„За” ратификацията гласуваха 154 народни представители, „против” бяха 5 депутата и 1 „въздържал се”. Депутатите решиха да гласуват на първо и второ четене в едно пленарно заседание ратификацията. По този начин тя бе приета окончателно.
Решението за присъединяването на Черна гора в НАТО беше взето на срещата на министрите на външните работи на страните-членки на съюза в Брюксел на 1 и 2 декември 2015 година. Министрите подписаха официално протокола на 19 май 2016 година. По време на дебатите Цветан Цветанов председател на ПГ на ГЕРБ коментира, че както България е приела пътя си да бъде част от НАТО и Европа, така и Черна гора е избрала своя път и е определила пътя си през 2012 година. Той поздрави Черна гора за членството си в НАТО и припомни, че страната е участвала в мироопазващи мисии в Сомалия и Афганистан. Янко Янков народен представител от ПГ на ДПС заяви, че целите Балкани имат нужда Черна гора да стане част от НАТО, защото това ще ги направи по-сигурни, предвид обстановката.
Черна гора трябва да бъде част от НАТО, България винаги е подкрепяла разширяването на съюза, това носи повече стабилност на Западните Балкани. Това каза външният министър Даниел Митов пред журналисти в парламента. По думите му черногорският народ е гласувал за партии, които са заявили, в своите програми, че ще вървят към членство на страната в НАТО. Митов каза, че е ясно, че има част от обществото на Черна гора, която не иска да се присъедини към НАТО, но мнозинството е гласувало за партии, които са заявили, че искат. „В български и национален интерес е да имаме колкото се може повече съседи, които са държави-членки на НАТО, за да може да формираме средата на сигурност заедно и съвместно базиран на общи разбирания”, каза още министърът на външните работи. „Няма международен документ, който да казва, че НАТО е поел ангажимент да не се разширява. Това е пълна лъжа”, заяви министър Митов.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 черногорец храбър
12:16 30.06.2016