Ситуацията в сектора на енергетиката е много притеснителна. Всеки месец Националната електрическа компания (НЕК) губи около 50 милиона лева.
НЕК се разплаща редовно в почти пълен обем с компаниите, свързани с някои партии, а останалите получават под 50% от дължимите им суми, обяви пред „Денят започва“ по БНТ икономическият вицепремиер Екатерина Захариева.
Вицепремиерът коментира, че на такива фирми месечните плащания надвишават 90% от дължимото.
Скоро се очаква да бъдат обявени конкретните данни за тези плащания от началото на годината, след като Захариева разпореди проверка за тях. На по-късен етап ще бъдат представени и плащанията за миналата година, допълни тя.
Министърът на регионалното развитие опроверга някои твърдения за режим на тока, но изрази притеснението си за състоянието на НЕК.
„Надявам се регулаторът да вземе правилните решения. Цялата информация, която получавам от сектора, е притеснителна. НЕК губи над 50 млн. на месец от това, каквото е определил регулаторът за ценовия диапазон. С натрупаните дългове през годините и при такива загуби, НЕК няма да издържи дълго. Отделно НЕК дължи суми на всички производители и доставчици по веригата. Загубите на НЕК са всъщност загуби на всички останали по веригата", каза Захариева.
За енергийния борд тя заяви, че той е бил задача, която е била поставена и обсъждана и от президента, и от служебния премиер Георги Близнашки.
"Това е един от ангажиментите, които поехме и е свързано със ситуацията в енергетиката. Той ще бъде съставен от заинтересовани лица от сектор електроенергия. Поради тази причина в него са включени представители на държавни институции, на производители, доставчици, потребители, търговци и независими експерти", заяви вицепремиерът.
Очаква се Екатерина Захариева да оглави енергийния борд.
По думите ѝ ще се разчита и на експертна помощ от Световната банка, ЕБВР, ЕК. Целта на борда е да направи анализ на състоянието на сектор енергетика.
Според Захариева "Южен поток" ще го бъде, не само България но и редица други държави подкрепят този проект. Тя не вижда разрешение на кризата между Украйна и Русия скоро.
"Този проект е важен поради факта, че за съжаление години наред българските правителства не са предприемали действия за диверсификация на източници на доставки на газ. Южен поток ще се случи, но той трябва да се случи добре за България и спрямо европейските правила", подчерта Захариева.
Тя коментира и състоянието на бюджета, като заяви, че е притеснително.
"Предвид факта, че над 1 млрд. ще бъде неизпълнението на приходната част, също така двете спрени програми и необходимостта от разплащане с национални средства, това са фактори, които водят до това, че състоянието на бюджета не е много оптимистично и може да се наложи вземане на нов външен дълг", заяви вицепремиерът.
По думите ѝ най-важната задача е възстановяване на плащанията на двете оперативни програми. Следващата седмица Захариева ще има срещи в Европейската комисия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА