7 Януари, 2020 15:52 2 063 4

Касовите бележки от онлайн пазаруване вече могат да не са от фискално устройство

  • наредба н-18-
  • касови бележки

Софтуерът, трябва да генерира уникален номер на всяка направена поръчка за закупуване на стока или услуга

Касовите бележки от онлайн пазаруване вече могат да не са от фискално устройство - 1
Снимка: БГНЕС

С последните промени в Наредба № Н-18/2006 г. се предлага алтернативна възможност за регистриране и отчитане на онлайн продажбите, извършвани от електронните магазини. Лицата, приемащи неприсъствени плащания с дебитни или кредитни карти вместо да издават фискален бон или системен бон ще имат възможност да регистрират и отчитат продажбите чрез издаване на документ за продажбата, който не е издаден от фискално устройство или интегрирана система за управление на търговската дейност.

За физическите търговски обекти, които приемат присъствени плащания с дебитни и кредитни карти, изискването за издаване на касова бележка на хартиен носител, се запазва.

За да се възползват от новия ред за отчитане и регистриране на продажбите, електронните търговци следва да приемат неприсъствени плащания с кредитна и дебитна карта и да не приемат други плащания, за които се изисква издаване на фискален/системен бон. По отношение на използвания софтуер за управление на продажбите, не се допуска чрез него да се управляват други продажби, извън посочените.

Софтуерът, трябва да отговаря на предвидените с наредбата изисквания за пълнота и интегритет на данните, еднозначна автентификация на потребителите, а когато представлява модул от софтуер, не се допуска да бъдат дублирани функционалностите му от другите модули. Софтуерът, трябва да генерира уникален номер на всяка направена поръчка за закупуване на стока или услуга.

Търговците, избрали този алтернативен ред, са задължени за извършената продажба да изпращат по имейл на клиента документ, съдържащ реквизити на касовата бележка, както и QR код, номер на виртуалния ПОС, уникален номер на клиентската поръчка и др. Електронните търговци са задължени да подават към НАП стандартизиран одиторски файл за всички извършени чрез електронния магазин продажби. Информацията следва да се подава до 15-о число на месеца, следващ месеца, за който се отнася.

Търговците, избрали да регистрират и отчитат продажбите си по предложения алтернативен ред, е необходимо при вписване на електронния магазин, да подават и допълнителна информация в НАП. Те следва да опишат методите на плащане, които предлагат, доставчиците на платежни услуги, предоставили виртуалния ПОС терминал, номера на терминала и сметките, по които получават плащания.

На 31 януари 2020 г. изтича крайният срок за търговците, които използват софтуер за управление на продажбите в търговските обекти (СУПТО) за да приведат дейността си в съответствие с Наредба Н-18, припомнят още от НАП.


Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Готин ама не съвсем

    12 0 Отговор
    Ей, ама тези от НАП са много простички! Издаваш касов бон при плащане с пос терминал! Що бе идиоти?? Нали си е банково плащане? Нали са ви известни банковите сметки и ги следите? Къде е логиката? И става двойно издаване на платежен документ, за това в края на месеца се прави сторно на плащанията през пос терминала! Само в България може да има такива простотии! И понеже частните фирми и всякакви други организации, като Банки, общини, държавни структури, КАТ, Агенция по вписванията и т.н.н., са равноправни, според българското законодателство, би трябвало и те да издават касови бележки при плащания с пос! Що не издавате бе олигофрени? Може би защото сме равнопоставени и ние трябва всяка година да сменяме касови апарати и всякакви данъчни простотии, но за вас не важи! Щото сме равнопоставени! Идиоти!
  • 2 ВАТМАН

    6 0 Отговор
    Горанов,колко пъти ще променяте Н 18?Малоумници!На луди ни направихте.
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Георги Станков

    0 0 Отговор
    Убиват бизнеса, чудят се как да го ликвидират ! Най-смешно е че в предизборната програма на ГЕРБ, е записано ясно че ще насърчават малкия и среден бизнес ???