Бавният растеж в нововъзникващите европейски пазари може да премине в рецесия ако кризата в еврозоната ескалира. Оценката е на Европейската банка за възстановяване и развитие, предаде Финансовия портал на БНР.
ЕБВР повиши прогнозите си за растежа през 2012 година за 29-те възникващи европейски икономики и района на централна Азия до 3.2% спрямо 3.1% през януари.
Банката прогнозира 3.1% растеж за целия регион в който оперира, включително за първи път Йордания и три държави от северна Африка.
Организацията обаче определя несигурностите в еврозоната като опасност която може да доведе растежа през тази и следващата година до по-малък или дори до спад. Този риск се оценява като висок. Според доклада влошаване на европейската криза или на петролните доставки, като и двете са възможни, представляват значителен риск.
Еврозоната се опитва да потуши подновените рискове, че Гърция ще напусне валутния блок, което според някои специалисти може да е първата стъпка от по-голямо разпадане.
Централна и източна Европа, които зависят от еврозоната за експорта и инвестициите си, попаднаха под увеличаващ се натиск заради спада на търговията. Западните банки намалиха заемите за тези дължави и разпродадоха местните дъщерни фирми. За да бъде процеса контролируем, ЕБВР организира различни инициативи за задържането на западните банки в нововъзникващите икономики. Въпреки това ЕБВР очаква, че свързаните с банките изтичания на потоци ще продължат през следващите месеци, тъй като заемодателите се опитват да усилият балансите си.
При всички тези проблеми региона нарасна с 4.6% през миналата година, а прогнозите за 2013 сочат ускоряване на растежа до 3.7%.
Централна Европа и балтийските държави трябва да нараснат с 1.6% през тази година при прогнози през януари за 1.4%. От икономиките на Словения, Хърватска и Унгария обаче се очаква спад заради вътрешни въпроси, които усилват проблемите идващи от еврото. Словения е и член на еврозоната.
Югоизточна Европа ще нарасне дори и по-слабо с 1%. Това отразява връзките на местните банки с Гърция.
Прогнозите за големите икономики в региона, на Русия и Турция, остават без промяна за повишения от съответно 4.2% и 2.5%. Цените на суровините и петрола предпазват до известна степен Русия и централна Азия от проблемите на еврото.
Икономическата експанзия на изнасящите суровини държави в централна Азия ще остане най-бърза. Силното покачване на Русия може да подкрепи и неизнасящите суровини държави, които са зависими от Москва за техния експорт.
Основана през 1991 година в бившите комунистически държави от източна Европа, ЕБВР разшири мандата си до Тунис, Мароко, Египет и Йордания. Тези държави се очаква да нараснат със средно 2.2% през тази година и да изригнат до 3.7% през 2013 година. И четирите обаче са изправени пред сериозни макроикономически предизвикателства и повишена несигурност идваща от големите външни нужди за финансиране.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА