Взривилата се в Каварна "бомба" на НАТУРА 2000 изглежда като Коледа в сравнение с предстоящите проблеми на държавата с мрежата от защитени зони, пише "Труд".
Както екоминистърът Димов и ресорния му вицепремиер Симеонов обявиха, процесът по разчертаване на НАТУРА в България е бил опорочен от самото начало, като границите са чертани с "фулмастер" от НПО-та в един от кабинетите на МОСВ.
В огромна степен, без теренни проучвания, истинска емпирична наука и задължителните по закон обществени обсъждания. Всичко това се потвърждава веднага при най-малкото "разразяване на документацията.
Например, половината Дунавска равнина и Стара планина се оказват включени в НАТУРА 2000 като хабитати на степния пор, който така и никой не е виждал.
За разлика от всички останали европейски държави, България възлага определянето на зоните по НАТУРА на неправителствени организации, вместо на инженерни компании с утвърдена дейност в областта на опазването на околната среда на научната общност.
На двете НПО-та Зелени Балкани и Българско дружество за защита на птиците се дава буквално неограничена власт да определят съдбата на българската земя и готи в първите два етапа от проекта.
По това време Зелени Балкани се управлява от Тома Белев и Симеон Марин, който е син на вицепрезидента от БСП Ангел Марин.
Срещу 2 150 000 лева двете неправителствени организации се ангажират с определянето на зоните на НАТУРА 2000 в България и съставяне на предложенията на защитените зони, които българската държава ще изпрати до Брюксел.
Едно от защитените местообитания, заради което се включват огромно територии българска земя в НАТУРА 2000 е това на степния пор.
Първична информация за съществуването на този вид пор в България датира от теренните наблюдения на Спасов и Спиридонов от 80-те години, както и някои публикувани данни за наблюдения отпреди повече от 100 години.
Информацията е набрана на базата на анкетни данни, сведения от научни публикации, персонални съобщения и т.н. На базата на посочената информация е изготвена и карта, която е публикувана през 2007 г. в Червената книга. Авторите й са Николай Спасов и Жеко Спиридонов.
Към момента в МОСВ няма документи, които да удостоверят, че Зелени Балкани са извършили теренни проучвания и лично са открили местообитания на степния пор в България.
Очевидно Белев и Марин са решили, че да търсят малкия хищник из страната е прекалено трудоемко начинание и при такъв или иначе липсващ държавен контрол, могат просто да очертаят едни територии с флумастер върху картата.
Именно така те решават, че степният пор трябва да бъде опазван в 26 защитени зони от мрежата НАТУРА 2000.
Така разработената по незнаен начин, от Зелени Балкани, документация за тези 26 зони е приета безкритично от българското екоминистерство и подадена в Брюксел.
През 2011 година МОСВ започва нов етап от процедурата - детайлно картиране на зоните по НАТУРА.
Карта на наличните точни регистрации на вида за периода 2005-2011 г., установени на този етап, е представена горе в дясно. Информацията отново е набрана на базата на анкетни данни, сведения от научни публикации, персонални съобщения и т.н.
Както е видно става въпрос за едва 5 регистрации на пора, отбелязани на картата.
В рамките на 24 месеца, избраният консорциум разполага 530 души на терен, в това число екипирани с 60 фотокапана, чрез които се опитва да намери степния пор.
След две години усилено търсене на терен екипите не откриват нито един екземпляр.
За изчезването на живелия по времето на комунизма у нас степен пор, има напълно логично обяснение.
Макар в дивата природа той да се храни с лалугери, гущери и птици, в България порът се е навъртал основно покрай селата, които по времето на социалистическия режим са развивали силно домашно животновъдство и земеделие.
При смяната на режима, трудно - интензивната икономика в българското село колабира и то започва да се обезлюдява. Можем да направим обосновано предположение, че с изчезването на българските домашни селски стопанства и малката популация на степни порове у нас по естествен път също е изчезнала.
Несъмнено е, че българската природа трябва да бъде опазвана и съхранявана, но да заградим 1/3 от България с ограда, защото трима еколози са зачертали земите с фулмастер срещу откраднати 2 млн. лева е пълна глупост.
Прелюбопитният случай на степния пор у нас е показателен за начина, по който са се определяли защитените зони от мрежата НАТУРА 2000 у нас - по престъпен и безхаберен начин.
Днес е отговорност на цялото правителство да признае този проблем по безспорен начин и да се разграничи от хората, които са го забъркали, вместо да ги приема за неофициални съветници в своите кабинети.
Ако това не се случи и българските власти бъдат принудени от собствената си глупост да заградят 1/3 от територията на страната с огради, то несъмнено по улиците ще избухнат такива безредици, че някои хора ще трябва да се крият по дупките като порове.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 юрист
Коментиран от #3, #8
12:20 23.08.2017
2 натурален
Сега трябва да ги търсят и съдят и да им конфискуват имуществото, което няма как да стане, защото са замесени хора на високо ниво, излагацията е пълна, като сцена от КТБ, никой нищо не знае, никой нищо не е чул или видял, олигофренията по тия ширини няма край.
12:26 23.08.2017
3 натурален
До коментар #1 от "юрист":
Како, не се задълбочавай толкова. За какви специалисти говориш!? Ти не знаеш как стават нещата в нашата татковина?Събират се една група партийни тарикати, гробари, хващат няколко човека да им пишат проектите и после ги лъзгат на ЕК, повече проекти повече пари, ЕК им отпуска парите на юнашко доверие, никой не е проверявал, защо ли? За да докарат повече проекти са си измисляли разни видове, без да им пука, че после се налагат рестрикции върху тези райони, взели са парите и са си били камшика, сега ще ги хванат за оная работа, знаеш ли колко ги е*е за частната собственост или за гражданите?
12:36 23.08.2017
4 ААА
13:09 23.08.2017
5 Гошо
Коментиран от #7
13:19 23.08.2017
6 onq s konq
14:06 23.08.2017
7 Пръцко
До коментар #5 от "Гошо":
Нееее, заради едни няколко милиона :(А с пора си приличаме - той е изчезнал, а ние - българите сме изчезващ вид :(
23:30 24.08.2017
8 Светльо Чернев
До коментар #1 от "юрист":
Не можеш да си представиш, за какво иде реч. КТБ е като детска игра.За съжаление в България е правило със специализираните дейности да се занимават неспециализирани хора.
00:02 26.08.2017