В МВР трябва да започне да се прави реформа и да се прецени с каква част от бюджета това ведомство може да се издържа. Също така трябва да се спре поемането на външни дългове и трупането на дефицити поради натиск от отделните бюджетни системи, какъвто е случая с МВР . Това каза народният представител от КП "Народен съюз" Георги Ковачев и член на бюджетната комисия в Народното събрание.
Истината е, че бюджетите на МВР и МО бяха сериозно порязани от правителството на Пламен Орешарски и правителството на Бойко Борисов. "Те не направиха нищо тези системи да бъдат реформирани. Системно намаляха бюджетите им,които създаваха дефицити във фиска, и вследствие на което се появиха тези протести", обясни Ковачев.
По думите му напрежението с полицаите има предистория. Той припомни, че в края на 2013 година бяха заложени увеличения на заплатите в МВР, а в средата на 2014 г. финансовия министър призна , че не е изчислил новото увеличение. Ние актуализирахме бюджет 2014 г. като добавихме 125 милиона към министерството. Новият бюджет за 2015 също беше увеличен. Една от причините за оставката на Веселин Вучков бе заложените по-високи приходи, които той нямаше от къде да събере и системното недофинансиране на министерството.
Георги Ковачев коментира и резултатите от местните избори като заяви, че "Народен съюз" може да се похвали с 8 общински кмета и с около 150 общински съветника.
"За млада коалиция като нашата, общата оценка за изборите е доста добра и може да претендираме за национално присъствие", коментира той. И допълни, че политическия съвет на коалицията обсъжда преминаването в най-скоро време на "Народен съюз" в единен политически субект.
Коалицията ще бъде отворена и за нови политически формации. Тя не се е капсулира само с тези 8 партии, които в момента са включени в състава й.
Според него заради организацията и начина на провеждане на изборите вакуума между хората които искат да се занимават с политика и гражданите се е увеличил още повече, затова задължително трябва да се промени изборното законодателство.
Въпросът на референдума за електронното гласуване бе абсолютно излишен, защото от една страна усложни допълнително местните избори и от друга страна с времето до едно такова гласуване неминуемо ще се стигне, най-малкото заради многото българи, живеещи зад граница, които няма по какъв друг начин да упражнят правото си на глас, смята Ковачев.
Той уточни още, че модерният политически модел е този, който се прилага в Германия, но за съжаление у нас никой не желае да приеме подобна форма на управление.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА