Когато става дума за допълнителен прием на някакви добавки, вещества и прочее, пък били те и изключително полезни за здравето, експертите препоръчват да се съобразим с препоръчваните норми, основани на научни данни. Както и да се консултираме със своя лекар. Със сигурност всеки от нас е чувал, знае и е уверен в невероятната полза от мастните киселини, в частност от омега-3 мастните киселини. Но могат ли те и да навредят?
И до ден-днешен не е установена препоръчителната норма за омега-3.
Да започнем с това, че препоръките най-често са доста консервативни. В този смисъл, че те отразяват този комплекс от хранителни вещества, който трябва да употребява човек, за да избегне очевидния дефицит. Експертите са съгласни, че количеството, което носи максимална полза за здравето, може в известна степен да е по-високо. Така например необходимото количество от омега-3 за здравето на възрастните съставлява 1000-1500 мг. Проблемът тук обаче е, че и до ден-днешен не е установена “препоръчителната норма” на тази киселина, а фактът, че приемаме това количество за норма, следва да го наречем “адекватно потребление”. В дадения случая става дума за количеството омега-3, което хората средно получават от своето меню, пише zdrave.to.
Тук специалистите обясняват, че омега-3 не е само едно хранително вещество, а цял комплекс мастни киселини. Някои “членове на това семейство”, като т.нар. ейкозапентаенова киселина (ЕПА) и докозахексаеновата киселина (DHA), съдържащи се в рибата, са по-биологичноактивни, отколкото другите. В списъка влиза и алфалиноленовата киселина (ALA), съдържаща се в лененото семе. С други думи, лененото масло и рибеното масло не са взаимозаменяеми източници на омега-3. Специалистите говорят и за това, че “адекватно потребление” на омега-3 се отнася и за АLА - тази, която се съдържа в лененото семе. Между другото, голяма част от изследванията за ползата за здравето от омега-3 е съсредоточена върху EPA и DHA, така че вероятно тяхната употреба трябва да е по-висока, за да се получат тези преимущества, за които говорят учените.
В крайна сметка може ли да се прекали с омега-3?
Диетолозите са на мнение, че може да се прекали с омега-3 мастните киселини. Една от причините, според които рибеното масло намалява риска от сърдечни заболявания, се състои в това, че то притежава и оказва антикоагулационен ефект, т.е. понижава съсирваемостта на кръвта. Но точно заради това преди операции лекарите съветват пациентите да се откажат от добавки на омега-3 киселините. Същото е и по отношение назначаването на разреждащи кръвта препарати.
Освен това редица изследвания показват, че статично високото ниво, т.е. постоянният прием на по-голямо количество омега 3 мастни киселини, потенциално провокира увеличаване на риска от развитие на рак на простатната жлеза. Но това по никакъв случай не означава, че мъжете трябва да престанат да ядат риба или да приемат рибено масло.
Ако това действително ви притеснява, може би е удачно да се откажете от омега-3 в тези дни, когато в менюто си имате риба или обогатени с тази киселина продукти.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Диетолог
13:21 09.05.2022
2 Грульо
13:23 09.05.2022