Чувството за "буца в гърлото" се отнася до постоянното усещане, че нещо е заседнало в гърлото. Както при множество трудни за диагностициране разстройства, постоянното усещане за буца в гърлото се е считало за психично разстройство и се е наричало globus hystericus (термин, който е спрян от употреба и не се използва за обозначаване на това разстройство), информира здравният сайт puls.bg.
Излизат все повече доказателства, затова че усещането за буца в гърлото не се дължи само на психични причини, а има физиологични причини за състоянието.
Сега, когато състоянието е по-добре проучено, обичайно то се нарича глобус фарингеус (globus pharyngeus), усещане за буца в гърлото или просто глобус.
Глобусът е широко разпространено състояние, като всеки човек е изпитвал усещане за буца в гърлото в даден момент от своя живот. Чувството за буца в гърлото също така е еднакво разпространено състояние сред мъжете и жените, независимо от тяхното здравословно състояние.
Как се поставя диагнозата за усещане за буца в гърлото?
Основната цел на специалиста по УНГ (оториноларинголог) по време на прегледа е да определи дали пациентът изпитва дисфагия (затруднено преглъщане). Дисфагията и глобусът се различават по това, че дисфагията е придружена от структурен или функционален проблем с фаринкса (гълтача) или хранопровода. Лечението се различава при двете различни диагнози.
Специалистът поставя диагнозата на базата на подробната анамнеза (медицинска история) на пациента, която помага за идентифициране на потенциалните причини за оплакванията при пациента. Честите симптоми при състоянието може да включват:
- Внезапна, неочаквана загуба на тегло;
- Болка при преглъщане;
- Болки във врата;
- Повръщане;
- Мускулна слабост
В какво се състои диференциалната диагноза?
Много е важно да бъде разграничено дали пациентът страда от някое от следните заболявания, които могат да бъдат свързани с глобус:
- Дисфагия;
- Гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ);
- Нарушения на подвижността на хранопровода;
- Заболяване на щитовидната жлеза;
- Дисфункция на горния езофагеален сфинктер;
- Възпалителни заболявания като хроничен синузит, фарингит или тонзилит;
- Тумори (както злокачествени, така и доброкачествени)
Тъй като гастроезофагеална рефлуксна болест (ГЕРБ) е свързана с 23% до 68% от случаите на глобус, специалистът по УНГ може да назначи инхибитор на протонната помпа, за да провери дали лечението премахва усещането за буца в гърлото при пациента. Когато няма промени в симптомите, УНГ може да продължи да оценява рефлуксната болест или други езофагеални нарушения, като извърши следните процедури:
- Многоканално измерване на интралуминален импеданс;
- Мониторинг на киселинността (pH);
- Ендоскопия;
- Езофагеална манометрия;
- Рентгеново изследване с бариева каша;
- Видеофлуороскопия
Когато няма установена причина за усещане за буца в гърлото, не може да има и специфични лечения за състоянието. В случаите, когато друго състояние причинява глобус, лечението на това основно заболяване може да излекува и усещането за буца в гърлото.
Възможни начини на лечение
Логопедична терапия
Изследванията показват, че речевата терапия, която включва техники за релаксация, ефективно лекува глобуса. Проучване от 2017 г. е установило, че 72% от лицата, които са били подложени на логопедична терапия за глобус, са имали пълна ремисия. Въпреки това са необходими допълнителни изследвания за ефективността на терапията.
Психотерапия
Когнитивно-поведенческата терапия представлява лечение на психологически нарушения, които могат да причинят физически симптоми. Антидепресантите също могат да бъдат от полза при глобус. Проучване от 2021 г. е установило, че лечението с инхибитори на обратното захващане на серотонин-норепинефрин е възможно да бъде ефективно лечение за пациентите с леки симптоми на глобус.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Венета Новакова
16:08 27.01.2023
2 Даа ДЕМОКРАЦИЯ
16:43 27.01.2023
3 ДЪЛБОКО ВИЖДАЩ
Коментиран от #4
17:13 27.01.2023
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.