ГЕРБ не се отказва от предложените спорни промени за пенсионното осигуряване, но може да ги промени. Това стана ясно от изказване на премиера Бойко Борисов преди заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък, цитиран от БНТ.
Според Борисов се мисли хората, които изберат държавното осигуряване, да могат да променят решението си в последствие. В предложените от ГЕРБ текстове изборът е еднократен и не може да се променя. Аргументът е, че държавното осигуряване е солидарно, парите не постъпват по индивидуални сметки, а в общия бюджет и няма кака да се върнат след време.
"Възложил съм на финансовия министър да предложи и това решение", каза Борисов. Той обаче отхвърли всички останали аргументи срещу пенсионните промени. За втори път премиерът заяви, че "като демократ считам, че всеки може сам да реши" къде да се осигурява за пенсия. Според него промените ще създадат конкуренция между фондовете, които "ще имат 1 година време с реклама, чрез офисите си да убедят хората да се осигуряват при тях".
Така премиерът Бойко Борисов коментира нападките срещу идеята родените след 1959 г. да избират дали да се осигуряват за пенсия и в частен фонд или да прехвърлят парите си изцяло към Националния осигурителен институт (НОИ).
Според премиера, Комисията за финансов надзор, която контролира пенсионните дружества, би могла да установи дали те разполагат с достатъчно средства и дали правилно работят с тях.
"Пенсионните фондове, които вече трябва да започнат да изплащат пенсии, не са в състояние и могат да плащат само малки суми", каза пред БНР още Борисов. Става въпрос обаче не за универсалните фондове, за които се предлагат промени, а за професионалните, в които се осигуряват работещите тежък труд от първа и втора категория като миньори, машинисти, летци. Професионалните схеми трябваше да започнат да плащат изцяло ранни пенсии от догодина. Заради недостига на средства НОИ ще продължи да покрива част от сумите.
Две са основните причини за липсата на достатъчно средства. Едната е, че по закон разликата между възрастта за пенсиониране на хората първа категория и тези трета категория трябва да е 8 г., а между втора и трета категория - 3. В момента обаче тя е 11 г. при първа категория и 6 при втора. Разликата е заради замразяването на възрастта за тежките професии при ръст на тази за най-масовата категория.
Втората причина за недостига е нередовното внасяне на осигуровки в професионалните схеми. Според анализ на пенсионните фондове едва 14% от пенсиониралите се в периода 2011 - 2013 г. категорийни работници са осигурявани редовно. 40 на сто имат под 50 вноски.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 е ми
16:45 18.12.2014
2 Раздавам пенсии
Коментиран от #3
19:23 18.12.2014
3 мизерникът
До коментар #2 от "Раздавам пенсии":
А,ДОБРУТРО21:02 18.12.2014
4 Василена Петрова
Коментиран от #5
22:18 18.12.2014
5 Румен Янев
До коментар #4 от "Василена Петрова":
Свирено ни е от всякъде!А те са си опекли работата и като поостареят просто ще се ОТТЕГЛЯТ в някоя спокойна и топла страна....08:02 19.12.2014
6 Pazardjik
17:22 19.12.2014
7 гост
11:34 21.12.2014