Вреден за колата ли е бензинът с етанол в него?

26 Юни, 2026 18:42 2 289 7

  • бензин-
  • етанол-
  • вреди

Мистериозен стикер по бензиностанциите в САЩ уплаши милиони шофьори

Вреден за колата ли е бензинът с етанол в него? - 1
Снимка: Shutterstock

Представете си следната ситуация: спирате на бензиностанцията, плащате предварително на касата и точно преди да хванете пистолета за зареждане, погледът ви попада върху малък, но стряскащ стикер на помпата. На него има графично предупреждение, което буквално казва: „Не вкарвайте това в резервоара си!“. Точно това се случва с американеца Спенсър, чиято светкавична реакция във Facebook натрупа над 3 милиона гледания и се превърна в абсолютна сензация. Мъжът без колебание отменя плащането си и напуска обекта, оставяйки хиляди интернет потребители в недоумение какво точно крият съвременните горива.

Оказа се, че ябълката на раздора е добре познатото в Европа, но все по-настъпващо и В САЩ гориво с обозначение „E15“ (в Европа Е10). Зад този код се крие стандартен бензин, който обаче е смесен с по-високо съдържание на биоетанол – между 10,5% и 15%. Спенсър категорично заявява във видеото си, че това е „нещото, което чупи колите на всички“, тъй като масовият шофьор изобщо не си прави труда да прочете спецификациите на помпата, преди да натисне спусъка. И донякъде е абсолютно прав – за определена категория превозни средства подобен коктейл в резервоара може да завърши със скъпоструващо посещение в автосервиза.

Официалните данни от Министерството на енергетиката ясно посочват, че бензинът E15 е абсолютно забранен за мотоциклети, тежкотоварна техника, извънпътни машини и всички конвенционални автомобили, произведени преди 2001 година. Причината? Редица автомобилни производители и инженерни асоциации алармират, че високата концентрация на спирт действа агресивно върху по-старите материали, като буквално разяжда гумените уплътнения, пластмасовите маркучи и алуминиевите детайли по горивната система. Вълната от скептицизъм в коментарите под видеото дори стигна до конспиративни теории, че това е умишлен план за насилствено премахване на по-старите и лесни за поддръжка коли от пътищата.

От другата страна на барикадата обаче застават мащабни научни изследвания. Легендарният тест на Националната лаборатория Оук Ридж, обхванал 82 автомобила в рамките на две години и над 6 милиона мили пробег, доказва, че Е15 не нанася никакви допълнителни щети върху катализаторите или емисионните системи на съвременните коли. Нещо повече – близо 95% от новите автомобили по пътищата днес са фабрично сертифицирани да работят с такова гориво. Големият улов тук не е в повредите, а в портфейла: етанолът съдържа около една трета по-малко енергия от чистия бензин, което автоматично вдига разхода на гориво с 4 до 5 процента.

В крайна сметка истината, както винаги, е някъде по средата и изисква шофьорска грамотност. Ако управлявате модерен автомобил, инвестицията бензин E15 няма да взриви мотора ви, въпреки паниката в социалните мрежи. Но ако притежавате по-стара и класическа кола, наистина отделете тези заветни две секунди, за да погледнете стикера на колонката – това може да ви спести хиляди левове за подмяна на пробити горивни магистрали.

В Европа бензинът с обозначение Е15 (съдържащ до 15% биоетанол) на практика не се продава по бензиностанциите. Европейското законодателство и текущата Горивна директива на ЕС налагат строг таван за масовите автомобилни горива, като ограничават масовото смесване до Е10 (до 10% етанол). Докато в САЩ Е15 става все по-широко разпространен и дори се насърчава целогодишната му продажба, за европейските производители и регулатори това все още е „далечна мечта“. В някои страни от ЕС (като Франция) съществува горивото Е85 (с до 85% спирт), но то е предназначено само за специално модифицирани "Flex-Fuel" автомобили. Обсъждат се идеи за бъдещо въвеждане на Е20 с цел екология, но те са в начален етап. А какво мислите вие по темата, можете да споделите в коментарите.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 бензинът е гориво за косачки

    3 5 Отговор
    и да вреден е и препоръчвам да зимуват със сух карбуратор
  • 2 Дринкендрайв

    3 2 Отговор
    За водача е вреден етанола, не за двигателя.
  • 3 карчи

    9 1 Отговор
    Мислим, че урсуланците искат да убият старите здрави коли и да си пробутват все по-скъпите електрички за да им вървят зелените "сделки", това мислим!
    А и има ли друг избор, като навсякъде се продава само такова гориво с уpcулански добавки?

