Last news in Fakti

18 Февруари, 2022 13:15 2 297 2

Ползите от динята за сърцето и мозъка

  • диня-
  • здраве-
  • сърце-
  • мозък-
  • хранителни вещества

От ползи за сърдечносъдовата система до подобряване на метаболитното здраве - динята може да предложи на всекиго по нещо здравословно

Ползите от динята за сърцето и мозъка - 1
Снимка: Shutterstock

Ново проучване установява, че динята е доста уникален плод - съдържа различни съединения, които са от полза за множество телесни области. От ползи за сърдечносъдовата система до подобряване на метаболитното здраве - динята може да предложи на всекиго по нещо здравословно, пише "Стъди Файндс".

Извършеният от екип, от Илинойския технологичен институт в Чикаго, обстоен преглед на изследването заключава, че редовното включване на динята в хранителния режим може да допринесе за подобряване на общото здравословно състояние.

"Изследванията разкриват потенциала на динята за укрепване на здравето. Настоящият преглед предоставя доказателства, че приемът на диня и добавката цитрулин понижават кръвното налягане при изпитвания върху хора. Въпреки че са необходими още изследвания, въз основа на данните, които прегледахме и докладвахме в предклинични модели, се очертават благоприятни ефекти върху липидите/липопротеиновия метаболизъм", казва водещият автор д-р Брит Бъртън-Фрийман в съобщение за медиите.

Най-новите изследвания разкриват, че дините съдържат аминокиселини, антиоксиданти, минерали и основни витамини. По-конкретно, динята предлага две различни аминокиселини, известни като цитрулин и аргинин. Учените смятат, че и двете аминокиселини са "прекурсори" на азотния оксид, който е неразделна молекула, когато става въпрос за контрол на кръвното налягане, намаляване на липидите и контрол на глюкозата.

Полифенолите и каротеноидите, особено ликопенът, също се намират в голямо количество в динята. Авторите на изследването обясняват, че ползите от азотния оксид на цитрулина и аргинина, съчетани с биоактивността на полифенолите и каротеноидите, показват, че дините вероятно са ефективен начин за подпомагане на нормалното кардио-метаболитно здраве.

Изследователският екип анализира данни от предклинични и клинични изпитвания, публикувани за дини в периода 2000-2020 г. Основната им цел е била да проучат връзката между консумацията на дини и нивата на цитрулин върху последващите резултати за сърдечносъдовото и метаболитното здраве. Освен това учените са си поставили за цел да идентифицират всички специфични диетични насоки за консумация на дини, които ще доведат до желаните здравни резултати по възможно най-ефективен начин.

Като цяло изследователите стигат до заключението, че динята осигурява "комбинация от хранителни вещества и фитохимикали, които работят по множество механизми за предизвикване на биологични ефекти". Важно е да се отбележи, че цитрулинът, аргининът, калият, магнезият, ликопенът и полифенолите са неразделна част от тези ползи за здравето.

Необходими са допълнителни изследвания, за да се определи идеалният размер на порцията диня за различните възрасти, демографски характеристики и други фактори.

Проучването също така показва, че динята може да бъде от полза и за различни допълнителни функции на организма, като например здравето на мозъка и контрола на телесното тегло. Все пак общото послание е ясно: динята има чудесен вкус и е полезна за организма ни.


Поставете оценка:
Оценка 4.2 от 5 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 гост

    5 0 Отговор
    Така де - зима е, пазара е заринат с дини. Сега е моментът да нучим за ползите от тях!
  • 2 √(n&Варна)

    1 0 Отговор
    Очаквам през лятото да има статия за ползите от киселото зеле.