За излизането в отпуск трябва да има писмена следа при поискване от работника и заповед от работодателя за размера на отпуска и периода, за които се разрешава.
Това заяви пред БНР зам.-министърът на труда и социалната политика Гълъб Донев в отговор на коментари в пресата, че ще излизаме в отпуск без заповед.
Отменя се графикът за отпуските за предприятията в частната сфера. За тях това е облекчение, премахва се административна тежест. В администрацията графиците остават, каза още Гълъб Донев.
Както Факти.бг съобщи Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъжда днес промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. С тях се премахва и задължението за изготвяне на график за ползване на отпуските.
Все още не е обсъждано предложението на здравното министерство за профилактичен преглед при личния лекар да се ползва почивен ден, каза Гълъб Донев.
Той коментира и проблемите с липса на достатъчно подготвени кадри в туризма: „Основният проблем, който излиза от анализите, е заплащането на труда. Хората казват, че при тези ниски заплати не биха се съгласили да започнат работа. Работодателите смятат, че заплатите, които дават за тази квалификация, която притежават кандидатите за работа, е нормално. Онова, което се наблюдава като статистика, е, че минималните осигурителни доходи в сферата на туризма, хотелиерството и ресторантьорството са под средното ниво за страната. Според мен има резерви в тази посока, така че да се срещнат пресечните точки на търсенето и предлагането.“
Заместник-министърът обясни още, че всяка година държавата заделя средства по Националния план за действие по заетостта за квалификация и преквалификация по заявка на работодатели.
Те обаче не се възползват, призна Гълъб Донев: Миналата година почти всички средства, които бяха заделени по Националния план, останаха неизползвани.
Донев подчерта, че има заявки от страна на работодатели за внос на работна ръка от трети страни: Парадокс е, че внасяме работна ръка в IT сектора, във високите технологии, в комуникациите. Там не достигат специалисти./…/ През последните месеци имаше заявки за IT специалисти от Мароко, Тунис, Индия. Това са страни, които имат високо развитие през последните години в тези сектори и имат подготвени специалисти.
Има и теч на български специалисти в чужбина, посочи Донев:
Има един случай на българска фирма в областта на IT технологиите, която получи възможност целият персонал да замине на работа в Съединените щати.
Гълъб Донев подчерта, че през летния сезон безработицата намалява.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 comment
16:01 05.08.2015
2 1234
00:22 14.08.2015