По отношение на Брекзит, каквото и да се говори, става дума за пари. Това подчерта в интервю за Факти.бг икономистът проф. Кръстьо Петков.
„Преди Брекзит се говори формално и се издигат лозунги и „за“ и „против“ идентичността, солидарността. А всъщност става дума за пари. Какво ще се случи с Лондонското сити? Какво ще се случи с единния европейски пазар и това към което се стреми да отиде Европа - единен банков съюз“ И как всичко това ще се отрази на централните банкери и банковите системи в отделните държави“, посочи проф. Петков.
Според него едва ли ще има пряк ефект върху българската банкова система, тъй като в България нямаме силно присъствие на английски банки. Тук гастролират отдавна утвърдени банки от Централна, Югоизточна и Западна Европа. Но косвените ефекти, според проф. Петков, ще бъдат не един и два.
По думите му при излизане от ЕС България ще се лиши до голяма степен от достъп до един доста гъвкав и активен банков пазар. Проблем за някои хора у нас, които движат конспиративен и спекулативен капитал ще бъде, ако Дейвид Камерън изпълни обещанието си и затегне офшорните режими.
Прочетете цялото интервю на проф. Кръстьо Петков.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бл Благов
17:58 21.06.2016