"Премиерът правилно възрази срещу решението на финансовия му кабинет за замразяването на заплатите. България е в ликвидна криза, защото от фискалния резерв са свободни само 800 млн. евро. Дефицитът е два пъти по-голям спрямо миналата година. Приходите нарастват със 7%, но разходите - с 14%. На практика няма пари за пенсии и заплати", каза доц. Щерьо Ножаров, икономически съветник към БСК и преподавател в УНСС, в предаването "Денят на живо" по NOVA NEWS.
"Замразяването на минималната работна заплата ще създаде икономически парадокс. Линията на бедност у нас не може да бъде спряна да расте, защото се определя по Европейски механизъм. Тези, които са на минималната работна заплата получават 481 евро. Ако минималната заплата се замрази в следващите три години, а линията на бедност нараства с 30 евро всяка година, т.е. след две години те ще доближат. Ще стане безсмислено хората, които взимат минимална заплата да работят по 8 часа на ден, вместо да получават гарантирана социална помощ. Това се нарича капан на безработицата", обясни още той.
По думите му сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата противоречи на Европейската директива, която трябваше да въведем преди година и половина. "Този механизъм се обсъжда повече от 4 години и социалните партньори са осъзнати какво трябва да съдържа той. Търпимият срок за прилагането му вече изтече, защото ако не го направим до август месец - ще има санкции", уточни доц. Ножаров. "600 000 човека у нас са зависими от минималната заплата. Социалните помощи в голямата си част вече са развързани от нея", каза още той.
"Плащането на осигуровките от държавните служители е опит за манипулиране на бюджетния дефицит. Беше казано, че в следващите години ще се увеличи брутното им възнаграждение, но това ще запази нетното им. По този начин държавата се опитва да направи трик и ще превърне разхода в приход", уточни доц. Ножаров.
Той коментира и данъчно облагане за повече от едно жилище. "Идеята е незаконосъобразна. Има недопустимо смесване между подоходни и имуществени данъци. Имуществените данъци трябва да бъда само по стойност. По този начин укриването на данъци ще бъде много лесно", обясни експертът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Сила
19:24 23.06.2026
2 Избрахме си
Коментиран от #42
19:25 23.06.2026
3 Радев Скапаняка
19:26 23.06.2026
4 минималната заплата
19:26 23.06.2026
5 в беге гетото
19:26 23.06.2026
6 мунчо
Коментиран от #23
19:28 23.06.2026
7 Четете между редовете
Коментиран от #8, #12
19:28 23.06.2026
8 БРАВО!
До коментар #7 от "Четете между редовете":
БРАВО!19:29 23.06.2026
9 Име
19:30 23.06.2026
10 Васил
Коментиран от #28, #29
19:30 23.06.2026
11 И ЗА КАЛАШНИЦИТЕ Е ЯСНО
19:30 23.06.2026
12 а тяхната
До коментар #7 от "Четете между редовете":
сами ще си я увеличават с разликата за добре свършената работа..Коментиран от #15
19:30 23.06.2026
13 Мунчо Празников
19:30 23.06.2026
14 Финансист
Коментиран от #17, #19
19:31 23.06.2026
15 Също като господарите си
До коментар #12 от "а тяхната":
Хаир да не видят!19:32 23.06.2026
16 Оня под Коня
Коментиран от #22
19:33 23.06.2026
17 Радевченко
До коментар #14 от "Финансист":
Без на силоваците и тилаваците.19:34 23.06.2026
18 Ти да видиш
19:34 23.06.2026
19 бгполитик
До коментар #14 от "Финансист":
ВДИГАМЕ ЦЕНИТЕ!!!19:38 23.06.2026
20 Радеви вълнения
19:41 23.06.2026
21 Ддд
Едрия бизнес постоянно ни убеждава че, ако се вдигнела мин. пенсия щели да уволняват хора. Това явно означава, че техните работници, масово са на мин. заплати, и бизнесът им се държи на това. На ниските заплати на работниците им.
Коментиран от #33
19:42 23.06.2026
22 контра
До коментар #16 от "Оня под Коня":
А със служебното боташко правителство на тогавашния и сегашния гълъб сме васална турска провинция с дължим подневен данък 500 000евра.Коментиран от #30
19:44 23.06.2026
23 Трябва да Рлатим !
До коментар #6 от "мунчо":
Техните Кражби !Демек !
19:45 23.06.2026
24 Под игото
19:46 23.06.2026
25 Стига Вече с Тия Заплати !
Което Направо Изтичат !
Парите са Заключени Там !
19:49 23.06.2026
26 !!!?
Който ме нервира получава "кошница с грижа"...!!!?
19:50 23.06.2026
27 Хващайте сопите!
19:51 23.06.2026
28 Българите не прощават предателствата
До коментар #10 от "Васил":
Ще види и обратната страна на медала!19:55 23.06.2026
29 Радев и
До коментар #10 от "Васил":
хората му просто не знаят какво да правят. Нивото им е такова-тотално неподготвени. И гълъбът започна да гледа шашардисано, като Запрянов. И Пеканов и Проданов са нафукани лекета не на мястото си. А кадрите решават проблемите.Коментиран от #32
19:55 23.06.2026
30 Румен Радев арменоидът
До коментар #22 от "контра":
Работил съм в турски фирми и доста турци са с гърбави носове,както и при азерите и кавказците като цяло е така- поради специфичната форма на главата в профил турците са кръстени "търки",което значи "пуйка",защото формите на главите им донякъде приличат в профил на профилът на тази птица.Това ни е българският президент,който лобира за Турция а онези имат неоосмански претенции към България.19:58 23.06.2026
31 Баба Вуна
Коментиран от #34
20:00 23.06.2026
32 хмм
До коментар #29 от "Радев и":
А според мен някой ги кара да решават невъзможна задача.Хем "сметката" да излезе, хем да не им падне рейтинга.
20:01 23.06.2026
33 ганчо бизнесменя
До коментар #21 от "Ддд":
знае само да лъже и краде какво очаквате?20:01 23.06.2026
34 пфф
До коментар #31 от "Баба Вуна":
Скрий се бе, ченгене сополиво! Чеп за зеле не става и от тебе!20:02 23.06.2026
35 дядо дръмпир
20:03 23.06.2026
36 с тва правителство
Коментиран от #39
20:04 23.06.2026
37 Румен Радев арменоидът
20:07 23.06.2026
38 Никой
Тъжно ми е за пенсионерите, които са се пенсионирали отдавна! И за социално слабите ми е тъжно, оставам само с тъгата си, защото незнам какво ще ме сполети мен след 15 години, а и не ми е работа да се грижа за ниско квалифицирани индивиди, които цял живот не са сътворили нищо за себе си, или са вземали пари под масата.
20:08 23.06.2026
39 Продължаваме нататък!
До коментар #36 от "с тва правителство":
Задкулисието похарчи доверието и в екс президента.Коментиран от #40
20:09 23.06.2026
40 задкулисието
До коментар #39 от "Продължаваме нататък!":
ще ви пуснем нов спасител и освободител!Коментиран от #41
20:13 23.06.2026
41 Не можете!
До коментар #40 от "задкулисието":
Свършиха ви актьорите!20:15 23.06.2026
42 Швейк
До коментар #2 от "Избрахме си":
Ами с милиционери, военни и физкултурници толкова!20:16 23.06.2026
43 Щерьо
Коментиран от #44
20:19 23.06.2026
44 щерьо
До коментар #43 от "Щерьо":
зех кинти20:28 23.06.2026