Тема: Украйна

22 Май, 2022 15:41 5 896 16

Хранителната криза започна още преди началото на войната

  • украйна-
  • русия-
  • криза-
  • икономика-
  • свят-
  • храни

Инфлацията се породи благодарение на факта, че от 2 години световните централни банки на развитите страни печатат долари, евро, йени

Хранителната криза започна още преди началото на войната - 1
Снимка: ЕРА/БГНЕС

Хранителната криза и покачването на цените на продуктите бяха провокирани от глобалната инфлация и нарастващата енергийна криза още преди началото на специалната военна операция на Руската федерация в Украйна. „Ситуацията с продоволствената криза възникна преди нашата специална военна операция – до началото на февруари тази година, когато световните цени, основно тези на акциите в Чикаго и Ню Йорк, където се търгуват договори за основни хранителни продукти, се повишиха. Именно чрез западните борси се прехвърли инфлацията върху храните. Инфлацията се породи благодарение на факта, че от 2 години световните централни банки на развитите страни печатат долари, евро, йени и т.н.“, казва Александър Лосев, финансист и член на Президиума на Съвета по външни работи и отбрана.

Световните цени на почти всички категории хранителни продукти непрекъснато растат поради нарастващите разходи за енергия и поради неблагоприятни природни фактори, достигайки многогодишни връхни точки точно навреме за началото на февруари 2022 г., тоест 3 седмици преди началото на руската специална военна операция в Украйна. Енергийната криза, организирана от западните страни, също оказа сериозно влияние върху продоволствената криза, добави експертът.

Още новини от Украйна

„Селското стопанство е много енергоемък сектор на световната икономика. Общото количество енергия, необходимо за производството, транспортирането и съхранението на селскостопански продукти включва не само гориво, газ и електричество, но и енергията, изразходвана за производството на торове и пестициди, както и върху селскостопанска техника и изграждане на складови съоръжения. По-нататък по веригата – производство на брашно, олио, животновъдство, хранително-вкусова промишленост, делът на разходите е до 30% от енергията. Ако Запада уреди енергийна криза у дома, тогава това се превръща в глобална продоволствена криза“, казва Лосев.

Русия и Украйна съвместно доставят на световния пазар до 30% пшеница и ечемик, до 20% царевица и почти 75% слънчогледово масло. Всеобща икономическа война срещу Русия и експортна блокада, включително блокиране на валутни плащания и отказ на европейските пристанища да приемат кораби от Русия, както и минирането на Черно море от украинските въоръжени сили в близост до техните пристанища, заплашват тези доставки. При сегашната ситуация Русия и онези държави, които са ѝ най-близки съюзници, не са застрашени от глад.


Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 47 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Само питам

    62 1 Отговор
    Как се процеди през ситото тази статия?

    Коментиран от #6, #16

  • 2 ханс

    52 1 Отговор
    Боже,немско зеле ще им бие чембери за тая статия
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 мис Кремиковци

    48 3 Отговор
    Идват тежки времена .Кой живял живял. това беше
  • 5 Ама много смешно

    34 4 Отговор
    Дадох едно плюсче за статията и този който гледа и наблюдава като Господ да ненакърним интереса на онези отвъд океана веднага ме изтри. Ама наистина много смешно
  • 6 Димов

    51 3 Отговор

    До коментар #1 от "Само питам":

    Истината може да бъде потулена временно, но никога не изчезва.
  • 7 Руската пропаганда се е...

    6 40 Отговор
    Активирала днес много силно, това означава само едно, че работите на кочината изобщо не вървят добре, явно ленд-лиза започва да си оказва влиянието, "непобедимая" може пак да е яла пердах някъде по фронтовете.
  • 8 Ваймс

    4 22 Отговор
    Поредния безаналогов "експерт"...
    😂😂😂😂
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 синоптик

    33 2 Отговор
    " При сегашната ситуация Русия и онези държави, които са ѝ най-близки съюзници, не са застрашени от глад."

    Ами неприятелски настроените държави ?

    Пролетта и лятото в Европа ще бъдат хладни , а Есента - гладна , а Зимата студена .
  • 11 Таласъма

    32 3 Отговор
    За две години най големите световни централни банки в света са напечатали валута без покритие на стойност 12 трилиона долара , от които половината ФЕД (6 трилиона).
    Това, съчетано със спада на брутните вътрешни продукти следствие епидемията Ковид 19 по целия свят, е в основата на задаващото се инфлационно цунами.

    Коментиран от #13

  • 12 Сатана Z

    12 4 Отговор
    Не си мислете,че западът ще се трогне от липсата на пшеница или слънчогледово олио.Просто в магазините няма да се предлага такова олио и се заменя от такова направено от растителни продукти ,а хляба и без това има минимално количество брашно.На запад хлябът не е популярен както на Балканите и Русия.
    Това показва последното ми обикаляне из магазините.
  • 13 Врачка

    13 3 Отговор

    До коментар #11 от "Таласъма":

    Моята информация за Еврозоната е -7 трилиона необезпечена шума.Кйто има заделени пари да ги инвестира в торове,семена,и растителна защита ако има нива.Ако е притежател на панелка ,може да се обеси!
  • 14 Таласъма

    6 5 Отговор

    До коментар #9 от "Анализатор":

    Объркал си се анализаторчукча.😃

    Статията преразказва анализ на известен анализатор в авторитетно западно икономическо издание
  • 15 Стефан Петров

    24 2 Отговор
    Т.н. "световна продоволствена криза" е породена от САЩ и прокламирана от неговите сателити. Историята е следната. След обявяването на забраната за износ на изкуствени торове от Русия същите поскъпнаха в САЩ неколкократно и от засяване на жито /искащо торове/ фермерите в САЩ започнаха да сеят соя, която не иска тор. Така в началото на 2022г. бяха засети само 7% от площите с жито в САЩ и от сега се очертава липса на пазара в САЩ на 20 милиона тона жито. САЩ започнаха да натискат Украйна да си изнесе житото за САЩ, уж за бедстващите страни. В самата Украйна през 2020г. се установи,че от държавния запас на жито са изчезнали 2700 вагона с жито и те бяха обявени за "изядени от мишките". Мишките изяли и държавния резерв от маски за лице, водка, консерви и олио. По време на пандемията Украйна увеличи износа си на жито с 20%. За тази страна от сега се очертава глад- няма запаси и няма посевна кампания. Украйна ще бъде принудена да купува брашно от Турция от житото, която тя изнесе в тази страна през 2021г. Украинците ги чака глад.
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.