Испанският министър на здравеопазването Салвадор Ила обяви, че страната е в „началото на края“ на пандемията.
Според него до края на лятото следващата година 70% от испанците ще бъдат ваксинирани и по този начин ще се изгради т.нар. „стаден имунитет”.
В Испания заразените надминаха 1 милион и 730 хиляди души, а починалите са малко под 48 хиляди.
Испания е четвъртата държава в света с най-много смъртни случаи от коронавирус спрямо населението си. Преди нея са само Белгия, Перу и Италия. Затова и очакванията към ваксините са твърде големи.
От Испанската агенция по лекарствата обаче предупредиха, че това няма да повлияе на решението им относно безопасността на предлаганите ваксини и тяхното одобрение.
За да няма натиск върху членовете на Агенцията, техните имена не се изнасят в медиите. Очакванията са, че първата зелена светлина ще бъде дадена най-рано на 29 декември за ваксината на Pfizer / BioNTech.
Въпреки това в момента върви разяснителна кампания, че независимо от наличието на ваксина, мерките за сигурност като социална дистанция и носенето на маски ще останат в сила месеци наред.
Акцентира се и на случаи на повторно заразяване с коронавирус, както и на т.нар. „Дълъг Ковид”, при който пациентите на практика са преодолели инфекцията, но симптомите остават.
Според изследване сред семейните лекари, явлението се наблюдава при около 15% от заболелите.
Наблюдава се и засилен интерес към тестването по желание, а обяснението на специалистите е, че по този начин по-младите искат да са сигурни, че при пътуванията за Коледните празници няма да заразят възрастните членове на семейството си.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ГРАД КОЗЛОДУЙ
Коментиран от #3
07:24 14.12.2020
2 ПСР
07:28 14.12.2020
3 Въпросът е след колко време и
До коментар #1 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":
при какви условия(спазване на мерки и ваксинация на колко хора) ще дойде краят на пандемията по света. Не само в Испания. В някои държави въобще си нямат на идея колко заразени и починали имат с ковид. Нито тестове правят, нито са наясно с колко им е нараснала смъртността... Визирам бедни азиатски и африкански държави. Особено такива с огромна гъстота на населението... И никакви възможности за спазване на дистанция, хигиена и т. н. Например Бангладеш. Испания като държава, разчитаща много на приходи от туризъм наистина трябва да прибегне до масово ваксиниране. То там затова и гласовете срещу ваксините не са толкова масово явление като у нас.Коментиран от #4
07:51 14.12.2020
4 Казваш
До коментар #3 от "Въпросът е след колко време и":
африкански и азиатски, а пропускааш БАНАНОВА България08:56 14.12.2020