Грешка в навигацията Google Maps причини смъртта на трима души

2 Декември, 2024 14:26 2 114 7

  • google maps-
  • навигация-
  • грешка-
  • инцидент
Грешка в навигацията Google Maps причини смъртта на трима души - 1

Приложенията за навигация правят шофирането по-безопасно и по-удобно, като не ви карат да мислите за посоката на пътя, подчертават всеки завой и опасност, като ви казват кога да намалите или да бъдете по-внимателни. Но, както се оказва, не винаги.

Винаги трябва да се доверявате на навигацията с повишено внимание и да обръщате внимание на други фактори. Защото в противен случай може да се стигне до фатален инцидент.

Такъв се случи наскоро в Индия, където трима мъже паднаха от недовършен мост, след като са карали по маршрут, предложен от Google Maps. Братята Нитин, Аджит и приятелят им Амит пътуват от Нойда за Фаридпур за сватба.

Те не знаят маршрута, затова използват Google Maps за навигация. Приложението ги насочва към мост над река Рамганга. Шофьорът не забелязал предупредителните знаци, качил се на моста, който обаче бил недовършен.

В резултат на тази грешка колата пада от моста и тримата души в нея загиват на място. Трагедията осветява два основни проблема. Първо, мостът е недовършен, но върху него няма огради, а само предупредителни знаци.

Местни медии съобщават, че по-рано мостът е бил засегнат от наводнение, част от него се е срутила поради проливен дъжд. Властите не са поставили подходящи знаци, така че шофьорът следва Google Maps, без да осъзнава, че мостът е недовършен.

Сляпото доверие на навигационните програми отново се оказва опасно, въпреки че в този случай търсенето на пътни знаци не би помогнало. Навигационният софтуер, Google Maps, Apple Maps или Waze, предоставя на потребителите указания, без да са наясно с промените в реално време, особено ако те не са докладвани от някой на пътя.

Waze позволява на потребителите да отбелязват опасности в реално време като дупки, наводнения и пътни инциденти и според специалистите е по-сигурен от Google maps, защото с последния, както става ясно, затворените пътища, недовършените мостове и пътните работи обаче все още могат да представляват опасност, тъй като навигационната система може да не знаят за тяхното съществуване.

Алтернатива е винаги да обръщате внимание на пътните знаци. Здравият разум също помага и ако даден маршрут или път не изглеждат правилни, водачът трябва да не ги използва. Не е ясно дали шофьорът може да види пътя пред себе си предвид трудните условия, но липсата на подходящи знаци, предупреждения и бариери е проблем номер едно.


Поставете оценка:
Оценка 3.5 от 6 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Аха

    4 0 Отговор
    От половин година съм подал на гугъл мапс сигнал за една несъществуваща и няколко грешно изчертани улици в моя град - реакция няма. Няма да се учудя някой ден някоя кола да влезе на някого в двора щото на картата през него има път.
  • 2 гном

    11 0 Отговор
    "Шофьорът не забелязал предупредителните знаци, качил се на моста, който обаче бил недовършен." -- ей таквиз ни требат на бг робовладелци
  • 3 някой

    0 3 Отговор
    ползвам само апъл мапс
  • 4 Кико

    5 0 Отговор
    Според мен, при непоставени заграждения на моста човек може да се пребие и без помощта на Мапс.
  • 5 пълномащабен и непровокиран сарказъм

    5 0 Отговор
    с навлизането на изкуствения интелект естествената простотия ще става все по-очевидна!
  • 6 "Величие"

    2 0 Отговор
    Тука и без Гугъл Мапс се трепим по пътищата. Много изостанали индийци.
  • 7 Георги

    0 0 Отговор
    в края на северната тангента на София е пълно със знаци, бетонни заграждения и насипи и пак през месец ги подновяват. Все някой не е разбрал. Иначе некадърното изпълнение е номер едно. Изкачване последвано от рязко спускане с остър завой, които не могат да бъдат видяни преди да стигнеш най-горната точка и това докато си карал 14км със скорост от 120км/ч.