    Коментиран от #5

  • 4 Сатана Z

    4 1 Отговор
    ЕС е една голяма био лаборатория,в която "Е"Тата са навсякъде,от храната до бензина.
  • 5 Мнение

    4 2 Отговор

    До коментар #3 от "карчи":

    АБСОЛЮТНО ТОЧНО КАЗАНО!
    ДОБРЕ, ЧЕ ВСЕ ОЩЕ ИМА ОСТАНАЛИ МИСЛЕЩИ ХОРА В БЪЛГАРИЯ!

    ИЗЛИЗА ТАЯ СЪЩАТА УРСУЛИЦА И ЗАПОЧВА ДА ГОВОРИ ЗА НЕКВА "ЗЕЛЕНА СДЕЛКА" И ЗА ЗАТВАРЯНЕ НА ТЕЦОВЕ?!
    НЕ ОБЯСНЯВА КВО Е ТОВА, КАК СЕ Е ПРЪКНАЛО, НА КЪВ ПРИНЦИП СА ГО ИЗМИСЛИЛИ, КОГО ОБСЛУЖВА, А САМО БЪЛВА РАЗНИ ЗАУЧЕНИ ФРАЗИ И ОПОРКИ (СТИЛ ДВУКЛЕТЪЧНО ЦЪНЦОПОДОБНО), КОЛКО НЕВЕРОЯТНО ЕКОЛОГИЧНО БИЛО?!
    НИЩО, ЧЕ ПАНЕЛИТЕ, ПЕРКИТЕ И ЛИТИЕВИТЕ БАТЕРИИ СЪСИПАХА СУМАТИ ПЛОДОРОДНИ ЗЕМИ В БЪЛГАРИЯ И ПО СВЕТА?!
    ВАЖНОТО Е ДА СЕ ЛЪЖАТ ЕДНИ ХОРИЦА!

    ЦЕЛТА СА ТОЧНО ТАКИВА БЕЗВОЛЕВИ ШАРАНИ, КОИТО МНОГО СЕ КЕФЯТ НА "ИНОВАЦИИТЕ" (ПОСЛЕДОВАТЕЛНО СВЪРЗАНИ БАТЕРИИ ОТ ДЖИЕСЕМИ), И АКО НЯКОЙ ИМ КАЖЕ, ЧЕ Е НА РАЗЛИЧНО ОТ ТЯХНОТО МНЕНИЕ (АРГУМЕНТИРАНО РАЗБИРА СЕ), ВЕДНАГА БИВА ПРЕВЪРНАТ, ИЛИ В ПУТИНИСТ, ИЛИ В ПЛОСКОЗЕМЕЦ?!

    ДА СЕ ОПИТВАТЕ ДА РАЗСЪЖДАВАТЕ ЛОГИЧЕСКИ И САМОСТОЯТЕЛНО, ТОВА АВТОМАТИЧНО ВИ ПРАВИ ПУТИНИСТИ И ПЛОСКОЗЕМЦИ (Е ПОНЕ СПОРЕД Ж.ТОПАВЕТНАТА БИО МАСА)!!!
  • 6 Баба Гошка

    5 1 Отговор
    Мислим, че търгуващите с подобен зловреден боок лук, трябва да им се напълни задния резервоар и да им се паллнее клечката. За да не могат никога повече да правят търговия с нещо, което руши любимата класическа кола на някой възрастен човек. Или техниката на работещ с нея човек. За мотоциклетите лично не ми пуукка, ако замлъкнат и не тормозят хората с форсиранията си посред нощите
  • 7 Да вреден е

    1 0 Отговор
    И на джоба също вреди вларват го в цената като за литър бензин а е два пъти по евтин