Растението се нарича още лечебна дилянка, коча билка, котешка билка или милянка. Валериана е многогодишно тревисто растение, което досига височина до 1,5 м и има характерна миризма. Цъфти от май до август.
Растението има многобройни ползи за човешкото здраве, като по-голямата част от ползените му съединения са концентрирани в корена му.
Основният ефект от употребата на растението е отпускащ и седативен, успокоява, помага при главоболие и спомага за възстановяване на емоционалния баланс.
Растението съдържа етерично масло (валерианов естер) в гликозида валерид, валепотриати, алкалоиди, смоли, дъбилни вещества (танини), захари. Корените съдържат иридоиди, валерианови киселини, които въздействат върху нервната система. Затова приемът на растението вътрешно се препоръчва при нервна преумора, регулира сърдечната дейност, при безсъние, истерия, състояние на страх, високо кръвно налягане и нарушение в менструацията.
Валериана е една от най-популярните билки за нерви. Тя се използва широко, когато става дума за изнервеност, стрес и безпокойство. Учените са установили, че тя помага дори при по-сериозни заболявания, свързани с нервната система. Те не са първите, които са го научили обаче. Още древните гърци и лечителите в древен Рим са я използвали като лек срещу безсъние.
Външно се препоръчва при лечението на екземи и леки наранявания, като се приготвя отвара от 100 г корени от билката, оставени на водна баня.
Билката не трябва да се приема дългосрочно, защото може да предизвика умерена депресия. Освен това котешката билка може да предизвика и някои странични ефекти, като виене на свят, главоболие, ниска телесна температура, трудност при концентрация. Алкохолът взаимодейства с валерианата и употребата им заедно може да причини сънливост.
Билката взаимодейства още с ксанакс, бензодиазепини и седативни медикаменти и лекарства, които се метаболизират в черния дроб.
През вековете растението валериана придобива слава на:
седативно средство;
антиконвулсантно средство;
противомигренозно средство;
обезболяващо средство.
Въпреки десетилетията изследвания, учените все още не могат да постигнат консенсус кои точно съставки във валериана ни помагат. Едно е сигурно – имат облекчаващ ефект при:
неврози;
безсъние;
хистерия;
хронично безспокойство;
спазми на стомашно-чревния тракт;
повишена възбуда на нервната система.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
18:36 31.03.2022
2 572424
19:52 31.03.2022