Терминът стрес се отнася към неспецифичния отговор на организма към повишени изисквания от околната среда, промени или действието на различни стимули, които могат да се определят като стресори. Въпреки че обикновено понятието стрес е наситено с негативен аспект, стресът, сам по себе си, е естествен физиологичен процес и характеризира адаптацията на биолотичните тъкани към различни стимули. Освен това, стресът може да има и положително значение, тъй като представя способността на организма да изгражда определени качества, които еволюционно са допринесли за съхраняване на биологичния вид, информира здравният сайт puls.bg.
Продължителното влияние на стреса води до стимулиране на нервната, ендокринната и имунната система.
Стресът, в различните му форми, може да има значително негативно влияние върху репродуктивното здраве при мъжете. Класическата реакция към стрес активира симпатиковата нервна система и включва оста хипоталамус-хипофиза-надбъбречна жлеза. К
акто функцията на тази ос, така и гонадотропин-инхибиторният хормон - GnIH оказват потискащ ефект върху оста хипоталамус-хипофиза-полови жлези и Лайдиговите клетки в тестисите. В резултат на потискане на оста хипоталамус-хипофиза-полови жлези се намаляват нивата на тестостерон. Хормоните, които се отделят, в резултат на тази активация, могат да доведат до различен адаптивен отговор на организма и невроендокринни промени, които влияят на плодовитостта.
Това води до промени в клетките на Сертоли и кръвно-тестисната бариера, което е причина за потискане на сперматогенезата.
Нарушената секреция на тестостерон е ключов елемент, който подчертава вредното влияние на психологическия стрес върху сперматогенезата. Установено е, че повишените нива на кортизол, наричан още хормонът на стреса, понижават нивата на тестостерона и инхибина.
Проучване проследява ефектите на психологическия стрес върху нивата на половите хормони и качеството на семенната течност при мъжете в двойки, които са на терапия за безплодие. Нивото на психологическия стрес е било оценено чрез въпросници и е било установено, че при 27% от изследваните пациенти нивата на стрес в ежедневието са били високи. Мъжете, които са били изложени на значителен стрес, са имали по-ниски нива на тестостерон и по-високи нива на фоликулостимулиращ - FSH и литеинизиращ хормон - LH, отколкото тези, които не са били стресирани. Нивата на гонадотропиносвобождаващия хормон - GnRH, обаче, са били непроменени.
Секрецията на тестостерон е в отрицателна корелация, докато нивата на FSH и LH са в положителна корелация с нивата на стреса в ежедневието. Също така, при стрес се наблюдава понижен брой на сперматозоидите в семенната течност, понижаване на тяхната подвижност и нарушаване на нормалната им морфология. Нивата на серумния тестостерон са в положителна корелация, докато тези на LH и FSH са отрицателно свързани с броя и подвижността на сперматозоидите в състава на семенната течност. Стресът, който е резултат от професионалните ангажименти, има негативно влияние върху качеството на семенната течност и води до повишаване на процента сперматозоиди с увредена ДНК.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 СИНЬОТО
13:04 13.07.2023
2 а дб е заплаха
13:08 13.07.2023