Министерският съвет одобри актуализация на бюджета за тази година като таванът на държавния дълг се увеличи с 3.425 млрд. лв., за стабилизация на Корпоративна търговска банка.Това обяви финансовият министър Петър Чобанов, след като министрите одобриха предложение за актуализация на бюджета. 2 милиарда и 700 милиона лева ще отидат за стабилизирането на ситуацията около КТБ. Ще бъдат дадени и държавни гаранции на фонда за гарантиране на банковите влогове: В същото време министрите смятат, че Националната здравноосигурителна каса ще се справи с допълнителни 225 млн. лв., със 103 млн. лв. по-малко, отколкото касата искаше.
Кабинетът предлага с промени в Закона за държавния бюджет за 2014 г. приходите да бъдат намалени с 500 млн. лв.
Оставяме един доста голям буфер, който да покаже, че държавата наистина застава с всички възможни средства зад стабилността на финансовата система и ще продължи да го прави, дори и при смяната на правителства, дори в ситуация, когато нямаме работещ парламент и имаме служебен кабинет. По отношение на държавната гаранция, няма да бъде изразходвана, тоест това е обещание от страна на държавата, че застава твърдо и категорично зад фонда, дори и когато няма парламент, същото цели да покаже, че фискалните буфери, които изграждаме са достатъчни и ще защитят системата, каза Чобанов.
Дори да се приеме решението да бъдат спасени всички пари на вложителите в КТБ, то трябва да е съпроводено с действия, гарантиращи прозрачност и произхода на средствата, каза финансовият министър
в отговор на въпрос дали държавата трябва да гарантира всички влогове на клиентите в КТБ. Чобанов отбеляза, че евентуално решение да бъдат спасени парите на всички вложители би дало лош пример. Той допълни, че всеки, който е поел риска да прави подобни вложения, трябва после да е наясно с последиците.
С увеличаването на държавния дълг България ще може да си позволи допълнителни разходи и вдигане на бюджетния дефицит със 725 милиона лева. Чобанов уточни, че 225 милиона от тях ще отидат за бюджета на Здравната каса:
Този ресурс, който отделяме - 225 милиона е в две основни направления. 200 милиона за болнична помощ, където са най-големите проблеми и най-голямото напрежение и разбира се останалите 25 милиона за осигуряване на лечението на онкоболните. Така че това са основните направления, в които даваме ресурс с препоръката да предприемат дисциплиниращи мерки, тъй като не може да продължава това непрекъснато увеличаване на ресурса, а срещу него да не стои една отговорна реакция.
Предстои бюджетът да мине на гласуване в Народното събрание.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 koko
18:40 19.07.2014