Северноевропейците се съмняват, че свободния трудов пазар в ЕС им е от полза. Голяма част от гражданите на северноевропейските държави не са съгласни с политиката на отворени граници за всички европейски граждани, според анализ на EUvox - интернет платформа, която e разработена специално за евроизборите и е достъпна на всички езици на страните-членки.
Към момента в онлайн проучването са участвали общо над 1 милион души от всички държави на ЕС.
Англичаните в най-голяма степен са против свободния трудов пазар, въпреки че традиционно подкрепят пазарната икономика и свободната конкуренция.
В Холандия и Кипър – държави, които разчитат на голям брой сезонни работници в туристическия сектор, мнозинството е за ограничаване на свободното движение на пазара на труда.
От друга страна избирателите в страните от южна и източна Европа, които поради икономическата криза претърпяха високи нива на емиграция през последните години, все още подкрепят свободния трудов пазар. В държави като България, Румъния, Испания и Португалия, повече от 80% от потребителите не са съгласни да се налагат ограничения на трудовия пазар.
Трябва ли ЕС да преразпределя ресурси от по-богатите към по-бедните си региони?
Южноевропейците подкрепят твърдението, че ресурисите на съюза трябва да се преразпределят от по-богатите към по-бедните. Както се вижда от графиката, най-категорична подкрепа това твърдение има в страните, които се приели еврото и са най-силно засегнати от кризата като Гърци, Испания, Португалия. Страните от Северна Европа с развити икономики като Холандия, Дания, Обединеното кралство обаче са против това преразпределение.
Повечето страни от Източна Европа са на мнение, че богатите държави трябва да подкрепят по-бедните. В България около 65% от попълнилите анкетата смятат, че ЕС трябва да преразпределя ресурси и да подпомага по-бедните региони.
Интересно е да се отбележи, че до скоро се деляхме на Изток-Запад, сега май започва разделение Богат Север - Беден Юг?
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Николай Николов
18:05 15.05.2014