, които може да бъдат използвани срещу ивицата Газа и Западния бряг. Израел "безцеремонно” нарушава международното хуманитарно право и надхвърля лимитите на "легитимната самозащита”.

Между октомври 2023 г. и май 2025 г. е разрешен износ на оръжия от Германия на стойност почти половин милиард евро. Доставките са включвали огнестрелни оръжия, боеприпаси, части за оръжия, специално оборудване за армията и флота, електронно оборудване и специални бронирани превозни средства.

Без покани за Нетаняху да посещава Германия

Докладът призовава германското правителство да уважава международното право - става дума за обявеното от Фридрих Мерц намерение да покани в Берлин израелския премиер Бенямин Нетаняху, въпреки че Международният наказателен съд е издал заповед за ареста му.

Федералният канцлер е обещал на Нетаняху да намери "начини и средства", чрез които той "да може да посети Германия, без да бъде арестуван". В доклада за мира се посочва: "Международното право има предимство пред националния интерес". Това би "изключило държавното посещение в Германия на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху до второ нареждане”.

Изследователите също така призовават Германия да работи за признаването на палестинска държава "в средносрочен план". Едно трайно решение на палестинския конфликт по никакъв начин не би ограничило правото на Израел на еврейска държава в сигурни граници, посочват авторите на "Доклад за мира 2025".


Поставете оценка:
Оценка 3.6 от 15 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 хахахаха

    28 3 Отговор
    НАТО -то си заминава , а зеля кога ?
  • 2 Дубрутру

    28 2 Отговор
    Що ви трябваше да приемате България и подобни в НАТО? Щото бяхте самонадеяни шарени амбициозни канцеларски мишки ,за разлика от бащите и дедите си.

    Коментиран от #18

  • 3 БОЗА

    33 3 Отговор
    Макрон го каза(не Путин):"НАТО е в млзъчна смърт"...явно и други виждат,че приключи...само в България се инатят...пари,за пенсии няма...заплатите закотвени на дъното...заеми се дърпат през месец...ма бай Запрян вика 3.5%...а нато загина геройски...Украйна го довърши... ;-)
  • 4 Даниел Дейвис, Дъглас Макгрегор

    16 3 Отговор
    Полковник Дъглас Макгрегър: мирните преговори отиват по дяволите / Украйна Русия война в нова насилствена Фаза?

  • 5 От Пасолья

    4 25 Отговор
    Търсим спешно майстори!Плащане в долари Укрите пак бутнаха моста.

    Коментиран от #20

  • 6 КЪСАТА КЛЕЧКА

    27 2 Отговор
    ПАК КУПИХМЕ ФАБРИКА НА ОСМИ СЕПТЕМВРИ
  • 7 Ха,ха

    14 1 Отговор
    Бъхтисаме от анализатори
  • 8 смех

    20 2 Отговор
    Немската ко чина с територия на Полша и население на Турция но задтарявящо щяла да ръководи
  • 9 Ироничен

    16 2 Отговор
    Европа трябва да порасне и да се грижи за себе си.

    Коментиран от #11

  • 10 Kaлпазанин

    10 3 Отговор
    Ционистите ,чрез дойчевото зеле ни подсказват ,ще се мре населението трябва да се редуцира
  • 11 Това е

    4 2 Отговор

    До коментар #9 от "Ироничен":

    Безспорен факт.
  • 12 койдазнай

    0 9 Отговор
    Право казано, Германия разработва ядрени ракети с неограничен обхват!
  • 13 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 14 Шопо

    20 1 Отговор
    Да се готвим за бъдеще без ЕС и НАТО
    Нали все това повтарям: Референдум за ЕС и НАТО
  • 15 Хохо Бохо

    3 3 Отговор
    По-точно е: Да се готвим за бъдеще с НАТО и без САЩ....
  • 16 УдоМача

    7 2 Отговор
    ...и без ЕС :)
  • 17 Рон Джереми

    1 6 Отговор
    Едно време имаше добър съюз между Германия, Италия, Япония, Румъния, България. Времената са други и можем спокойно да приемем Франция, Великобритания, Испания, Португалия, Полша, Балтийските и Скандинавските републики, Гърция и Турция, ако искат. Мисля да се оправим и без САЩ.
  • 18 Слънчев ден

    4 0 Отговор

    До коментар #2 от "Дубрутру":

    А сега самонадеяните са допрели до България в еврозоната.От евроатлантическите ценности остана само евро,атлантическите заминаха на кино.Същото я чака и зоната,набутат ли ни вътре
  • 19 Ами

    0 0 Отговор
    Ако се почне с унищожаването първо на ЕК и Европейския парламент може и да се получат нещата в положителна насока, защото засега те вървят единствено и само към ЕССР 2 , а с него работата няма да стане. Ние в България вече го преживяхме един път. Толкова ни стига.
  • 20 Не са го бутнали

    0 0 Отговор

    До коментар #5 от "От Пасолья":

    Само така им се иска. Мостът си работи и до днес и до сега .
Новини по държави: