Темата за незаконния жилищен комплекс в местността „Баба Алино“ край Варна продължава да предизвиква сериозен обществен интерес. Семействата, които живеят в имотите, настояват за среща с кмета на Варна Благомир Коцев, за да получат яснота относно бъдещето на домовете си и статута на сградите.
Според живеещите в комплекса те са закупили имотите си напълно законно, разполагат с нотариални актове, плащат данъци, сметки за ток и вода, а част от собствениците дори са регистрирани по постоянен адрес там. Въпреки това позицията на общинската администрация остава непроменена – строежите са определени като незаконни и подлежат на премахване.
Екип на БНТ разговаря с Павел – един от жителите на комплекса. По думите му много хора се притесняват да говорят публично заради негативните реакции в социалните мрежи и общественото пространство.
„Това вече е петото интервю. Жителите редовно излизаха пред медиите, но мисля, че една от причините днес да няма много хора е страхът от агресивните коментари във "Фейсбук" и медиите. Често се пише, че всичко трябва да бъде разрушено и че украинците са виновни за всички проблеми в България“, заяви той.
Павел отбеляза, че дори българските граждани, които живеят в комплекса, не са получили подкрепа от обществото.
Жителите са подготвили списък с въпроси, които възнамеряват да поставят пред кмета на Варна. Сред основните теми са причините имотите да бъдат обявени за незаконни, след като са били вписани в кадастъра, притежавали са удостоверения за търпимост и за тях са били плащани данъци.
Собствениците питат още защо през януари 2025 г. е било разрешено изработването на подробен устройствен план (ПУП) за територията, ако строежите са били считани за очевидно незаконни. Те поставят въпроси и относно издаваните удостоверения за търпимост, както и за извършваните сделки с имотите до съвсем скоро.
Сред притесненията на хората е и дали добросъвестните купувачи няма да се окажат единствените, които ще понесат последствията от евентуални административни грешки или пропуски. Те настояват за отговор дали ще бъдат предвидени компенсации, ако се установи вина на държавни институции или длъжностни лица.
Жителите търсят обяснение и защо години наред общината е приемала данъци и такси за тези имоти, а днес поставя под съмнение техния статут.
По-късно днес е насрочена среща между собствениците, инвеститорите и техните юристи. Ако бъдат предприети действия срещу тях, живеещите в комплекса заявяват, че са готови да защитават правата си по съдебен ред.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 купувачите са невинни
Коментиран от #28, #88
09:03 01.06.2026
2 бат Киро
09:03 01.06.2026
3 нотариалният акт
09:04 01.06.2026
4 пламен
09:04 01.06.2026
5 Законът е категоричен
Ако ви оставят нали се сещате че ще предизвика вълна все що е катун ще има претенции
Да сте мислили това отдалеч мирише на незаконно с кой акъл сте купували да се чуди човек
Коментиран от #12, #45, #85
09:06 01.06.2026
6 Абе
09:06 01.06.2026
7 Бургъзлия
09:07 01.06.2026
8 Пич
Коментиран от #41, #64, #86, #100
09:07 01.06.2026
9 007 лиценз ту кил
Коментиран от #115
09:07 01.06.2026
10 Абе
Коментиран от #24
09:08 01.06.2026
11 Никой досега дума не каза
Коментиран от #82
09:08 01.06.2026
12 а това е узаконено
До коментар #5 от "Законът е категоричен":
и наблудавано години09:08 01.06.2026
13 Съдията
Коментиран от #15
09:09 01.06.2026
14 къща
Никога не са били законни!
09:10 01.06.2026
15 007 лиценз ту кил
До коментар #13 от "Съдията":
А Благо къде го криеш?Коментиран от #20
09:11 01.06.2026
16 има много незаконни къщи и колиби
09:12 01.06.2026
17 Али Баба
09:12 01.06.2026
18 КОЦЕВ, ЧАДО МИЛОВИДНО
За строеж от такава категория
Отговорна е само ОБЩИНАТА.
09:12 01.06.2026
19 Айде yкритe на фронта!
09:13 01.06.2026
20 Съдията
До коментар #15 от "007 лиценз ту кил":
Благо го вкараха в затвора, като върнаха украинеца да лъжесвидетелства срещу него и да си довърши далаверата. Портних и ГРОБ, никой друг.😂09:14 01.06.2026
21 ококоp по пеньоар 🌈🌈🌈
09:15 01.06.2026
22 Сивчо
09:16 01.06.2026
23 666
09:17 01.06.2026
24 Епа
До коментар #10 от "Абе":
нема да е загуба, ако некой бандер пуцне Блажко. А също и Портниха, че и шефа му Тиквеняк.09:17 01.06.2026
25 Урко фашистите сте нагли
09:17 01.06.2026
26 Този коментар е премахнат от модератор.
27 КОЦЕВ, ЧАДО МИЛОВИДНО
Строителни книжа нема
Кмете, пазиш ли си раирания костюм.
09:20 01.06.2026
28 Има вариант
До коментар #1 от "купувачите са невинни":
Държавата национализира всичко и довършва строителството. А собствениците трябва да докажат колко са платили и да си платят дължимите такси и сантци, ако са минали сделката "данъчна оценка"09:20 01.06.2026
29 Валентин
Всичко трябва да бъде разрушено. Но собсвениците трябва да бъдат компенсирани. Жалко, че пак ще е за наша сметка, а не за сметка на корумпираните чиновници, които са го допуснали.
Коментиран от #116
09:20 01.06.2026
30 Този коментар е премахнат от модератор.
31 КОЦЕВ, ЧАДО МИЛОВИДНО
До коментар #26 от "Айде пак":
Яко е изиграл хоратаСобствениците си имат актове, плащат данъци, ток, вода.
Цялата АЦМИНИСТРАЦИЯ която се занимава със строежа във Варна е отговорна.
09:24 01.06.2026
32 На мафиотите се хапвайте! Студена вода!
Коментиран от #37
09:25 01.06.2026
33 Този коментар е премахнат от модератор.
34 КОЦЕВ, ЧАДО МИЛОВИДНО
Срещу общината за измама, административни нарушения и незаконно строителство.
09:27 01.06.2026
35 Реалист
Коментиран от #73
09:27 01.06.2026
36 Володимир
Коментиран от #39
09:29 01.06.2026
37 КОЦЕВ, ЧАДО МИЛОВИДНО
До коментар #32 от "На мафиотите се хапвайте! Студена вода!":
Контрола за строежа е задължение на КМЕТА и ОБЩИНАТА.Отговорността е негова.
За кво получава заплата.
09:29 01.06.2026
38 Бойкот на О.Л.Хлъц
09:30 01.06.2026
39 Влодимир
До коментар #36 от "Володимир":
Ние рускините отдавна си намерихме българи.Коментиран от #42
09:30 01.06.2026
40 Този коментар е премахнат от модератор.
41 Този коментар е премахнат от модератор.
42 Володимир
До коментар #39 от "Влодимир":
А български деца родихте ли им? Сега украинките доста по детеродни способности имат, гледам по 3-4 чавета влачат.09:35 01.06.2026
43 На мафиотите се жалвайте! Студена вода!
09:38 01.06.2026
44 Този коментар е премахнат от модератор.
45 Колко според теб
До коментар #5 от "Законът е категоричен":
ще струва разрушаването и рекултивацията на района? Кой ще плати за това и възможно ли е въобще да се направи. Кога ще поникнат вековните дървета изсечени преди това? Кой ще премахне бетона из основи до край?Коментиран от #68
09:39 01.06.2026
46 хаха
Кога са били "законни" бе ИЗМЕТ????
Дай да видим акт16 тогава!
09:39 01.06.2026
47 хаха
Кога са били "законни" бе ИЗМЕТ????
Дай да видим акт16 тогава!
09:41 01.06.2026
48 Ще има ли осъдени за това бедствие?
Коментиран от #52
09:41 01.06.2026
49 Ама чакай ся...?!
Ся мИ рИветИ...?!?!
09:52 01.06.2026
50 И каква среща ще ми искате...
10:01 01.06.2026
51 Курдо Коленков
Коментиран от #55
10:05 01.06.2026
52 Фори
До коментар #48 от "Ще има ли осъдени за това бедствие?":
И защо да се събаря?Да се национализира .Ще направим клуб на пенсионера там.Коментиран от #56
10:07 01.06.2026
53 !!!
Руснаците са го Ви казали,но не сте ги чули!
10:08 01.06.2026
54 az СВО Победа 81
Те НЕ СА СТАНАЛИ НЕЗАКОННИ, а никога не са били законни!
