Четвъртото издание на фолклорния събор "Алботин", който се провежда в подножието на прочутия Алботински скален манастир, започна с празничен водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Видински митрополит Дометиан, съобщават от Община Видин.
"Един прекрасен традиционен празник ни е събрал тук, за да отбележим втория ден на Великден. Един празник, който е събирал нашите деди от векове. Той е изпълнен с вяра, надежда, любов и всичко онова, което краси човешкия образ"- с тези думи се обърна владиката към множеството от хора. Той ги призова да проповядват мир и милосърдие и им честити Възкресение Христово.
По стар обичай в някои видински села се прави ритуалното "пускане на поменално хоро"- израз на почит пред паметта на починалите през последната година. Близките на покойниците "заръчват" с дарове на духовата музика любимото хоро на отишлия си от живота. И докато звучи любимата му музика, на хорото се хващат всички- роднини, съседи, приятели.
"От кога идва традицията не мога да Ви кажа, аз я наблюдавам от `89 година, а моите респонденти, възрастните хора, с които разговарям, я помнят от своето детство. ... Вероятно традицията е изключително древна", разказа пред радио Видин етнографът от Регионалния исторически музей във Видин Десислава Божидарова.
По вековна традиция християните от селата Раброво, Делейна, Каленик, Долен и Горен Бошняк, Градец, като и много гости и жители на Видин и околията, на втория ден след Великден се събират в местността Алботин, за да почетат своите близки покойници, отишли си от този свят през изминалата година.
Ритуалът се провежда в долината под уникалния Скален манастир. Фолклорният събор "Алботин" започна там в 11 часа.
"Възрастните жени, тези които са основните пазителки на традицията, продължават да си отбелязват празника. Сега той се превърна в един събор, който много се плаша, че ще унищожи традицията по такъв начин, по какъвто дори, когато е бил преследван, не са успели да унищожат. Сега с тези силни музики и този панаир, в буквален смисъл, който се прави там, ще унищожи традицията", допълни етнографът.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА