„Абсурдно” – по този начин външният министър и вицепремиер с ресор „Съдебна реформа” Екатерина Захариева определи призива на партии и неправителствени организации Европейската комисия да започне наказателна процедура срещу България заради „ЦУМ-гейт” и съмненията за манипулиран избор на членове на ВСС.
„Стига сме си клатили държавата, нека да се стегнем, никой няма да ни направи реформата отвън”, заяви тя в студиото на бТВ. По думите й атаките срещу първия по рода си пряк дистанционен избор на съдебни кадровици са с цел да повлияят на оценката на Брюксел за промените в Закона за съдебната власт и изпълнението на стратегията за реформа.
Захариева посочи, че в съдебния съвет всички са били на мнение, че гласуването не може да се манипулира. „Това са мини избори, мажоритарни избори”, подчерта тя.
Захариева реагира остро през седмицата на изказване на руския президент Владимир Путин, че славянската писменост е дошла от „македонската земя”. След среща на руския посланик с премиера Бойко Борисов, руското външно министерство обясни какво е имал предвид държавният глава.
„Когато започнем да оспорваме и неоспоримите исторически факти, как ще се развиваме напред в бъдещето? (…) Македония е географско понятие, през различните периоди от историята различни части от нашия край са били с това име”, подчерта Захариева. По думите й казаното от Путин е "провокация".
Тя беше категорична – България няма интерес от обостряне на отношенията с Македония, българският интерес изисква обединена, силна и стабилна държава и София винаги е подавала ръка на Скопие. Министърът се обяви за подписване на договор за добросъседство между двете страни.
На въпрос дали е уместно Владимир Путин да бъде канен за 140-тата годишнина от Освобождението, Захариева отговори положително: „Аз бих се радвала колкото се може президенти и министър-председатели да идват в България, защото това е най-лесният начин да защитим нашите национални интереси”.
По повод критиките на американския президент Доналд Тръмп към останалите страни членки на НАТО и разходите им за отбрана, Захариева коментира, че все пак държавният глава е смекчил тона и вече не говори за организацията като за отживелица.
В същото време, тя отбеляза, че само няколко страни от пакта могат да поддържат пълна отбранителна способност на всичките си видове войски и България не е сред тях.
„Едни развиват авиация, други – сухопътни войски, важно е да покажем кога какво ще развиваме. Нашата пехота е най-голяма и с най-голяма нужда и ако имаме участие в мисии, те са почти изцяло със сухопътните войски”, отбеляза Екатерина Захариева и изрази мнение, че вероятно превъоръжаването на армията ще започне именно с пехотата.
Темата стана актуална през последните седмици, след като стана ясно, че според служебния кабинет е по-добре България да закупи шведски изтребители „Грипен”, а не сочените за фаворит американски Ф-16 на старо. Преди дни премиерът Бойко Борисов заяви, че старите руски самолети на нашите ВВС може да летят още 11 години, а междувременно да бъдат задвижени другите два мегапроекта в отбраната – за сухопътните войски и флота.
Същевременно военният министър Красимир Каракачанов заговори за производство на кораби и бронетехника у нас.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бойко
15:57 27.05.2017
2 Пенчо
16:58 27.05.2017
3 Коча
20:26 27.05.2017
4 кучето шаро
защо е червена
едната ти бузка?
Ядох ябълка.
Ако ми дадеш
още едничка,
ще се зачерви
и другата ми страничка.
12:50 28.05.2017