Коментиран от #59
10:08 01.06.2026
55 НЕ Е БАШ ТАКА!
До коментар #51 от "Курдо Коленков":
Един обикновен човек,който иска да развие малък частен бизнес отваряйки малка търговска будка,ще го скъсат от разрешителни и законови разпоредби а тук става на въпрос за крещящо нарушение на закона...!Затова-съвсем справедливо е-събаряй!
10:09 01.06.2026
56 Беден пенЦионерин!
До коментар #52 от "Фори":
Да бе да...?!Та там кафето ще струва поне...5еврака...🙄?!
10:11 01.06.2026
57 БАНДЕРАТА , ДОРИ НЕ СЕ СЕЩА ДА ПИТА
Коментиран от #92
10:12 01.06.2026
58 добросъвестни купувачи
10:14 01.06.2026
59 az СВО Победа 81
До коментар #54 от "az СВО Победа 81":
Всички претенции на "собствениците" към украинската мафия, а отговорност от администрацията трябва да търси прокуратурата и съда!На Благо "невинния" мястото му е пак в ареста!
10:15 01.06.2026
60 604
10:17 01.06.2026
61 БЪЛГАРИН ПРЕДИ 10 ГОДИНИ МИ КАЗА ;
10:18 01.06.2026
62 604
10:19 01.06.2026
63 az СВО Победа 81
Еднакви символи на корупцията са !
10:19 01.06.2026
64 Този коментар е премахнат от модератор.
65 604
10:21 01.06.2026
66 логично
10:33 01.06.2026
67 Пешо
Коментиран от #97
10:44 01.06.2026
68 Ми да се остави така колко му е
До коментар #45 от "Колко според теб":
Всеки селски терикат вече ще го прави тоя номер щот колко ше струва да го разрушим да култивираме пък и хората на улицата ще останат това ли казваш10:47 01.06.2026
69 Българин
11:04 01.06.2026
70 444
11:06 01.06.2026
71 444
Коментиран от #76
11:07 01.06.2026
72 Казусът е ясен. Да видим ПП как ще дейст
11:23 01.06.2026
73 Този коментар е премахнат от модератор.
74 Ще се насади нова гора на друго 🤔🤔🤔🤔
Натисна ли са фърчилото
Срава Украине
На ви прогресивна българия
Коментиран от #78, #84
11:28 01.06.2026
75 Не са станали незаконни,
11:28 01.06.2026
76 И аз така викам!
До коментар #71 от "444":
А украинската посланичка-сексоложката-Олеся Илашчук се изцепи,че във връзка със случая,се...,,Зараждала необяснима Украинска ксенофобия в България...!"
Коментиран от #96
11:28 01.06.2026
77 Изчезвайте, наглеци украински
11:29 01.06.2026
78 Хе,хе...!
До коментар #74 от "Ще се насади нова гора на друго 🤔🤔🤔🤔":
И какво ти е виновна в случая...,,Прогресивна България"...?!Кучето е заровено дълбоко в корупционните схеми на ГЕРБ,ПП-ДБ,БСП...!
Коментиран от #89, #106
11:34 01.06.2026
79 анонимен
Коментиран от #91
11:48 01.06.2026
80 анонимен
11:57 01.06.2026
81 Българските граждани,
Коментиран от #117
11:59 01.06.2026
82 А нотариусите
До коментар #11 от "Никой досега дума не каза":
поименно?12:01 01.06.2026
83 Този "симпатяга"
12:02 01.06.2026
84 това ,че притежаваш
До коментар #74 от "Ще се насади нова гора на друго 🤔🤔🤔🤔":
нотариален акт не прави строежа законен. АКТА ПОКАЗВА КОЙ Е СОБСТВЕНИКА НА НЕЗАКОННИЯ СРОЕЖ И КОЙ ТРЯБВА ДА ГО СЪБОРИ ДОБРОВОЛНО.Коментиран от #90
12:05 01.06.2026
85 Всезнаико
До коментар #5 от "Законът е категоричен":
А ти имаш ли нотариален акт на твоя дом И Ако доиде някои от Турция с»тапия от преди 200 год за това място ти незаконен имот ли си купил Щом държавата издавна невалидни документи с печат за много пари ЕГА СИ ДЪРЖАВАТА12:11 01.06.2026
86 Прав си
До коментар #8 от "Пич":
Една работа Щом не може да се оправи с пари се ОПРАВА С МНОГО ПАРИ ВСЕКИ СИ ПЛАЩА ЗА ДЯВОЛЪКА12:16 01.06.2026
87 Тия с нотариялните актове не им
П О С Т А Н О В К А
Слава украине
12:56 01.06.2026
88 Селянина с колелото
До коментар #1 от "купувачите са невинни":
Много ми е интересно от какви националности са живеещите в комплекса. Ако някой има информация моля да сподели.12:58 01.06.2026
89 Ами сутринта по тв. Се яви тяхния минист
До коментар #78 от "Хе,хе...!":
ър и озакони строежа.Да не мислиш че волейболната му глава го е измислила това?
Миг 21 дето го кръсти най големия ана лизатор са му стегнали каската
13:01 01.06.2026
90 Затова ли сутринта волеболния министър
До коментар #84 от "това ,че притежаваш":
Се спука да обяснява че ще се узакони..И ни разясни дефицита. 🤔🤔🤔🤔🤔
Коментиран от #119
13:07 01.06.2026
91 Я пъ тоа
До коментар #79 от "анонимен":
Кой а издал разрешителните за строеж?????Дали са фалшифицирани е друг въпрос.
13:15 01.06.2026
92 Я пъ тоа
До коментар #57 от "БАНДЕРАТА , ДОРИ НЕ СЕ СЕЩА ДА ПИТА":
Разрешителното за строеж са издава от общинатаАма ти откъде да знаеш.
Коментиран от #95, #105
13:20 01.06.2026
93 Тончо
13:40 01.06.2026
94 Ха-ха, я па тоя
14:42 01.06.2026
95 Ха-ха
До коментар #92 от "Я пъ тоа":
"Разрешителното за строеж"............... а бе само ти ли не си разбрал, че всички документи са фалшиви и незаконно издадени. Всичко по веригата си е чиста измама!Както бе казал Петър Младенов - да идват танковете/булдозерите.
14:45 01.06.2026
96 Така е!
До коментар #76 от "И аз така викам!":
До сега съчувствах на украинците и подкрепях помощта за тях. Но вече се убедих,че трябва да се качват на луксозните си лимузини и джипове - и кой откъдето е! Освен това, Германия, Франция, Италия са отлични места за "изстрадалите" "бежанци".15:00 01.06.2026
97 Да........
До коментар #67 от "Пешо":
И твоята къща е за събаряне! Ако искаме да живеем в нормална държава - всеки да спазва закона. Иначе утре и аз започвам строеж на скромно 50-етажно хотелче в Южния парк. А паркът ще превърна в елитен паркинг, да има и за туристите в хотела и за живущите наоколо. Пък и добра печалба за мен да има /най-важното/. Ако за един - може, и за мен ще може!Коментиран от #99
15:09 01.06.2026
98 Анонимен
15:26 01.06.2026
99 Пешо
До коментар #97 от "Да........":
Виждам по мнението ти, че не си наясно със закона, колега. Който е нарушил закона преди 40 години си е понесъл отговорност по същия закон, като си е платил глобата. Като има удостоверение за търпимост, няма събаряне. Аз съм добросъвестен купувач. Сравнението ти с 50 етажна сграда в Южния парк е неуместно. Такава сграда се строи за продажба на апартаменти. Качи се към Горна баня да видиш на едно място гората е изсечена и е построено кварталче от няколко къщи за продажба. Същото е да кажем в полето между Гурмаово и Пожарево и на много други места около София. Всъщност ако пробваш да погледнеш закона за устройство на територията ще установиш, че е един от най-рестриктивните и изкуствено усложняващи нещата закони в света. А на практика всяко свободно местенце в София и покрай морето, се презастроява. Съвсем друга работа е да строиш къща за да живееш в някое безлюдно село, където реално не могат да ти осигурят водоснабдяване, няма асфалтов път, а тока си го прокарваш сам, за своя сметка.16:30 01.06.2026
100 май
До коментар #8 от "Пич":
пропускаш, чия е компетенцията - в този казус на кмета. Коцев колко пари е взел да си държи очите затворени при толкова много сигнали?Сигурно се е изплашил завалията, че сега новите като видят толкова много сигнали ще се разровят и ще лъсне цялата мръсна игра на ПП ДБ, ГЕРБ и ДПС. Реши да приложи кризесен ПР като даде пръв гласност на случая, ама неговата отговорност е най-голяма - закона предвижда кмета да контролира и да се произнася за незаконното строителство в дадена община
Коментиран от #103
16:48 01.06.2026
101 ОБЕКТИВНИЯ
някой закон не оправдава нарушителя!Ако този случай беше в Германия ,Франция и т.н. дали щяха да умуват още ???
Багерите и край !!!
17:50 01.06.2026
102 Възмутен
Областния координатор на ДПС Търговище, сред собствениците на имоти в Баба Алино!!!
ГЕРБ също са виновни, всичко започва при разследвания Иван Портних от ГЕРБ.
ГЕРБ и ДПС поръмаха фалшиво разследване на вартенския кмет Благомир Коцев, за да го отстранят, а сега прехвърлят собствената си вина върху него
18:37 01.06.2026
103 Мнение
До коментар #100 от "май":
Потникът от ГЕРБ е вдел пари, всичко започва ппи него! Благо Коцев е сигнализирал. Цялата подкупена "заспала" администрация в лъв Варна е на ГЕРБ. Сам кмет те воже да се пребори с корупцията. Добре, че се смени властта и ГЕРБ паднаха от власт.18:40 01.06.2026
104 ДПС „Ново начало“ са мафия с ГЕРБ
Областния координатор на ДПС Търговище, сред собствениците на имоти в Баба Алино!!!
18:40 01.06.2026
105 Альооо
До коментар #92 от "Я пъ тоа":
НЯМА РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА СТРОЕЖ!!!Ти не разбра ли бре, шушляк.
18:43 01.06.2026
106 Корупцияяяя!!!
До коментар #78 от "Хе,хе...!":
Румен Радев като президент още е получил доклад от ДАНС за случая Баба Алино преди време, но си е замълчал, също и Наталия Киселова, а също и Росен Желязков. Всичко е запжчнало при ГЕРБ и техния кмет Иван Портних. А от ДПС Ново Начало - Йордан Цонев си купил даже там къща в "Баба Алино", а също областния координатор на ДПС Търговище...гиди корумпета мазни!!Коментиран от #109
18:48 01.06.2026
107 Альона
19:36 01.06.2026
108 Българин
Ей, знаех си, че щом всички руски медии завиха против "украинците", значи здраво лъжат и прикриват истината, че става въпрос за руски анклав и руснаци.
Коментиран от #118
21:29 01.06.2026
109 Гилдоре
До коментар #106 от "Корупцияяяя!!!":
Ами всичко вони на руснаци и КГБ. Странно е, как се разсмърдя, преди Радев да го узакони.Може би и затова веднага цялата пропаганда беше насочена да обвинят Украйна.
Коментиран от #111, #120
21:31 01.06.2026
110 Как
21:32 01.06.2026
111 Брато
До коментар #109 от "Гилдоре":
Теб да не те е правил гого лозанов , когато е бил на 3 водки ?21:36 01.06.2026
112 гайс
21:57 01.06.2026
113 ...
22:06 01.06.2026
114 Първо - плащането на данъци
11:08 02.06.2026
115 Е, и кметчето Портних,
До коментар #9 от "007 лиценз ту кил":
от когато и откъдето започват много отрицателни тенденции за града, вкл.и превръщането му в клоака...11:11 02.06.2026
116 И с какво
До коментар #29 от "Валентин":
И от кого трябва да бъдат компенсирани? Невзоров има пари да строи - ще намери и да компенсира собствениците - ЕС даде толкова пари на Украйна, все е останало нещо...11:15 02.06.2026
117 Уточнявам- -
До коментар #81 от "Българските граждани,":
Един от тези граждани е Данчо Ментата. Някой да каже нещо добро за него? Намериха ли му дипломата от ВИНС- Варна? По възраст и хронология би трябвало да сме състуденти, но поне никой от тогавашните колеги не си го спомня...11:22 02.06.2026
118 Никой не го пробутва -
До коментар #108 от "Българин":
той се самоопределя като украинец .С и посланичката им е на същото мнение...11:28 02.06.2026
119 Кой е този
До коментар #90 от "Затова ли сутринта волеболния министър":
"волейболен министър"? Сред министрите на а волейболисти - спортният е акробат...11:31 02.06.2026
120 Айде пак
До коментар #109 от "Гилдоре":
Простотии е стил Урсула и Кая..11:33 02.06.2026
121 4епа
10:08 04.06.2026